Rozważania transferowe (dyskusja)

Czyli w skrócie trochę cienki, żeby się nim Liverpool interesował. Jednak młody, wiec jest nadzieja :joy:

To tyle z jego zalet? Też mam blisko metra 190, dawno temu w gimnazjum byłem jednym z szybszych na zawodach. Może się nadam?

1 polubienie

Gabri Veiga

Kilka wątpliwych mediów twierdzi, że Liverpool prowadzi w wyścigu o pozyskanie pomocnika Celty Vigo, Gabriego Veigi. To sprawiło, że 21-latek znalazł się w czołówce wielu rozmów w ostatnich tygodniach.

Kilka miesięcy temu był on wstępnie łączony z przenosinami na Anfield. Według doniesień z Hiszpanii, Newcastle United, Chelsea i Real Madryt również interesowały się wysoko ocenianym młodzieńcem.

Pamiętam, że na początku marca napisałem o nim krótki artykuł - który można przeczytać tutaj - i moje obawy dotyczyły tego, że chociaż jego klauzula zwolnienia w wysokości 34 milionów funtów była stosunkowo uczciwa we współczesnej grze, to wciąż była to trochę ryzykowna. W końcu No28 Celty Vigo miał swój pierwszy pełny sezon jako starter.

Wciąż jest bardzo surowy i będzie niekonsekwentny.

Od tego czasu The Reds podpisali kontrakt ze zdobywcą Pucharu Świata Alexisem Mac Allisterem za 35 milionów funtów. Wiem, że był to wyjątek od normy i prawdopodobnie najlepsza transakcja tego lata, ale podkreśla to fakt, że istnieje stosunek jakości do ceny.

Jednak transakcja z Mac Allisterem pozwala Liverpoolowi na podjęcie większego ryzyka. Jeśli podpisujesz kontrakt z nim i Veigą za łączną kwotę 70 milionów funtów, kiedy Southampton podobno chce 50 milionów funtów za Romeo Lavię, Brighton chce minimum 80 milionów funtów za Moisesa Caicedo, a Arsenal wydaje 100 milionów funtów na Declana Rice’a, to stawia to wszystko w odpowiedniej perspektywie, prawda?

Kiedy Veiga był początkowo łączony, było to mniej więcej w czasie, gdy the Reds byli łączeni z Masonem Mountem wycenianym na 60 milionów funtów i pojawiły się sugestie, że Mac Allister będzie kosztował ponad 70 milionów funtów. Dla mnie było to pytanie, czy można uzasadnić najlepszą część 40 milionów funtów na projekt, kiedy możesz potrzebować 130 milionów funtów, aby podpisać dwa najlepsze cele i masz ograniczony budżet?

Opłata w wysokości 35 milionów funtów za nowy nr 10 prawie łagodzi te obawy. Teraz się waham, ale chciałem dodać kontekst do mojego myślenia w czasie pierwszego artykułu Veigi.

Wracając do 21-latka. Zakończył sezon w świetnej formie, dwukrotnie trafiając do siatki w ostatnim dniu kampanii w wygranym 2-1 meczu z mistrzami LaLiga, Barceloną. Podwójne trafienie zwiększyło jego dorobek do 11 w sezonie ligowym.

Dla porównania, spośród wszystkich zawodników do lat 21 w pięciu najlepszych ligach Europy, tylko Jamal Musiala z Bayernu Monachium i Bukayo Saka z Arsenalu zdobyli więcej bramek. W LaLiga, spośród wszystkich graczy w kategorii do lat 21, tylko Nicolas Jackson z Villarreal (12 i cztery) zdobył więcej bramek.

Veiga rozegrał prawie 3000 minut w hiszpańskiej ekstraklasie i odegrał kluczową rolę w utrzymaniu Celty Vigo. Skończyli na 13. miejscu, ale mieli tylko trzy punkty przewagi nad strefą spadkową.

Veiga jest strzelcem o dużej objętości, co w dzisiejszych czasach jest rzadkim profilem pomocnika. W LaLiga oddawał średnio 2,21 strzału na 90 strzałów i trafiał do celu w 42% przypadków. Młody zawodnik jest jednak zwolennikiem strzałów o niskiej wartości, co widać na jego poniższej mapie strzałów.

