07.03.2024 Sparta Praga - Liverpool

Ledwo co opadły emocje po bramce Nuneza zamykającej mecz z Forest, a już w czwartek kolejny sprawdzian dla wychudzonego, lecz powoli nabierającego kilogramów szerokiego składu LFC.

7/03/2024 - godz 18:45 PL / 17:45 UK, epet Arena, pojemność: 18,887

Stadion gospodarzy zmienił swoją nazwę w 2022 roku. Poprzednia nazwa, Generali Česká pojišťovna Arena, obowiązywała krótko, bo od 2020 roku.

Losowanie było dla nas bardzo łaskawe, ponieważ uniknęliśmy takich przeciwników jak Sporting (1), Qarabag FK (1 - tutaj głównie z uwagi na daleki wyjazd), Benfica (2), AC Milan (3), AS Roma (5), Marseille (7), czy Freiburg (9). W nawiasach podałem miejsca, które każdy z tych zespołów obecnie zajmuje w swojej lidze.

Nie znaczy to, że gramy z byle kim. Sparwa w tym sezonie jest na czele 1st League (pierwsza liga Czeska) z 60 pkt po 23 kolejkach (19 wygranych, 3 remisy, 1 przegrana; bramki 55-12), co daje im średno 2.61 pkt na mecz (w porównaniu do naszych 2.33 pkt).

W fazie play-off Sparta pokonała Galatasaray 6-4 w dwumeczu. W pierwszym spotkaniu przegrali 3-2 na wyjeździe, żeby później odrobić strary i wygrać 4-1 u siebie.

Przeciwników w grupie C też nie mieli najsłabszych. Rangers (Dom: 0-0, Wyjazd: 2-1), Real Betis (D: 1-0, W: 2-1), Aris Limassol (D: 1-3; W: 3-2). Przegrali co prawda z Rangers i Realem Betis po 2-1 w meczach wyjazdowych.

Grając drugi mecz na Anfield raczej nie mogą się spodziewać comebacku w podobnym stylu, więc mecz w Pradze będzie dla nich o być albo nie być. Z pewnością będą chcieli pojechać na Anfield z wiarą i świadomością, że jeszcze nie wszystko stracone. Kiedy, jak nie teraz, miałoby im się to udać? Klopp może chcieć dać odpocząć najważniejszym zawodnikom mając mecz (wagi ciężkiej) z City na uwadze. Ale czy aby na pewno musimy się martwić o to kto wybiegnie w pierwszym składzie w czwartek? Nie sądzę. Uważam, że nie będzie to spacerem, ale wyjedziemy z remisem lub skromną wygraną.

Ich ustawienie to formacja 3-4-3 i z info od Transfermarkt wynika, że tylko raz w obecnym sezonie zagrali nieco inaczej. W meczu domowym z Galatasaray zmodyfikowali nieco swoje typowe 3-4-3 na 3-4-1-2.

Najlepszy strzelec to Lukas Haraslin (były piłkarz włoskiego Sassuolo; fani Ekstraklasy mogą go kojarzć z Lechii Gdańsk), a najepszym asystentem jest wypożyczony z Toulouse Velijko Birmancevic z Serbii, który ma łącznie największą ilość bramek i asyst w zespole (16).

Trzecim najgroźniejszym piłkarzem Jest Jan Kuchta, którego Praga wykupiła w zeszłe lato z Loko Mocow po udanym rocznym wypożyczeniu.

Sparta - Top Goalscorers & Most Assists

Trudno powiedzieć w jakim ustawieniu gospodarze przywitają Liverpool. Myślę, że najbardziej prawdopodobny jest poniższy wariant, gdzie na każdej z pozycji mają swoich najlepszych, najbardziej regularnie pojawiających się w jedenastce i najbardziej bramkostrzelnych piłkarzy. Jednak nie wykluczone, że wyjdą bardziej ofensywnie w typowym 3-4-3.

Opcji mają z pewnością wiele, bo kontuzjowany jest tylko jeden zawodnik. Prawy obrońca Andreas Vindheim.

Sparta Lineup1

Prawdziwy ból głowy to będzie miał Klopp jeśli chodzi o zestawienie jedenastki, gdzie doświadczenie będzie przeplatać się z młodością.

Z dobrych wiadomości - do składu niedawno powrócili Robbo, Szobo i Darwin.

Kontuzjowani wciąż pozostają Alisson, Matip, Rhys Williams, TAA, Bajcetic, Thiago, Jones, Gravenberch, Doak, Jota i Salah - całkiem niezła jedenastka.

Pod nieobecność wyżej wymienionych luki wypełniają Kelleher, Quansah, Bradley, Bobby Clark, James McConnell, Jayden Danns, Lewis Koumas i Kaide Gordon, a nawet wychudzony 16-letni Trey Nyoni.

Jeszcze przed sezonem, może poza Kelleherem, nie powiedzielibyśmy, że którykolwiek z tych młodych piłkarzy odegra znaczącą rolę w obecnym sezonie.

Dlatego też nie będę przwidywał wyjściowej XI na czwartkowy mecz. Zamiast tego proponuję, abyście wszyscy zagłosowali na skład, który Waszym zdaniem Klopp wystawi na ten mecz.

