Federico Chiesa

Wiadomo kiedy chłop będzie zarejestrowany itd? Prawdopodobnie nie zobaczymy go jeszcze w niedziele na boichu c’nie?

Nie bedzie go w niedziele bylo potwierdzone

1 polubienie

Zgadzam się, bo jeśli kierunek jest w dół, to jest zjazd a nie podjazd :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Wygląda na pocieszną duszyczke. Taki spoko ziomek, którego możesz ze sobą zabrać na browara. Nie ma takiej ponurej i odrazajcej mordy jak np. Arteta.

2 polubienia

Chiesa niepowołany na mecze reprezentacyjne. Dobra wiadomość dla nas, idealny czas na wdrożenie się.

2 polubienia

Chiesa wczoraj opuścił wcześniej sesję treningową.
Może był taki plan, może po prostu już kontuzja :sweat_smile:?

W każdym razie obejrzałem nagranie to schodzi mało żwawo, jednak jak ktoś go woła to pokazuje kciuk w górę. Może po prostu poczuł ból, nie chcieli ryzykować.

Ostatnio u nas każdy kto poczuł ból wypadał na 4-6 tygodni :thinking:

Kontuzja Chiesy na drugim treningu to byłoby brutalne podsumowanie tego żalosnego okienka transferowego. Nie ten trening, to kolejny jak będzie dostepny na ławce w 50% spotkań i tak będzie dużo.

1 polubienie

Kupiliśmy go, żeby klubowi lekarze się nie nudzili po odejściu Thiago i Matipa. Całkowicie zrozumiały ruch.

2 polubienia

Spokojnie, wielokrotnie mówiło się, że nowy sztab często będzie podchodził indywidualnie do zawodnika i do jego czasu gry bądź treningu. Slot powiedział też, że Chiesa nie będzie raczej brał udziału w meczu z United, więc podejrzewam, że chcą spokojnie obejrzeć Włocha, zbadać jego możliwości, wprowadzić go na spokojnie do gry po przerwie na reprezentacje. Na wideo nie widać, żeby utykał albo coś go bolało.

1 polubienie

wleciał signing day. może jestem naiwny, ale jak widzę ten jego uśmiech i radość z trzymania tej koszulki i bycia w klubie, nie potrafię go nie lubić. oby dawał z siebie wszystko, i by zdrowie dopisało

2 polubienia

Trzeba chłopakowi mocno kibicować. Niepewna przyszłość Salaha i Diaza może sprawić, że ten transfer w przyszłości okaże się o wiele ważniejszy, niż nam się teraz wydaje…

A propo tego że odmówił reprezentacji to wsm dobrze niech potrenuje i będzie miał więcej czasu na przygotowanie fizyczne itp. aklimatyzacje i my kibice odczujemy że szybciej się zaaklimatyzuje. I poza tym dużo zdrówka mu życze.

