Spacerem od muralu do muralu

Przeklejam ze strony fanklubu - przewodnik po muralach LFC ulokowanych wokół Anfield i trasa ułożona w taki sposób, żeby można było zobaczyć ich ok. 20 podczas jednego przejścia :slight_smile: Jak ktoś się postara, to w godzinę zrobi tą trasę.

Trochę się wysiliłem i stworzyłem coś w rodzaju ogólnej mapki murali, które warto obejrzeć w okolicach stadionu, bo zrobiło się tego naprawdę dużo, ale nie jest łatwo się w nich połapać:

TRASA SPACERU - MURALE WOKÓŁ ANFIELD

W ostatnich kilku latach w Liverpoolu jak grzyby po deszczu wyrosły murale przedstawiające gwiazdy i legendy the Reds. Najwięcej z nich pojawiło się oczywiście w okolicach Anfield. A gdyby tak przy okazji wyjazdu na mecz wybrać się również na spacer i poobserwować co nieco na ulicach miasta? Jak to zrobić z głową, żeby dużo zobaczyć, ale nie biegać chaotycznie tam i z powrotem po całej dzielnicy?
Mamy dla was propozycję spaceru w okolicach Anfield, podczas którego obejrzycie całe mnóstwo ulicznej sztuki poświęconej klubowi, który wszyscy kochamy. Trasa rozpoczyna się pod bramą Paisleya - tam, gdzie znajduje się przystanek autobusowy, na którym wysiądziecie, dojeżdżając np. z centrum miasta. Potem czeka was dwukilometrowy spacer i przerwa - odpoczniecie przy piwie w pięknie wymalowanym barze The Flat Iron, po czym ruszycie w drogę na drugą, nieco krótszą część, którą zakończycie pod samym stadionem.
Linki do map Google znajdziecie na samym dole posta.

Trasa:
CZĘŚĆ 1

 1. Brama Paisleya pod Anfield
 2. Jurgen Klopp na rogu Burnard St i Randolph St (nowa praca, nie chodzi o mural z ręką na piersi)
 3. Mohamed Salah obok słynnego pubu The King Harry.
 4. Kumulacja! Na rogu Anfield Road i Sybil Road w jednym miejscu znajdziecie aż trzy prace. Po jednej stronie ulicy kultowy malunek z Trentem Alexandrem-Arnoldem. Po drugiej: Jordan Henderson oraz bohaterowie finału FA Cup z 1965 roku - Sir Roger Hunt i Ian St John.
 5. Jesteśmy ponownie pod samym stadionem. Rozejrzyjcie się, a zobaczycie ogromną twarz Iana Rusha!
 6. Nowiutka, dosyć długa praca przedstawiająca aż 14 kultowych strzelców LFC, tuż za trybuną Anfield Road Stand.
 7. Jesteśmy już po drugiej stronie stadionu. Za chwilę waszym oczom ukaże się Anne Williams - kobieta znana dzięki walce o sprawiedliwość po katastrofie na Hillsborough.
 8. Z kolei na następnym rogu, na ścianie The Arc Hotel, ujrzycie 5 świetnych zawodników: Gerrard, Carragher, Fowler, van Dijk i Dalglish stoją tyłem do obserwatora, przodem do tłumu zgromadzonego na the Kop.
 9. Kilka minut spaceru i waszym oczom ukaże się Steven Gerrard, tym razem jako jedyna postać na muralu.
 10. Jesteście w Flat Iron. Przerwa! Zamów piwo i rozejrzyj się, co ciekawego można zobaczyć na ich ścianach. Klimatyczne miejsce.

Posiedzieliście chwilę? Nabraliście siły? No to lecimy na ciąg dalszy!

CZĘŚĆ 2

 1. Wyruszamy z baru, przed nami kilkaset metrów drogi do pierwszego muralu. Na rogu Old Barn Road i Stonehill Street są dwa kapitanowie wznoszący puchar za wygranie ligi angielskiej: Jordan Henderson i Alan Hansen.
 2. I zawracamy się, wchodzimy na ulicę Oakfield Road prowadzącą do stadionu i idziemy w jego kierunku. Po paru minutach po lewej stronie zobaczycie dużą postać Kenny’ego Dalglisha na ścianie hotelu The Kop End.
 3. Dalej prosto, aż do pubu The Church. Na rogu, gdzie on się znajduje, skręcacie w prawo. Po chwili zobaczycie namalowanego Alana Kennedy’ego trzymającego Puchar Europy - to bohater finału w 1981 roku. Lewy obrońca strzelił wtedy jedyną bramkę w meczu pomiędzy Liverpoolem a Realem Madryt.
 4. Wracacie się na ulicę, którą szliście chwilę temu. Dalej w stronę stadionu i na następnym rogu… ponownie Steven Gerrard!
 5. Następnie miniecie kultową knajpę The Sandon, gdzie założono Liverpool Football Club. Na rogu znowu w prawo, za chwilę waszym oczom ukażą się Bill Shankly i Kenny Dalglish.
 6. A to już rzut beretem do słynnego muralu z Rayem Clemencem!
 7. Zmęczeni? To chyba pora kończyć. Ostatni punkt to pub The Park, który mieści się naprzeciwko the Kop i bramy Paisleya, gdzie rozpoczęła się cała wycieczka. Rozejrzyjcie się, wystrój będzie z każdej strony przykuwał oko fana LFC. A kiedy już trochę się napatrzycie, to wyjdźcie tylnymi drzwiami, żeby zobaczyć wielkiego Billa Shankly’ego na tylnej ścianie baru!

Cała trasa wg Google Maps zajmie 45 minut, jednak wraz z przyglądaniem się każdej pracy, zdjęciami i przerwami w Flat Iron i The Park z pewnością zajmie więcej czasu. Z pewnością nie pożałujecie, że udaliście się na taki spacer!

MAPA:
Część 1: https://tiny.pl/wjhkd
Część 2: https://tiny.pl/wjh2f

9 polubień