Jest jednak przyzwoitym strzelcem. Jego 11 goli pochodzi z oczekiwanej sumy bramek 6.83. Wciąż przyzwoity zwrot jak na pomocnika, ale nadwyżka ponad czterech bramek jest znacząca. Mimo to miał średnią xG90 na poziomie 0,23 i jest to wysoki wynik jak na kogoś, kto większość czasu spędził grając jako podwójny pivot w ustawieniu 4-4-2 Celty.

Veiga czasami grał na prawej stronie w ustawieniu 4-3-3, a nawet występował jako drugi napastnik. Według doniesień, w swojej karierze odgrywał wiele ról i jest pewny siebie i czuje się komfortowo w ostatniej tercji. Liverpool uwielbia wszechstronność.

Jest przyzwoitym nosicielem piłki, średnio 3,6 dryblingu na 90 i blisko 60% skuteczności. Pomocnik jest jednak słabym podającym, wykonując średnio zaledwie 28 podań na 90 i kończąc 79%.

Młody zawodnik o wzroście 6 stóp jest przeciwieństwem większości hiszpańskich pomocników, do czego nawiązał jego menedżer.

“W mojej karierze widziałem tylko jednego lub dwóch zawodników, którzy mają cechy Veigi”, powiedział trener RC Celta Carlos Carvalhal, który zarządza klubem od 25 lat. “To bardzo kompletny zawodnik. Ma inny profil niż wszyscy inni pomocnicy w Hiszpanii, którzy zwykle koncentrują się na kontakcie i posiadaniu piłki. Gabri otwiera mecze.”

Jest nad czym pracować i ma wiele cech, które pasowałyby do tej drużyny Liverpoolu. Rola prawego pomocnika, z której Henderson korzystał przez ostatnie dwa sezony, byłaby dobra dla Veigi. Biorąc pod uwagę, że kapitan spędza dużo czasu w ostatniej tercji, nie będąc zbyt dużym zagrożeniem bramkowym, dodanie kogoś z bramkami do jego gry sprawiłoby, że Liverpool byłby jeszcze bardziej niebezpieczny.

Jedną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, jak poszukiwany jest na boisku.

Na powyższym zdjęciu piłka została zagrana na słabszą stronę Veigi, który wbiega w pole karne. Większość piłkarzy przyjęłaby to na klatę i przeniosła piłkę do przodu.

Ale spójrz, jak kontroluje piłkę. Kątuje swoje ciało, aby przyjąć piłkę zewnętrzną częścią prawej stopy i wygląda to tak nienaturalnie. Udaje mu się zatrzymać piłkę i otworzyć swoje ciało przed podkręceniem piłki w daleki róg. Ale coś takiego nie wydaje się trwałe, prawda?

Drużyny nie dadzą mu tyle czasu i miejsca, aby pracować nad piłką po swojej silniejszej stronie, więc będzie musiał popracować nad swoją słabszą stroną.

W sumie jednak rozumiem, dlaczego The Reds byliby nim zainteresowani. Zwłaszcza za taką kwotę.

[by sam]

2 polubienia




Veiga na tak, reszta na nie. Po co nam Chiesa jak on ciagle jest kontuzjowany. A Lavia to ogór.

In Rafa We Trust! :wink: Może pomoże biednemu Liverpoolowi załatwić tego Veigę za cenę, jaką chcemy zapłacić, bo inaczej można odnieść wrażenie, że będziemy świadkami tej sagi do końca lata - już wolałem, kiedy nie wiedzieliśmy nic o planach transferowych LFC aż do ostatnich dni tuż przed transferem (albo jego fiaskiem).

A tak to codziennie ludzie dzielą się tu screenshotami z coraz to nowymi informacjami (oczywiście doceniam updejty itp i nie tego się czepiam).

Wszystko wygląda tak, jakby każde pierdnięcie LFC wyciekało do mediów. Czy tylko ja mam takie wrażenie, czy jestem jakiś przewrażliwiony? A może to po prostu frustracja naszym podejściem do wzmocnień na przestrzeni ostatnich okienek…

Alan Varela

Jak wszyscy wiecie, uwielbiam dobre, losowe linki do zawodników.

Alan Varela z pewnością należy do tej kategorii.

Według strony internetowej Boca Juniors, skauci Liverpoolu obserwowali 21-latka podczas niedawnego meczu z Tigre. Mówi się również, że The Reds obserwowali mierzącego 5 stóp i 8 centymetrów pomocnika w marcu, wraz z wieloma innymi klubami, w tym Barceloną i Newcastle United. Według doniesień, środkowy pomocnik ma stosunkowo skromną klauzulę odstępnego, wynoszącą około 12 milionów funtów.

Nie byłby to stereotypowy nabytek Liverpoolu. Varela nie ma doświadczenia w Europie, a według FBref w ciągu trzech sezonów rozegrał zaledwie 3500 minut w pierwszej drużynie Boca.

Tak więc wielkość próbki nie jest największa, a on jest niesprawdzony i niesprawdzony w “topowej” lidze. The Reds chcą mieć jak najbliżej gwarancji na rynku transferowym. W piłce nożnej nie ma absolutów, ale Merseysiders mają niezwykły rekord, jeśli chodzi o transfery za kadencji Jurgena Kloppa.

Dlaczego więc mogliby zmienić coś w sprawie Vareli? Pomyślałem, że się temu przyjrzę.

Większość jego minut w 2023 roku przypadła na podstawę środkowej trójki argentyńskich gigantów w ustawieniu 4-3-3.

Czasami grał na lewej stronie podwójnego pivota. Wiem, racja, kolejny zawodnik, który ma za sobą minuty na lewej stronie pomocy. Mamy do nich jakiś fetysz czy co?

image

Według WyScout, Varela wystąpił w 2 111 minut we wszystkich rozgrywkach w 2023 roku. Średnio wykonuje 49 podań na 90 minut i w 90% przypadków znajduje kolegów z drużyny.

Próbuje jednak tylko 3,88 długich podań na 90, choć jest dość dokładny w tych próbach, wykonując 68%. W filmiku na górze artykułu zamieściłem kilka jego dalekich podań. Wideo pokazuje również pozycje, które zajmuje, gdy Boca jest w posiadaniu piłki, prawie jak trzeci środkowy obrońca, aby dać ci trochę wglądu w niego jako gracza. Jest w tym trochę z Fabinho, prawda? Nie Fabinho teraz, ale Fabinho z około 2018/19, kiedy działał jako pojedynczy pivot w budowaniu.

W defensywie Varela daje z siebie wszystko. Bierze udział w 15 pojedynkach na 90 minut i wychodzi górą w 50% z nich. Pomocnik Boca dokonuje blisko pięciu przechwytów na 90 minut i 11 razy odzyskuje piłkę. Z powietrzem też nie jest tak źle. 21-latek bierze udział w 1,71 pojedynkach powietrznych i wygrywa blisko 60% z nich.

Statystycznie wypada nieźle, prawda?

Varela przyzwoicie radzi sobie z piłką, a także ma odpowiednią objętość. Należy jednak zauważyć, że czasami może być trochę zbyt swobodny w fazie budowania i czasami może postawić swoich kolegów z drużyny w trudnej sytuacji. Czasami ma to związek z wagą podania, które może być nieco zbyt słabe, co spowalnia osobę odbierającą piłkę. Przeciwnicy wykorzystują to i dochodzi do strat.

Jest to jednak coś, co można łatwo naprawić przy odrobinie pracy na boisku treningowym.

Za 12 milionów funtów nie jest aż takim ryzykiem, prawda? Za taką kwotę można podjąć ryzyko. Moją jedyną obawą jest to, czy Liverpool nie potrzebuje teraz czegoś więcej w środku pola. Czy jest wystarczająco dobry, aby wejść i grać, jeśli na przykład Fabinho zostanie wykluczony na sezon?

[by sam]

Thuram na tak, Kone na tak, Gravenberch mnie totalnie nie przekonuje, ale im mnie ktoś mocniej nie zachwyca, tym lepiej gra w Liverpoolu. Z Veigą mam problem, bo obawiam się, że skonczy jak Carvalho.

1 polubienie

Zacznie płakać i zamiast dzwonić, a najlepiej porozmawiać w cztery oczy to będzie pisać wiadomości na Whatsappie?

55mln… co oni tam palą na tym Anfield

5 polubień

No na pewno nie jest typem którego potrzebujemy. Dziwię się że jeszcze nie było żadnego newsa łączącego nas z Sanderem Berge. Przecież to tak uniwersalny zawodnik i na pewno byłby lepszą opcją niż Barella. Nie oceniam naszego zarządu póki co, ale kolorowo to nie wygląda. Niby coś tam rozmawiają, ale chcą kupić kogoś najlepiej za czapkę gruszek. Obstawiam jeszcze 2 transfery. Jeden pomocnik i jeden obrońca i koniec okienka. W sumie jakby nie patrząc na Oxlade i Keity wiecznie nie było, Milner grał po 6-7 minut w ciągu meczu, a pod koniec sezonu jakoś ten środek wyglądał. Curtis dawał radę. Dojdzie Thiago, dojdzie Bajcetić, nowi zawodnicy i może jakoś to chwilę będzie wyglądało :smiley: Trzeba być optymistyczny, bo ile można chodzić wkurzony na działanie FSG :smiley:

