Książki

Czy ktoś może polecić jakiś cykl książek o historii Polski? W szczególności interesuje mnie okres 1600-1950

Możesz zobaczyć cykl “Dzieje Polski” Andrzeja Nowaka. Obecne części wchodzą już w lata przez Ciebie wymienione.

Też mogę polecić tą pozycję o naszych podbojach. Ale to też wybiega poza ramy czasowe, które podałeś.

Jeszcze mam tą w schowku do przeczytania. może Cię zainteresuje.

Z całym szacunkiem, ale Andrzej Nowak i Adam Leszczyński to dwie zupełnie różne wizje dziejów Polski. Ta druga nie tylko ultra lewicowa, ale mocno naciagana pod tezę “ludowości”. I nie jest to tylko moja opinia.
Zdecydowanie polecam Andrzeja Nowaka.
Ciekawe są dwie książki Andrzeja Chwalby i Wojciecha Charpuli:
image


Do tego z dziejów najnowszych książki Pawła Wieczorkiewicza. Np.
image

Ciekawe może być też to:

image

Do Kolegow wyzej :smiley:

Przymierzam sie do zakupu wszystkich dotychczas wydanych tomow “Dzieje Polski” Nowaka.Przeczytalem recenzje,ktore sa w wiekszosci pozytywne i wlasciwie jestem zdecydowany ale…chetnie poznam Wasza opinie w szczegolnosci pod katem propagandy-naturalnie wizja autora bedzie raczej konserwatywna ale czy jest ona umiarkowana czy tez nachalna?

Z gory dziekuje za odpowiedzi :grinning:

Dzięki wielkie za propozycję. A czy ktoś z Was czytał/spotkał się może z tą pozycją?
obraz

Cykl Andrzeja Nowaka obejmuje 6 tomów. Czy orientuje się ktoś czy będzie on kontynuowany?

Autor ma w zamysle napisac 10 do 12 tomow :smiley:

Najlepiej przeczytać samemu i wtedy będzie wiadomo co o tej pozycji sądzić :). Ogólnie sporo pozytywnych opinii na temat tej książki można znaleźć w internecie. Czytałem ją w wersji dwutomowej parę lat temu i mnie osobiście nie zachwyciła. Momentami była dla mnie nudnawa, nie powiedziałbym też, że wiele nowych rzeczy z niej się dowiedziałem. Trzeba to traktować jako taki ogólny przegląd przez dzieje Polski, bo nie da się opisać szczegółowo tak szerokiego okresu na tak skromnej liczbie stron

Andrzej Nowak to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich historyków (choć znam takich, którzy go nie trawią - choć to uprzedzenie z powodu jego poglądów politycznych, nie spotkałem się z żadnymi zarzutami merytorycznymi). Nie ma mowy o propagandzie. Zresztą jaką propagandę można uprawiać przy opisywaniu rządów Piastów lub Jagiellonów? :slight_smile:

Jako starszemu data czlowiekowi, :rofl: ktory historii uczyl sie w czasach komunistycznych mozesz mi uwierzyc,ze nawet czasy Piasow i Jagiellonow moga byc w pewnym stopniu zmanipulowane!

Dzieki za odpowiedz potwierdzajaca niejako moja chec zakupu.

2 polubienia

Też raczej kupię.
Jakbyś znalazł gdzieś w dobrej cenie to dałbyś znać skąd kupiłeś?

Aktualnie udało mi się znaleźć:
1-4: w cenie 52 zł za każdą
5: 55 zł
6: 57 zł

A czym się ta lewicowość objawia u Leszczyńskiego? Tak jak pisałem, nie czytałem Ludowej historii Polski a zaciekawił mnie opis te parę miesięcy temu. Naciąga fakty?

Czytałem jedną książkę Pawła Wieczorkiewicza i tak średnio. Nie wiem czy kojarzysz, ale to była lista postaci historycznych i krótkie biografię. Ale coś mi tam się nie podobało w opisach współczesnych figur historycznych. A jednak chciałbym mieć zaufanie do autorów książek, które czytam bez weryfikacji co i raz ( jak to miałem z takim Grahamem Hancockiem :slight_smile: ).

@pitersikorka
Normana Daviesa nie czytałem, bo to jednak ciężkie lektury ( też dosłownie ) ale wszędzie zachwalany. Chociaż moim zdaniem bardziej się opłaca za jakiś wybrany fragment historyczny się zaczepić niż wszystko na raz. Bo jeśli to jest jak jego Europa, to to bardziej encyklopedia niż książka.

A co do dziejów Polski to kolega @roberthum wyczerpał temat :).

A jak już jesteśmy przy historii, ktoś z was czytał to?

Ja to zacząłem niedawno czytać, ale jako że książka jest ogromna, miarkuję to w małych dawkach. Początek trochę nudny, głównie o uwarunkowaniach geograficznych.

Czesc,
Trochę odkpuję ten wątek, ale mam pytanie.
Czy ma ktoś listę książek o LFC lub pokrewnych wydanych w Polsce?

Listy nie mam, wrzucam to co sam przeczytałem: