Sprawy pozasportowe

Lepsze jest to: brak Jezusa, Mahometa i całej reszty a dawni bogowie Egiptu dalej rządzą “na Ozyrysa” :rofl:
No chyba, że Echnaton dałby radę wprowadzić tego swojego Atona😬

EDIT: Mika Waltari “Egipcjanin Sinuhe” jedna z moich ulubionych książek.

3 polubienia

Z tego co czytam to Izrael odpowie na irański atak dronów, który był odpowiedzią na… Izraelski atak rakietowy na ambasadę irańską
Izrael obok Rosji to aktualnie druga najwieksza zakała współczesnego świata

3 polubienia

https://x.com/lis_tomasz/status/1779471131088396375

O 20 prof. Magdalena Środa o mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet i kobietach, które działają przeciw innym kobietom. Bardzo ciekawe, serdecznie zapraszam.

xd

,Dla biednych każda zmiana, to zmiana na gorsze" - to mój ulubiony cytat z tego dzieła :smiley:

:clap: :clap: :clap: Ino Ślonsk :muscle: :yellow_circle: :large_blue_circle:

Oczywiście matoły z PiS-u tego nie rozumią :man_facepalming:t2:

1 polubienie

O fajnie, że o tym wspomniałeś.
Wytlumacz mi proszę, dlaczego to przybrało taka wagę i jest to tak istotne, bo ja pewnie jestem ignorantem i uważam że żeby mówić jak się chce nie potrzeba ustaw i wartoby może się zająć, np. uciekający mi od nas zagranicznymi firmami, ale może otworzysz mi oczy :slight_smile:

1 polubienie

Bo znajdują się wtedy środki na chociażby nazwy dwujęzykowe na oficjalnych oznaczeniach urzędowych (tablice z nazwami miejscowości)

Można wprowadzić wtedy dodatkowe lekcje języka śląskiego w szkołach.

Można stosować zapis śląski w dokumentacji urzędowej dla imion i nazwisk.

Możliwość dotowania instytucji kulturowych związanych z wydarzeniami i kulturą śląską po śląsku itd.

Ważna zmiana, o którą Śląsk walczył lata- która zresztą udała się Kaszubom już sporo wcześniej.

Zabawne, że zawsze jakiś malkontent przychodzi- nie ma pojęcia o czym mówi- i puentuje to na zasadzie - „przecież każdy może mówić jak chce ohoho”

4 polubienia

przecież sam przyznałem, że pewnie jestem ignorantem więc nie wiem skąd to zdziwienie :smiley:

Spoko już rozumiem, czyli po prostu chodzi o to żeby teraz mogli sobie pisać w “obu” językach i chodzić na dodatkowe lekcje ze “swojego” języka, ale tak w sumie to chodzi o pieniążki na promowanie regionu. Dobrze, że ten ich język jest podobny do naszego, ciekawe czy za kilkanaście lat będą polską Katalonią. Ciekawe też, co jeszcze urośnie do rangi mega problemu, którą koniecznie trzeba regulować ustawą, ale najważniejsze że to była tak ważna sprawa i można obwieścić wielki sukces, ja się cieszę.

Dobrze, że zawsze jakaś mądra głowa przychodzi - wie bardzo dużo o czym mówi - i fajnie wyraża swoją opinię.

Przez 26 lat mieszkałem na Śląsku i jest to kolejny ukłon w stronę grupy obrażanej przez PiS (“zakamuflowana opcja niemiecka”). Oczywiście w ślad pójdą pieniądze na promocję regionu i super ale dla mnie to kolejne odwrócenie uwagi od priorytetów.

Jesteś jedną z dziesiątek tysięcy ludzi, którzy w ciągu ostatnich kilku dni wyśmiewają, bagatelizują albo wręcz insynuują jakieś antypolskie genezy całego ruchu. To jest męczące- wszyscy wiemy co się pod tym kryje.

Katalonia utrzymuje swoje idę odrębności narodowej od x leci, a Śląsk i Ślązacy umierali za to, żeby być częścią Polski w powstaniach.

Ale dzień bez insynuowania Ślązakom jakichś antypolskich ciągot- dniem straconym.

Tutaj ciekawy wywiad o co chodzi z samym językiem i rozróżnieniem kwestii politycznych i stricte językowych:

Silne regiony to silna Polska to raz.
Osobiście czuję się jednocześnie Ślązakiem i Polakiem to dwa
Możliwość nauki śląskiego w szkołach, zdawania matury, szyldy dwujęzyczne itd to po prostu podkreślenie śląskiej tożsamości, która w zdecydowanej większości jest również pro polska to trzy
Ciekawe czy Prezydent znów okaże się pachołkiem Jarka czy też zrobi to na co czekają Ślązacy i podpisze ustawę to cztery.
Oby! to drugie :blush:

Dobra wyjaśnijmy sobie tylko jedną rzecz - ja uderzam głównie w skalę tego wydarzenia, samo uznanie języka śląskiego mnie szczerze mówiąc nie rusza. Osobiście uważam, tak jak napisałem, że głównie chodzi o pieniążki, bo co się tak naprawdę zmieni? Mówili po swojemu i dalej będą mówić, mówienie o lekcjach śląskiego jest moim zdaniem śmiesznym argumentem, zapis śląski w dokumentacji no super, nie mogli bez tego żyć. Za to jak sam wspomniałeś trochę dofinansowań przypłynie. Argument o Katalonii był dla przejaskrawienia sytuacji, nieraz tak lubię dopisać, tak już mam.
Więc jeszcze raz - uważam, że drogą ustaw powinno się robić ważniejsze rzeczy, nadanie temu wydarzeniu takiej rangi jest dla mnie śmieszne, gdy mamy dużo ważniejsze rzeczy na głowie o których nikt nie mówi, a samo uznanie języka ślaśkiego mnie tak naprawdę nie obchodzi. I nie insynuuje żadnych antypolskich ciągot.

