Złota Piłka

W tym temacie zachęcam do rozmowy na temat Złotej Piłki 2021. Kto waszym zdaniem zasłużył? Kto ostatecznie dostanie? Poniżej wrzucam listę nominowanych.

Riyad Mahrez (Algieria, Manchester City);
N’Golo Kante (Francja, Chelsea);
Erling Braut Haaland (Norwegia, BVB);
Leonardo Bonucci (Włochy, Juventus);
Mason Mount (Anglia, Chelsea);
Harry Kane (Anglia, Tottenham);
Gianluigi Donnarumma (PSG, Włochy);
Karim Benzema (Francja, Real Madryt);
Raheem Sterling (Anglia, Manchester City);
Nicolo Barella (Włochy, Inter);
Leo Messi (Argentyna, Paris Saint-Germain);
Bruno Fernandes (Portugalia, Manchester United);
Pedri (Hiszpania, Barcelona);
Luka Modrić (Chorwacja, Real Madryt);
Giorgio Chiellini (Włochy, Juventus);
Kevin De Bruyne (Belgia, Manchester City);
Neymar (Brazylia, Paris Saint-Germain);
Ruben Dias (Portugalia, Manchester City);
Lautaro Martinez (Argentyna, Inter);
Simon Kjaer (Dania, Milan);
Robert Lewandowski (Polska, Bayern);
Jorginho (Włochy, Chelsea);
Mohamed Salah (Egipt, Liverpool);
Cesar Azpilicueta (Hiszpania, Chelsea);
Romelu Lukaku (Belgia, Chelsea);
Cristiano Ronaldo (Portugalia, Manchester United);
Gerard Moreno (Hiszpania, Villarreal);
Phil Foden (Anglia, Manchester City);
Kylian Mbappe (Francja, Paris Saint-Germain);
Luis Suarez (Urugwaj, Atletico Madryt).

Moim zdaniem na ZP zasłużył sobie za dwa ostatnie sezony Lewandowski (za rok 2020 ZP nie przyznano). Facet wygrał BuLę, LM, pobił rekord nie do pobicia. Pewnie w trójce powinien się jeszcze znaleźć Jorginho (LM + ME) i Messi (wreszcie sukces z reprezentacją). Choć indywidualnie świetny rok mają także Bruno Fernandes, Salah czy Benzema, ale Ci nie mają na koncie sukcesów klubowych. Z kolei Rubens Dias i Suarez pociągnęli swoje drużyny do sukcesów na krajowym podwórku.

Natomiast pewnie będzie tak 1. Jorginho (balonik pompowany od dawna) 2. Messi bo to Messi 3. Lewy na trzecim jako nagroda pocieszenia.

W pełni zasłużyli Salah i Lewandowski a i tak zdobędzie ją Messi.

Ale co tam robią Foden czy Kjaer? Przy całym moim szacunku do tych piłkarzy to jeszcze (w przypadku Fodena) nie ten poziom, a Duńczyk znalazł się chyba przez sytuację z Eriksenem.

Na pierwszym miejscu stawiałbym Lewandowskiego -nie przepadam za nim ale co zrobił to zrobił, 41 bramek w sezonie w 31 (?) spotkaniach to niesamowita rzecz. Haaland super ale jeszcze młody, pewnie jeszcze zaczeka. Messi to Messi więc pewnie w pierwszej trójce znajdzie się. Tak samo Ronaldo. Widziałbym jakiegoś Włocha ale tam była raczej drużyna, Donnaruma na pewno nie dostanie bo to bramkarz. Nie wiem czy dobrze pamiętam, nie chce mi się sprawdzać ale ostatnim bramkarzem był Lew Jaszyn?
Ogólnie plebiscyt ani mnie ziębi ani grzeje od paru lat, bo to jakaś hucpa. Salah ma niesamowite liczby ale gra “tylko” w Liverpoolu. Mahrez średni sezon. Kjaer To chyba tylko za sytuację z Eriksenem-nagroda Fair Play dla niego jak najbardziej ale za cały sezon?
O, jeszcze Lukaku super sezon.

To co Lewy robi od 3-4 sezonow w zupełności przekonuje mnie ze jest glownym kandydatem do wygrania. Kazde inne rozstrzygniecie oznaczac bedzie ze liczy sie popularnosc a nie to co robi sie na boisku.

Ja osobiście zagłosował bym jak i stawiam na Jorginho

Jorginho z jakiego powodu? Pomijam już fakt, że znalazł się tutaj na liście, a nawet nie jest najlepszym ŚP w Anglii (tak, ME+LM, ale to ma być nagroda indywidualna, a nie drużynowa) z poprzedniego sezonu, co już go powinno dyskwalifikować z jakiejkolwiek rywalizacji.