No i na koniec ankiety najbardziej nurtujące mnie pytanie - czy Gakpo w końcu zagra dobry mecz? Czy jednak jest większe prawdopodobieństwo, że prędzej Clark strzeli gola zakręcając rogala?

W ankiecie na obronę jest błąd.
Można oddać głos tylko na 3 pozycję, a zagramy zapewne w 4 w obronie.

6 polubień

Masz rację. Nie zauważyłem. No nic, po 5 min od dodania ankiety nie można jej już edytować.

Ogólnie, miałem jakieś dziwne problemy z dodaniem kilku ankiet w jednym wątku i opublikowaniem tematu, co wcześniej się nigdy nie zdarzało. Aż w końcu udało się wrzucić posta z jedną ankietą i dodać pozostałe trzy osobno.

Kolejna szansa dla naszych młodych wilków żeby się pokazać. Trzeba rotować, dać pograć wypoczętym zawodnikom, nie musi to być pierwszy garnitur byle biegali i presowali. A jak się nie uda to wciąż jest jeszcze rewanż na Anfield.

Zdecydownie trzeba oszczedzac najwazniejszych graczy.
Jezeli Mo moglby zagrac to dalbym mu jakies ostatnie 20 minut na podmeczonego rywala.
Wyjatkowo nawet remis nie zburzylby mojego humoru i nie przekreslil optymizmu przed starciem w niedziele.

Come on LFC :red_circle: :smile:

PS drobna uwaga- uwazam za bardziej stosowne uzywanie polskiej nazwy miasta czyli Praga.

2 polubienia

Mój skład na ten mecz:
Kelleher
Bradley Gomez Quansah Tsimikas
McConnell Elliott Clark
Gakpo Danns Koumas

Ogolnie nam nadzieje na dobra rozgrzewke przed City i bezpieczny wynik. To jest najwazniejsze.

Ja bym wystawił Szobo, żeby próbował wejść w rytm meczowy i poczuł odpowiednio piłke bo w ostatnim meczu pojawiały się problemy z przyjęciem czy niecelne podania spowodowane słabym wyczuciem piłki po przerwie.

Kell
Bradley-Quansah-Virgil(45min)-Kostas
Endo
Elliott-Szobo
Gakpo-Darwin-Diaz

Zawodnicy wracając muszą dostać minuty od początku, żeby się rozruszać. Virgil jedna połowa, druga Konate. Robbo i Mac pod koniec meczu. Rotować młodzieżą. Oby Salah dostał z 20 minut.

Taki skład jest zbyt rezerwowy. Zdziwiłbym się, gdybym zobaczył sześciu młodych w wyjściowej XI. Zestawienie obrony ma sens, ale tam spokojnie może zagrać VVD i Quansah, a w drugiej połowie Konate za VVD. Też dałbym szansę Tsimikasowi od początku.

Nie wyobrażam sobie pomocy bez Endo. Do pary można dać mu Gomeza i Clarka. I oszczędzić trochę Macca. Zawsze to jakiś joker z ławki na drugą połowę. Szobo raczej na pewno będzie w roli rezerwowego.

Z przodu aż się prosi o Nuneza od początku. A nie Gakpo, który jest w mocno zniżkowej formie. Klopp nie może sobie strzelać w stopę tylko i wyłącznie celem oszczędzenia Darwina, jeśli ten może zagrać do 45 min. Ale pewnie tak zrobi, bo obecnie lepszy Darwin z ławki, niż Gakpo. Wówczas w pierwszej połowie nie spodziewałbym się fajerwerków w ataku.

Chyba, że Jurgen pójdzie va bank in postawi na Dannsa albo Koumasa. Elliott i Díaz pewnie nie zagrają dłużej, niż po 60 min każdy.

Rozum podpowiada głębszą rotację z zachowaniem balansu, ale serce mówi wyjść na nich możliwie najlepszym składem, pocisnąć od początku, strzelić bramkę, dwie, i wprowadzać młodych od 60 minuty.

W czwartek liczę na mieszankę młodości i doświadczenia. Wskazane są też minuty dla Nuneza, Szobo i Salaha o ile jest gotowy. Ja bym wyszedł tak:

--------------------Kelleher
Bradley-----Konate-----Quansah-----Tsimikas
---------------------Endo
------------Szobo--------Clark
Elliott-------------------------------Gakpo
--------------------Nunez

W drugiej połowie zmiany: Gomez za Bradleya, Van Dijk za Konate, Maca za Endo, McConnell za Szobo i Diaz za Nuneza. Jeśli Salah dostanie zielone światło do gry to koniecznie 15-20 minut przed City i wtedy Endo pełne 90 minut.

Skład kompletnie rezerwowy mile widziany nawet kosztem porażki. Nie zdzierżę kolejnej kontuzji zawodnika podstawowego składu. Ograniczenie ryzyka takiej sytuacji będzie działaniem racjonalnym. Zawsze można kogoś wpuścić w drugiej połowie w razie czego.

Kelleher
Bradley-Quansah-Gomez-Tsimikas
McConnell-Elliott-Clark
Danns-Gakpo-Koumas

Co do obrony to może zostać ale pomoc nie może być młodzików, bo przegramy tą bitwę Endo bądź MacAllister musi być.