Rozważania i spekulacje transferowe

Wbrew pozorom Anglia ma w tym momencie najlepsze młode pokolenie, więc niby śmiać się można, ale szukania perełek na rodzimym podwórku bym nie odpuszczał.

3 polubienia

Mogę Cię prosić o jakieś uzasadnienie tej tezy?

Znaleźć utalentowanych zawodników można wszędzie, ale kwestia jest tego typu, że jeszcze kilka lat temu z Holandii można było wyciągnąć perspektywicznego zawodnika za połowę kwoty, a teraz byle Antony kosztuje prawie 100 milionów. No i tak sobie zerknąłem kto z tej Holandii trafił do mocniejszych klubów w ostatnich latach. Wziąłem pod lupę Ajax, bo to jednak topowy klub w kraju, a też kojarzy się z kuźnią talentów.

Antony (95), Frenkie de Jong (86), de Ligt (85,5) Martinez (57), Ziyech (40), van de Beek (39), Dolberg (20,5) Gravenberch (18,5)

No i jak widać rewelacji nie ma. Złote czasy holenderskiej piłki minęły, a ci wszyscy zawodnicy sprzed 2010 roku (no dobra, 2011 żeby objęło jeszcze Suareza) zrobili kolosalne kariery w porównaniu do późniejszych talentów z Holandii. Van Nistelrooy, Sneijder, Robben, Zlatan, nawet Huntelaar, van der Vaart, Eriksen - w porównaniu do panów z listy powyżej to jest deklasacja pod względem jakości.

Nie twierdzę, że nie można znaleźć w Eredivisie dobrego zawodnika. Bo pewnie można. I może np. ten Bakayoko trafi do mocniejszego klubu i zrobi fajną karierę. Fakty są jednak takie, że kiedyś spory plus takiego zawodnika z Holandii, to poza talentem, była cena. Dziś już jest z tym różnie. A druga kwestia jest taka, że te współczesne talenty z Holandii są chyba nieco gorszej jakości. Podobnie jak holenderska myśl szkoleniowa i mam nadzieję, że pan Slot ten trend zmieni :wink:

6 polubień

Xavi Simons, Kerkez, Kudus, Gakpo, Openda rozwinał się w Vitesse, Koopmeiners, Dumfries - jak to są słabi zawodnicy to nie wiem czego wy ludzie oczekujecie.

3 polubienia

W 2023 Anglia U21 zdobyła ME. Rok wcześniej te same rozgrywki wygrała drużyna U19.

1 polubienie

Tylko że marka Ajaxu wpływa na to że zawodnicy są drożsi. Rok temu Kokcu, który był jednym z najlepszych jak nie najlepszym zawodnikiem w lidze poszedł do Benfici za 25 baniek, gdyby grał dla Ajaxu pewnie kosztowałby z 60. Za Gakpo zapłaciliśmy 40 ale on prawie zrobił double-double w 14 meczach ligowych (9 goli, 12 asyst) a w dodatku świetnie grał na MŚ, więc to też nie była jakaś wygórowana cena.

Jednocześnie mówienie, że są to genialni zawodnicy to też przesada.

Slot powinien mieć bana na pierwsze okno transferowe. Tym powinien zająć się w 100% zarząd. On całą karierę spędził w Holandii i naturalnie, że tam będzie miał najbliżej do szukania “wzmocnień”. Wybór Slota jest tak ryzykowny, że danie mu większej decyzyjności co do transferów może doprowadzić do ruiny jeżeli okazałby się niewypałem. Zostaniemy bez trenera z drużyną wypełnioną holenderskimi ligowcami na poziomie championschip.