PART I

W 2019 roku przygotowałem artykuł dla Football Whispers na temat napastników, którzy pasują do modelu Liverpoolu. Nie mogę teraz połączyć tego artykułu, ponieważ strona została sprzedana kilka lat temu, więc link jest martwy, ale przyjrzałem się liczbom opublikowanym przez Sadio Mane i Mohameda Salaha w ciągu dwóch lat przed ich przeprowadzką na Anfield, aby uzyskać punkt odniesienia dla skalowalnych liczb. Przyjrzałem się temu, co uważałem za kluczowe dla tej roli. Skupiłem się na strzałach (2,5-3,2), dotknięciach w polu (cztery-sześć) i oczekiwanych bramkach (0,32-0,39), ale także na oczekiwanych asystach (0,2) i dryblingach (ponad trzy) w przeliczeniu na 90 minut. Nie chciałeś napastników z szalonymi liczbami, ponieważ jeśli nie planowałeś budować wokół nich, musieliby obniżyć swoją wydajność, aby dopasować się do drużyny. Ale płaciłbyś ogromną premię, zanim zasadniczo zmieniłbyś ich grę, aby pasowała do twojego systemu. Nie wszyscy kandydaci osiągnęli średnie wartości, na których mi zależało. Jak wspomniał Ian Graham w swoim niedawnym wywiadzie dla Redmen TV, czasami trzeba nadać pewnemu wskaźnikowi lub cechom większą wagę, co pomaga otworzyć pulę opcji. W każdym razie, zrobiłem to wszystko ręcznie i ostatecznie otrzymałem listę siedmiu nazwisk. Nie pamiętam dokładnej siódemki, ale wiem, że Federico Chiesa i Diogo Jota byli moimi najlepszymi wyborami. Nie sądziłem jednak, że uda nam się wyciągnąć Chiesę z Włoch i myślałem, że Wolves będą chcieli głupich pieniędzy za Jotę. A jednak jesteśmy tutaj w 2024 roku, Jota prowadzi linię dla Liverpoolu, podczas gdy Chiesa podobno zmierza na Anfield w ramach obniżonej ceny, ponieważ chce uciec z Juventusu. Początkowe powiązania z Chiesą były dla mnie nieco mylące. Ma 26 lat (27 w październiku) i rozegrał 2000 minut w Serie A w zaledwie dwóch ze swoich czterech kampanii w Turynie. Był dość niezawodny dla Fiorentiny, występując w 2500 minut lub więcej w trzech kolejnych sezonach, zanim Juventus go podpisał. To właśnie podczas pobytu we Florencji przykuł moją uwagę. Niezwykle szybki, zwodniczo solidny i skuteczny w ostatniej tercji, bez względu na to, gdzie był ustawiony. Pisałem artykuły na temat Chiesy w 2018 roku. Jako nastolatek grał w niekonsekwentnej Fiorentinie, a mimo to w kolejnych sezonach notował średnie xG90 bez karnych na poziomie 0,21, 0,26 i 0,36. Miał wszystko, czego oczekiwałem od szerokiego napastnika. Miał odpowiednią ilość strzałów. Był zagrożeniem bramkowym i kreatorem, ze średnią xA90 wynoszącą 0,18 w tych trzech sezonach. Chiesa fantastycznie przenosił piłki i był bardzo agresywny w sytuacjach jeden na jeden. Wciąż jest taki sam.W rzeczywistości jego czas w Juventusie, wbrew narracji, wcale nie był taki zły. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę wszystko. Zmiany menedżerów. Zmiany w systemie. Kontuzje. 26-latkowi wciąż udaje się notować imponujące liczby. Liczba strzałów wciąż jest na dobrym poziomie - oddaje około 2,7 strzału na 90. NPxG90 (0,25) mógłby być lepszy, ale nie jest to czerwona flaga. Podczas swoich czterech sezonów w Juventusie miał xA90 na poziomie 0,28, a także średnio ponad cztery próby dryblingu i ponad cztery akcje tworzące strzał na 90.
Problemem Chiesy są oczywiście jego kontuzje. Kontuzja więzadła krzyżowego była jedną z największych, ale podczas swojego pobytu w Turynie opuścił wiele meczów z powodu problemów mięśniowych. Byłaby to czerwona flaga, gdyby został podpisany jako starter. Ale tak nie jest. Byłaby to czerwona flaga, gdyby przychodził za 50 milionów funtów, a Liverpool dawał mu duże pensje. Według doniesień, przychodzi, aby wzmocnić atak i bierze obniżkę pensji. Tak więc obawy o kontuzje są do pewnego stopnia unieważnione. Liverpool nie liczy na to, że Chiesa będzie kluczowym zawodnikiem. Mają nadzieję, że może on wnieść swój wkład do zespołu. Prawdopodobnie jest postrzegany jako oportunistyczny podpis ze względu na jego sytuację w Juventusie. Nowy menedżer chce się go pozbyć, a jemu kończy się 12 miesięcy kontraktu. Mamy teraz ostatni tydzień okienka i jeśli Juve chce pozbyć się jego pensji, jest bardziej prawdopodobne, że wynegocjują korzystną umowę. Mógłby być idealnym podpisem Moneyball. Liverpool kupiłby go po spadku. Poprzeczka jest znacznie niższa, aby odniósł sukces, ponieważ oczekiwania nie są tak wysokie. Jego decyzje są czasami wątpliwe, a jego ostatnie podanie może być nieregularne, ale za 12 milionów funtów nie musi być doskonały, prawda? Musi po prostu wykonywać swoją pracę, i mam na myśli to w najmilszy możliwy sposób. Chiesa może być postrzegany jako ulga dla Mohameda Salaha. Może być nawet postrzegany jako ulga dla Diogo Joty - są podobni, choć okaże się, czy Włoch może zrobić to, co Liverpool No20 przez lata. Chodzi o to, że jest tak wszechstronny jak Jota. Jest tak samo nieprzewidywalny jak on w posiadaniu piłki w tym sensie, że powinien ją stracić, ale tego nie robi. Jeśli Liverpoolowi uda się zapewnić mu formę i pewność siebie, może być jedną z największych okazji w historii klubu.