a ja się jednocześnie czuje Lublinianinem i Polakiem, bardzo potrzebne rozróżnienie :slight_smile:

To przebiję Twoje odczucia :face_with_hand_over_mouth: i dorzucę jeszcze Bytomianina :rofl:

1 polubienie

Mieszkam całe życie na Śląsku i wkurza mnie kiedy Warszawska hołota decyduje o sprawach Śląska. Zajmijcie się swoim kurwidołkiem ciule

2 polubienia

Też mieszkam tutaj całe życie (Tychy i obecnie Żory - czy to typowe miasta posługujące się śląskim - nie mnie oceniać), teściowie posługują się mocno spolszczonym śląskim, sam znam tylko kilka słów, ojciec mnie nie nauczył, nie używało się go w domu.
Kiedyś przebywałem przez miesiąc u wujka i kuzynek, po powrocie do domu to matka nie potrafiła mnie zrozumieć, tak mi niechcący weszło to w nawyk.

W swoim życiu tylko raz natknąłem się na osobę (koleżanka z Piekar Śląskich) z którą totalnie nie potrafiłem się porozumieć, gdyż nie potrafiła powiedzieć nic po polsku, same śląskie słowa, taki wielopokoleniowy dom. Jeżeli ktoś przyjedzie na Górny Śląsk to spokojnie po polsku będzie potrafił się porozumieć, co najwyżej będzie słychać, że jest z tego regionu. Jak podróżuję po Polsce to nie muszę mówić skąd pochodzę, bo osoby z którymi rozmawiam bezbłędnie rozszyfrowują mój region w którym mieszkam.

Ojciec na co dzień nie używa śląskiego ale gdy ktoś do niego zadzwoni, to w momencie potrafi się przestawić i myślę, że bez problemu by się dogadał.
Inaczej używają słów w Rudzie Ślaskiej, Chorzowie czy Cieszynie.
Czy ustawa jest potrzebna, dobra czy zła…mi nie jest do niczego potrzebna ale wiem, że niektórzy przez tyle lat walczyli o skodyfikowanie języka śląskiego i uznanie go jak w przypadku kaszubskiego. Jeżeli ktoś chce pisać z niego maturę - proszę bardzo.

Ciekawie jest poczytać “Murzynka Bambo”, “Lokomotywę” czy inne bajki po śląsku.

Ze śląskim jest tak, że młodzi coraz rzadziej go używają. Na mnie robi wrażenie jak młoda osoba czy dziecko płynnie się nim posługuje, mimo że kiedyś wszyscy ślązacy się nim posługiwali na codzień. Ludzie zaczęli wstydzić się rozmawiać w tym języku. Rodzice do dzieci mówią wyłącznie po polsku, ale gdy rozmawiają ze starszymi to nagle potrafią przypomnieć sobie jak godać. Ale dzieci mają mówić po Polsku. Przynajmniej na opolszczyźnie tak jest.
Samsung nawet ma śląski fabrycznie wgrany w telefon jako język główny, ale nie wybrałem go, bo dla mnie śląski to wyłącznie język mówiony. Dziwne to uczucie czytać i pisać po śląsku.

Ja też mieszkam na Opolszczyźnie, to tutaj tylko na wsiach mówi się takim ,spolszczonym śląskim". Który bardzo łatwo zrozumieć jak się z nim osłucha. Czasami się zdarzy ktoś, kto mówi ,rasowym" śląskim, ale to rzadkość. I jednocześnie umie płynnie polski i często niemiecki. W miastach to panuje tylko polski, w sumie łatwo odróżnić kto się urodził w mieście czy na wsi, właśnie przez ten ,spolszczony śląski". Czy ta ustawa jest tutaj potrzebna? Myślę, że jeśli chodzi o Opolszczyznę to nie. Na Dolnym Śląsku mieszkałem tylko we Wrocławiu (gdzie poza polskim, króluje ukraiński i to grubo przed wojną), nie wiem jak jest w małych miastach i wsiach.

W dniu wczorajszym odszedł od nas YouTuberDawid ‘‘DEV’’ Błach, osieracając przy tym żonę i syna.
Był On w mojej opinii jednym z najcudowniejszych influ, z jakimi miałem do czynienia w życiu.
Świeć Panie nad Jego duszą [*].

Pozdrawiam Czerwoną Rodzinę z Konstantynopola :grinning:
Na zdjęciu Błękitny Meczet :mosque:

Polecam to miasto jako miejsce do odwiedzenia :sunglasses:

Fajny Stadion :soccer:

Nasz stadion 2005 z lotu ptaka :red_circle::muscle::soccer:

7 polubień

@ynwa19 jest na krucjacie. Deus vult :saluting_face::saluting_face::saluting_face: :latin_cross::latin_cross::latin_cross::latin_cross::latin_cross::vatican_city:

1 polubienie