4 polubienia

Widziałem wczoraj, że Berge jest to wzięcia za 10 baniek :stuck_out_tongue_winking_eye:

W sumie zakładając, że nie chodziłoby o pieniądze to jest możliwość ze Barella by tu nie pasował? Jest ktoś w stanie powiedzieć jakie minusy ma w swojej grze? Nie oglądam na co dzień ligi włoskiej więc mogło mi umknąć.

@lfc96pp O dzięki wielkie za odpowiedź :smiley: No to z tego co wymieniłeś to imo tylko ten wzrost ale patrząc ile może nam zaoferować to uważam, że byłby to dobry tansfer.

Z jednej strony to brzmi fatalnie bo kręcimy nosem na top class playera. Z drugiej, jeśli zrewidują te swoje przemyślenia pomyślnie, to w grę wchodziłby naprawdę drogi transfer +70 mln.

Jak mam na siłę się przyczepić, to czasami nadmierna agresja i z takich pobocznych spraw, to rzadko używa lewej nogi, przez co na środku gra praktycznie wyłącznie na prawej stronie.
Ale tutaj to raczej pozytywna wiadomość.
No i wzrost.
Jeżeli miałby być ostatnim transferem do środka pola, to owa linia zbyt wysoka by nie była.

1 polubienie

Czy my naprawdę mamy wątpliwości, czy Barella jest dla nas odpowiedni, czy Fabrizio Romano to sobie zmyślił?

In his book, ‘Intensity: Inside Liverpool FC’, Lijnders stated: "On the Friday night we watched Inter against Salernitana in the hotel, and [Nicolo] Barella was superb.

“Jurgen asked me why I was laughing; we were in the middle of a discussion, but I was watching the game with one eye and saw him play another incredible pass. ‘I’m just so happy that he doesn’t feature against us,’ I said. ‘Every attack starts with him, it’s scary.’”

Klopp had said of Barella previously: "That Barella is not able to play is not bad for us! He is a really good player, a really good player. I like him a lot.

“He has all the things you want from a midfield player. He’s aggressive, he’s technically [good], he can run for ages and all these kinds of things. So he’s a top-class player.”

Z powyższego opisu wynika, że Klopp i Lijnders są fanami Barelli. Gravenberch to kot w worku, Kone też, Barella daje największą pewność, że będzie wzmocnieniem. Oczywiście w futbolu nigdy nie wiadomo, jak zawodnik spisze się w nowym otoczeniu, czy rozwinie swój potencjał, ale o Barelli wiemy, że jest zawodnikiem z najwyższej półki.

Myślę, że Barella na pewno by pasował do naszej pomocy, bo jest zarówno dobry w defenyswie i ofensywie, a my zawsze od swoich pomocników wymagamy dobrej gry w destrukcji, zamykania przestrzeni, pressingu itd. Włoch jest bardzo uporządkowany taktycznie. W ofensywie nie jest magikiem, nie jest jakimś maestro, ale jest dobry. Jak na moje to Barella to gość, który na papierze pasuje perfekcyjnie do naszej drużyny, natomiast zawsze jest tam jakaś obawa, czy zawodnik odnajdzie się w nowym otoczeniu, w Premier League gra się dużo szybciej niż w Serie A. Ale moje zdanie jest takie, że po krótkim okresie adaptacyjnym odnalazłby się w Liverpoolu i grał na bardzo wysokim poziomie, bo to klasa światowa.

9 polubień

jedyną wadą Nico może być narodowość. Niemniej, on + Thuram i będę bardzo zadowolony z okienka. Wtedy nasza linia pomocy wygląda świetnie:
-Elliott, Bajcetic, Thuram - młode, perspektywiczne wilki
-Barella, Mac Allister, TAA - gracze na “już”
-Fabinho, Henderson, Thiago - doświadczenie

No tylko tak to nie będzie wyglądało :smiley: Żadnego Barelli tutaj nie będzie. Przyjdzie Thuram, to uważam że można świętować. Nie ma co liczyć na więcej.

1 polubienie

Łączony z nami Micky van de Ven jest na radarze Tottenhamu