PART II

Oglądałem klipy w ciągu ostatniego dnia, aby zobaczyć, co robi od czasu przejścia do Juventusu. Niekoniecznie straciłem zainteresowanie, gdy przeniósł się do Turynu, ale wydawało mi się, że ten transfer zamknął drzwi do jakichkolwiek potencjalnych przenosin na Anfield. Myliłem się jednak. Teraz znów zakochałem się w tym szybkim skrzydłowym. Wróciłem nawet i obejrzałem kilka jego nagrań z Fiorentiny. Był niesamowity. Chiesa był jak szybsza wersja Diogo Joty. Jest lepszym dryblerem niż napastnik Liverpoolu, zarówno pod względem jakości, jak i ilości, ale posiada również tę niszczycielską cechę, że po prostu mija przeciwników, nie wyglądając przy tym estetycznie. To rodzaj techniki, z której słynie Jota. Najlepszym sposobem na opisanie go jest to, że jest jak prawdziwy gracz FIFA. Ci, którzy grają w FIFĘ, zrozumieją, co mam na myśli, gdy powiem, że ma cechę lepkiego dryblingu. Więc tak, Chiesa to ma. Jest również wybuchowy na krótkich i długich dystansach. Chętnie atakuje zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest biegły na lewym i prawym skrzydle. W rzeczywistości może być jednym z niewielu prawonożnych graczy w Europie, których wolę po prawej stronie ataku. Tak wielu współczesnych napastników chce zawężać boisko, podczas gdy Chiesa chce tworzyć przestrzeń. To bezcenne na najwyższym poziomie. 26-latek ma również ogromny wpływ w ostatniej tercji. Jest po prostu świetny. Szczerze mówiąc, mogę być nim zauroczony. Daje też Arne Slotowi wiele opcji. Nie tylko może odciążyć Mohameda Salaha jako prawoskrzydłowy, ale może również pomóc odciążyć Jotę. Jest szansa, że poprowadzi linię pomocy, choć nie jestem pewien, czy pasuje mu to idealnie. Istnieje jednak potencjał, aby Chiesa grał po prawej stronie, a Salah przesunął się na pozycję środkowego napastnika. To powiedziawszy, były zawodnik Fiorentiny ma pewne podobieństwa z Jotą, co może uczynić go dobrym kandydatem do zastąpienia byłego skrzydłowego Wolves w roli lidera ataku. Wymagałoby to trochę pracy, ale ma umiejętności techniczne, jest kreatywny, postępowy i dobry w tworzeniu przestrzeni dla innych. Istnieje świat, w którym Chiesa zaczyna na pozycji środkowego napastnika i jest oskrzydlany przez Salaha i Luisa Diaza. Nie twierdzę, że tak się stanie, mówię tylko, że nie ogranicza się on tylko do wypełniania roli nr 11, gdy ten potrzebuje odpoczynku. W przeciwieństwie do wielu innych szybkich skrzydłowych, Chiesa rozwinął się jako piłkarz. Może się to wydawać oczywiste, piłkarze poprawiają się z wiekiem, ale niektórzy z nich, którzy polegają na cechach fizycznych, nigdy tak naprawdę tego nie robią. Jak często widziałeś kogoś, kto był naprawdę ekscytujący, ale surowy w wieku 20 lat, był prawie tym samym graczem w wieku 26 lat? A to dlatego, że nigdy nie zadali sobie trudu, by się dostosować. Myśleli, że mogą przetrwać, wykorzystując swoje tempo, by pokonać przeciwników. Tego samego nie można powiedzieć o Chiesie. Na przykład, podczas jego czterech sezonów we Fiorentinie, prawie 50% jego strzałów pochodziło spoza pola karnego. Chiesa strzelał dużo, ale nie był najbardziej inteligentny w swoich poczynaniach. Jednak podczas jego czterech sezonów w Turynie liczba ta spadła do 34%. Pomimo zmiany miejsca, z którego oddawał strzały, nadal był dość zróżnicowany w swoich wysiłkach. We Florencji średnio 33% strzałów oddawał słabszą lewą nogą. W Juventusie wskaźnik ten wynosi 30%. Krótko mówiąc, zapanował nad rozproszonym podejściem do swoich wysiłków i oddaje lepsze strzały, pozostając przy tym dość nieprzewidywalnym. Podobało mi się również to, że pomimo tych zmian w jego nazwisku, jest tak samo niebezpieczny. W rzeczywistości ostatni sezon był jednym z jego najlepszych w Serie A. Dobrze wyzdrowiał po kontuzji ACL i udało mu się zaimponować w systemie Maxa Allegriego, co jest nie lada wyczynem. Kampania 2023/24 była pierwszą od czasu przeprowadzki do Turynu, w której oddawał średnio ponad trzy strzały na 90. Było to normą w Fiorentinie, ale nie w Juventusie. Jego średnia xG90 wynosząca 0,33 w poprzednim sezonie została poprawiona tylko raz - w sezonie 2019/20, kiedy zanotował średnią xG90 wynoszącą 0,42. W swojej karierze tylko raz poprawił swoją średnią xA90 wynoszącą 0,3 z ostatniej kadencji, kiedy to zanotował 0,33 podczas kampanii 2020/21.Jego liczby rosną, podczas gdy jego wycena gwałtownie spada. Liverpool naprawdę kupuje po spadku. Im więcej patrzysz, tym lepiej wygląda ta transakcja.