1 polubienie

Nie traktuję tego plebiscytu poważnie, nie jest on miara najlepszego czy najbardziej utytułowanego gracza,co pokazały ostatnie lata. Jest to plebiscyt na najbardziej medialnego piłkarza danego sezonu, tego na któego zrobią najeikszy hype.
Piłkarsko zasłużył Lewandowski, ale jest Polakiem więc szanse ma małe. Zresztą niektórzy mają taki ścisk dupy na te wszystkie rekordy że pieprza bzdury np., że Haaland jest lepszy, że Lewy z szacunku nie powinien bić rekordów itp, no totalne zjeby, a to wszystko to ponoć “eksperci” lub “legendy” futbolu.
A więc piłkarsko najlepszy był Lewandowski ale wygra pewnie Messi bo wygrał turniej zbliżony rangą do Ligi Narodów i to pewnie będzie decydujące XD

Wygra Messi bo poprowadził Argentynę do wygranej w Copa America. Poza tym znaczna część głosów pochodzi od januszy z Tanzanii, co kopią piłkę na poziomie polskiej okręgówki i “ekspertów” dziennikarzy, z których niekórzy zagłosują na Iniestę.

Część tej listy to jakieś nieporozumienie. Mount? Foden? Bruno Fernandes? Może za kilka lat. Sterling? Mahrez? Co często nie są pierwszym wyborem w swoim klubie? To z City już lepszym piłkarzem jest Bernardo Silva. Gra praktycznie tyle samo co oni, a IMO robi większą różnicę. A przecież nic oni nie wygrali poza Premier League. A ten Portugalczyk z MU to wgl nic nie wygrał.

Wiadomo, że nie ma co brać tego plebiscytu śmiertelnie poważnie bo od pewnego czasu to faktycznie wybory są kontrowersyjne. Indywidualnie świetne sezony mieli Lewy, Jorginho, Messi, Donnaruma, Salah, Cristiano Ronaldo, Benzema, Haaland, Barella, Bruno Fernandes, Ruben Dias czy Lukaku. I jeśli ocenie podlegałoby tylko to, to bezsprzecznie Robert pozamiatał.
Jeśli chcemy jednak brać pod uwagę osiągnięcia to Cristiano, Salah, Benzema, Bruno Fernandes czy Haaland z automatu odpadają. Najwięcej wygrał Jorginho (LM+ME z reprezentacją). Tutaj też można dodać Barelle (Serie A + ME) czy Lautaro Martineza (Serie A + Copa America).

Reasumując za poziom sportowy proponowałbym taką trójkę:

  1. Lewandowski
  2. Bruno Fernandes
  3. Może Jorginho, który pozamiatał na ME.

Natomiast fakt, że obecność Kjaera, Pedriego, Fodena czy kilku innych to grube nieporozumienie. W sumie to 30 nominacji jest zbędne bo tak naprawdę liczy się 10-15 graczy.

Złotą pilka powinna trafić do zawodnika, który miał bardzo dobry sezon indywidualnie, w kluczowych meczach pokazywał klasę sportową i przy okazji doprowadził swój zespół (zespoły) do sukcesu drużynowego. Tak to działa najczęściej, bo głosują ludzie z całego świata, którzy najlepiej kojarzą najważniejsze rozgrywki z najważniejszych etapów.
Messi błyszczał w Copa i dociągnął Argentynę do mistrzostwa, Benzema jak zwykle był kluczowym graczem w najważniejszych meczach Francji w LN, wcześniej zaliczył dobre Euro.
Dla mnie ta dwójka plus ktoś z grupy Kante, Donnarumma, Jorginho.
Obiektywnie patrząc - Fernandes ‘nie dojechał’ na Euro, Robert strzela głównie w słabej BL grając w drużynie, która przerasta resztę ligi o poziom.

Ta nagroda jest przyznawana za cały rok kalendarzowy, a w nim Jorginho wygrał CL i ME jako kluczowy zawodnik, zamiata ślicznie od przyjścia Tuchela, jest to zawodnik którego wpływ na drużynę nie każdy jest w stanie zauważyć, dla mnie mocny kandydat do wygrania ZP ale wszystko się okaże pod koniec Listopada

Nie przeczę, że Jorghino grał źle. Wręcz przeciwnie, ale jeżeli przyjąć, że rozegrał świetny sezon w Chelsea to Youri Tielemens rozegrał kosmiczny sezon, poza zasięgiem któregokolwiek z innych ŚP. I teraz trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie. Nagrodę dajemy za medal, choćby ktoś inny grał dużo lepiej? Czy za rzeczywistą dyspozycję? Jeżeli za medale to taki plebiscyt jest nic nie warty.