3 polubienia

Ciężko w tej chwili o dobrych lewonożnych prawoskrzydłowych. Pooglądałem trochę Bakayoko i narazie ten zawodnik mnie nie przekonuje. Nie wiem też, czy w naszym przypadku ściąganie na tą pozycję zawodnika, dopóki w składzie będzie jeszcze Salah jest logiczne, bo Mo chce grać w zasadzie wszystko, a nie licząc ostatniej kontuzji to jest raczej okazem zdrowia. Do tego po prawej stronie może grać również Harvey, dla którego nie będzie miejsca w środku pola w systemie 4-2-3-1 ( no chyba, że na pozycji nr 10 za napastnikiem). Jeśli chodzi o zawodników Feyenordu to z uwagi na nasz problem na pozycji ŚPD chętnie widział bym u nas Wieffera, który według mnie jest lepszy od Endo w zasadzie w każdym elemencie gry + znacznie lepsze warunki fizyczne, co przydałoby się przy stałych fragmentach. Geertruida znowu pod kątem możliwości gry na różnych pozycjach przypomina mi Gomeza, bo grywał w zasadzie na każdej pozycji w obronie i z tego co pamiętam to w poprzednim sezonie zdarzało mu się grać również na pozycji ŚPD, więc jeżeli plotki o odejściu Gomeza okazałyby się prawdziwe, to jego transfer wcale nie byłby taki głupi. Natomiast co do zastępstwa dla Matipa to z uwagi na nasz ograniczony budżet w pierwszej kolejności w presezonie przetestowałbym konkretnie naszego młodego rudzielca, bo na tą chwilę nabrał już sporo doświadczenia w bundeslidze i podobno prezentował się tam nieźle. Kolegom planującym już konkretną przebudowę składu w lecie po raz kolejny proponuję nie ,pompować balonika", bo myślę że jeden- góra dwa transfery do klubu to jest to, co czeka nas w lecie, chyba że Araby uderzą znowu z jakąś kosmiczną ofertą za Salaha. Po raz kolejny podkreślę, że jak dla mnie to kupno KLASOWEGO ŚPD jest najważniejsze i dopóki na tej pozycji nie wprowadzimy jakości porównywalnej do Fabinho w okresie jego ,Prajmu" to możemy zapomnieć o walce o coś więcej niż top4, i to niezależnie od tego jaki trener będzie siedział na naszej ławce.

Właśnie dlatego chcę tego Bakayoko, żeby miał realną konkurencję i dlatego przy całej sympatii i szacunku do Jurgena cieszę się że przyjdzie ktoś nowy u którego wszyscy zaczną z czystą kartą a nie że pan piłkarz chce grać wszystko

Nawet jeśli będzie grał piach jak przez ostatnie miesiące?
Więc mam nadzieję że nie zostanie

Taa, i nagle Slot zacznie rotować Mo… Serio? Jeżeli Salah zostanie to będzie grać tak jak do tej pory- czyli wszystko. A i czy Bakayoko będzie chciał przyjść do klubu gdzie nie będzie nr 1 do wyjścia? Jeżeli wierzyć plotkom to bliżej jest do pozostania Mo. Niepewność jest co do Diaza oraz Nuneza. Nuneza niby nie chcemy sprzedawać. Mo chcemy zatrzymać, więc będziemy szukać lewego napastnika. Jednak teraz to tylko domysły i nie wiemy nic praktycznie co kto i gdzie.

Oczywiście, że nawet jak będzie grać piach to będzie pierwszym do wyjścia. Bo widzisz, z Salahem jest tak, że nawet jak gra piach to umie zagrać takie podanie, że inny w formie tak nie zagra…

Ważne jest też to, że wracamy do LM, zawsze to jest jakiś magnes i dodatkowy plus w ewentualnym zakontraktowaniu nowego zawodnika.

Nie są słabi, ale jak dla mnie to nie ten pułap co kilka/kilkanaście lat wcześniej. Holandia nie produkuje aktualnie wielu perełek. Simonsa wychowała Barcelona, Kerkez za młodu wylądował w Milanie, Openda grał rok w Vitesse (podobnie jak np. Mason Mount), Dumfriesa nie wiadomo czy będą chcieli w Mediolanie, a Koopmeiners jest niezły, ale (może jeszcze) nie wybitny. Nie wykluczam, że Xavi, Kudus czy Openda zrobią kariery, bo mają ku temu predyspozycje. Bardziej chodzi mi o to, że ogółem Holandia nie produkuje już tylu jakościowych talentów jak kiedyś. Zresztą dobrze widać to po występach reprezentacji, która swoje najlepsze lata w nowoczesnej historii miała w okresie 2009-2014, kiedy rządziła tam właśnie ta zdolna generacja. Później był zjazd, a w latach 2016-2018 nawet nie udało się zakwalifikować do dwóch dużych turniejów.

Nie twierdzę, że w Holandii nie ma talentów, ale dla mnie to już trudniejszy rynek niż kiedyś i mam tylko nadzieję, że polityka transferowa nie będzie opierała się na ściąganiu zawodników przede wszystkim z tej ligi. Tyle :slight_smile:

1 polubienie

image

Ktoś z w/w trójki ( salah, Nunez, Diaz) wydaje mi się że zostanie sprzedany…
Będzie tak że gapko albo jota wleca do składu i kupimy SPD i obrońcę.
Ogólnie chciałbym zobaczyć jakieś roszady w ataku i ktoś nowy mógłby się pojawić…

Juz pisałem wcześniej o lewonożnym ŚO:

I żaden z nich tutaj nie przyjdzie. Jak zwykle Edwards zrobi psikusa i zrobi coś odwrotnego do tego na co liczą ludzi i pismaki.

2 polubienia