PART III

Wczoraj nawet zanudzałem żonę o Chiesie. Nie obchodziło jej to, ale naprawdę chciałem, żeby doceniła, jak bardzo jest to okazyjna cena.To tak, jakby kupić torebkę za 500 funtów na Vinted za piątaka. Jeśli jesteś długoletnim czytelnikiem moich rozważań, wiesz, że moja miłość do Diogo Joty jest związana z jego zróżnicowanym wyborem strzałów. Liverpool No20 jest trochę oszukany, jeśli chodzi o modele xG i xGOT. Pisałem o tym w przeszłości, ale Jota nie jest tradycyjnym wykończeniem. Na przykład oddaje swoje strzały dość wcześnie, co oznacza, że nie musi koniecznie uderzać w narożniki. Łapie bramkarzy, uderzając mocno i nisko. Gdybyś spojrzał na mapy strzałów i nie znał go jako gracza, pomyślałbyś, że ma ogromne szczęście. Najlepsi finaliści zwykle uderzają z narożników i dodają wartość do swoich wysiłków. Jota często obniża wartość swoich strzałów przy użyciu tradycyjnych modeli, ponieważ nie biorą one pod uwagę prędkości strzału. Oczywiście nie chodzi tylko o prędkość, ale pomyśl o tym. Jeśli celujesz w daleki róg, bramkarze mogą zauważyć charakterystyczne oznaki tego wysiłku i pozwala im to zareagować. Natomiast jeśli po prostu uderzasz piłkę tak mocno, jak potrafisz, nawet jeśli jest tuż obok nich, rzadko kiedy mogą coś z tym zrobić. Jota opanował to do perfekcji, niezależnie od tego, którą nogą uderza piłkę. Chiesa też ma tę cechę. Jeśli byłeś w pobliżu, kiedy podpisaliśmy kontrakt z Luisem Diazem, jedną z czerwonych flag, o których wspomniałem, była jego niezdolność do uderzenia piłki słabszą stroną. Jego gol przeciwko Brentford naprawdę mnie zaskoczył, ponieważ podkreślił, jak rozwinął się jako zawodnik. W jednym ze swoich pierwszych startów przeciwko Leicester miał wczesną okazję na lewej stronie, ale cofnął się na prawą. Dla mnie to był Diaz w pigułce. Podczas gdy Jota i Sadio Mane uderzyliby piłkę lewą stroną, Kolumbijczyk nie miał pewności siebie ani wiary. Nie sądzę, abyśmy mieli tego rodzaju problem z Chiesą. Czuje się komfortowo na obu nogach, jak wspomniałem we wczorajszym artykule, a czas jego wysiłku jest zwodniczo skuteczny. Mam kilka przykładów tego, co mam na myśli.

Po odbiorze piłki na lewej stronie Juventusu, Chiesa został powstrzymany przez obrońcę. Zenit chce wystawić Włocha na zewnątrz. Wszechstronny napastnik spowalnia swoje podejście, aby ocenić swoje opcje.

Początkowo udaje, że schodzi do środka, co przyciąga do niego graczy, po czym przenosi piłkę z powrotem na lewą stronę i atakuje przestrzeń w polu karnym.