No właśnie w Złotej Piłce zauważyłem ze musisz spełniać dwa aspekty, forma + trofea.
Nie ma prawa tego wygrać ani Messi, ani Ronaldo. Moja trójka wyglada następująco, Jorginho, Lewandowski i Dias

Moja opinia w tym temacie.
Podstawowym błędem jak dla mnie jest przyznawanie tej nagrody za rok kalendarzowy.
Powinno się oceniać dany sezon czyli czas pomiędzy 1 sierpnia a 31 lipca następnego roku.

Wtedy moim zdaniem zostaje podsumowany okres,w którym pretendenci grali w 99,99% przypadków w tym samym klubie,istniały więc takie same warunki dotyczące zespołu,ten sam skład osobowy a na koniec były (nie co roku) rozgrywki reprezentacji.
A w obowiązującym systemie ktoś zmienia klub albo w dotychczasowym jest już inny kadra ludzka itd itp co ma naturalnie również wpływ na danego zawodnika.

Gdyby więc przyjąć “moje kryteria” to uważam że jest 3 graczy,którzy powinni powalczyć o miano najlepszego w tym plebiscycie czyli jednak było nie było zabawie.

Lewy,Jorginho oraz Messi.
Dla mnie zwycięzca byłby wtedy Leo gdyż mimo słabego sezonu Barcy strzelił 30 goli w lidze,w finale Copa del Rey dołożył do wygranej 2 bramki i był filarem oraz motorem napędowym Argentyny,która po latach sięgnęła w końcu po tytuł.

Tak to widzę ale nie traktuję tego jakoś super poważnie-ot! zabawa w wybór najlepszego kogoś w czymś tam czyli nic co zmieniłoby losy świata :rofl:

Messi wygrał Copa America i był MVP tego turnieju. To właśnie wywindowało go na pozycję głównego faworyta do wygrania ZP u bukmacherów, więc nie wiem, o co Ci chodzi z tymi trofeami :wink:

Czyli jednak Messi? Z jednej strony spoko, bo moim zdaniem jest lepszy niż CRek, ale z drugiej szkoda Robercika. W zeszłym roku był jedynym kandydatem i odwołali nagrodę. Śmieszna jest ta nagroda

Nie było w tym sezonie zawodnika, który by zdecydowanie odstawił konkurencję.
W zasadzie każdy z grona Messi, Lewandowski, Benzema, Jorginho, Kante mogliby wygrać i ciężko byłoby mówić o sprawiedliwości czy niesprawiedliwości.
Messi, Jorginho, Kante i w mniejszym stopniu Benzema do indywidualnych wyników dołożyli istotne sukcesy drużynowe.

Dzisiaj Lewy, każdy inny wynik będzie kpiną

Tutaj mamy przykład obiektywizmu dziennikarzy sportowych co oddawali glos na ZP:

“Lewandowski zasługuje na tę nagrodę bardziej niż kiedykolwiek, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. To jest najlepszy zawodnik na świecie. Ale ja jestem za Messim. Ma ogromny wpływ na grę. Zabierasz Messiego z Barcelony i nie ma drużyny - stwierdził Balague”

Sam gosc stwierdza ze Lewy byl najlepszy, ale po prostu zagłosuje na Messiego bo jest jego idolem. Tak głosuje wiekszosc tych dziennikarzyn. Zero obiektywizmu i sprawiedliwości, cała ta gala to jeden wielki syf. Powiedzmy że polowa osób to dziennikarze z jakichś krajów typu Zimbabwe czy Madagaskar którzy nie mają nawet dobrych odbiorników by obejrzeć jakis mecz ligi mistrzów, ale znają nazwiska typu Ronaldo i Messi i glosuja z automatu, bo innych nie znają a jak znaja to nie znają ich dokonań. Ten sport po prostu się niszczy przez takich ludzi. Jaki jest sens wgl uznawać zlota pilke za najbardziej prestiżowa nagrodę indywidualna jeśli nie wybierają najlepszych pilkarzy tylko najbardziej znanych, medialnych?

Tak tylko dopiszę: teraz po tym stwierdzam że np. Taki Salah nawet jelsi by wygral LM w tym sezonie i napieprzył 50 bramek we wszystkich rozgrywkach dodajac do tego 20 asyst i tak nie wygra w następnym roku ZP. Tu już nie ma co liczyć na obiektywizm bo czy cały świat zna Salaha i jego wyczyny? Guzik, postawia na Messiego czy Mbappe bo mają lepszą reklamę w innych częściach świata niz "jakis tam Egipcjanin.