Chiesa opóźnia nieco swój wysiłek, dzięki czemu jego strzał nie zostaje zablokowany przez zamykającego go obrońcę. Jest to coś w rodzaju mrugnięcia okiem, ale robi różnicę.

Wystarczy na to spojrzeć. Robi dodatkowy krok w momencie, gdy wydaje się, że ma zamiar uderzyć i to właśnie tworzy dla niego otwarcie. Wykończenie jest następnie zgrane poza stopą bramkarza i nie daje mu żadnych szans. Nie jest to strzał w dolny róg bramki.

Jest to po prostu uderzenie tak dobre, że bramkarz nie jest w stanie zareagować na nie wystarczająco szybko. To jest wykończenie Joty.

Wykończenie Chiesy przeciwko Chelsea przypomniało mi bramkę Joty przeciwko Evertonowi na Goodison Park. Włoch biegnie z prawej strony boiska do środka, a następnie wbiega w pole karne, by odebrać podanie. Następnie strzela w dach siatki. To absurdalne wykończenie. Również po jego słabszej stronie. I dzieje się tak z powodu tego, jak wcześnie podjął wysiłek.
Może jestem zbyt podekscytowany tą transakcją. Ale widzę wiele rzeczy, które mi się podobają. Liczby są na miejscu. Ma zróżnicowane wykończenia. Cena jest odpowiednia. Materiał wideo jest pozytywny. Jest dokładnie takim napastnikiem, jakiego Liverpool pozyskał za czasów Michaela Edwardsa.

by Sam

11 polubień

Sam nie wiem jak patrzeć na te odmawianie reprezentacji. Można to odebrać też jako brak ambicji, patrząc na przykłady topowych graczy, nie przypominam sobie żeby np Ronaldo, Salah, Messi, Mane czy inni tego pokoju gracze odpuszczali reprezentacje, wręcz przeciwnie, chcieli grać nawet w najmniej prestiżowych meczach.

Dostał informację, że i tak nie będzie grał w 1 składzie a nie trenował z Juve od zeszłego sezonu, więc wolał potrenować w klubie, żeby dojść do formy.

Jaki brak ambicji? Miał okazję albo grzać ławę, albo wejść w tryb treningowy pod okiem trenerów.

Żaden z Twoich przykładów nigdy nie był w takiej sytuacji, chociaż Salah dosłownie w tamtym sezonie nie pojechał na reprezentacje, żeby dojść do kondycji po kontuzji.

12 polubień

dobrze to ubrałes w słowa: nie wiesz :slight_smile:
on odmówił, bo musi odbudowac formę, chce poznać nowego trenera, a w reprezentacji moze by zagrał 2x po 15min albo i nie. Jak będzie nastepne zgrupowanie za miesiąc to juz pojedzie, jeśli go powołają.

7 polubień

Bardzo mądra decyzja. I wbrew temu co mogą teraz myśleć Włosi dla nich też. Cóż reprezentacji z zawodnika który jest bez formy bo nie gra i nie trenuje. Dzieki tej mądrej decyzji fede bd miał czas przystosować się i zrozumieć wymagania Arne i szybciej pomóc nam na boisku. Jeśli będzie grał łatwiej mu będzie być w formie. Jeśli będzie w formie, bardziej pomoże Włocha. Simple

3 polubienia

Fred niech trenuje, bo pewnie już z Nottingham dostanie pierwsze minuty i przywitanie na Anfield.

Prosta sprawa.
Nie trenował od dawna z drużyną Juve, nie grał od początku sezonu więc logiczne, że dla reprezentacji taki zawodnik jest mało przydatny, a wręcz istnieje ryzyko odniesienie kontuzji. Skoro nie był gotowy do gry w meczu Liverpoolu, to tym bardziej nie był gotowy do gry w reprezentacji.

W zasadzie trzeba by się zastanowić, jaki był sens powoływania Chiesy do kadry?

Podobna sytuacja jak z Graverberchem przed rokiem, który nie pojechał na zgrupowanie kadry młodzieżowej, zeby się skupić na treningu z zespołem.

Wg mnie mądra decyzja Włocha o pozostaniu w Liverpoolu, Fede musi przede wszystkim wrócić do rytmu treningowego, poznać wymagania trenera, odbudować formę fizyczną itp. Im szybciej Chiesa wróci do formy i zacznie grać dla Liverpoolu tym lepiej dla samej reprezentacji Włoch.

2 polubienia