Optymalny/podstawowy skład

Ja uważam, że potrzebujemy do środka Pola box-to-box albo kogoś z większymi zapędami ofensywnymi. Jako zastępstwo fabinho może spokojnie grać Hendo, który b. dobrze spisuje się na pozycji nr 6.

1 polubienie

nie, nie spisuje się dobrze “na pozycji nr 6”. Nie spisuje się nawet średnio. Oprócz Fabinho nie mamy żadnego zawodnika do tej roli.

5 polubień

No i na ten moment mamy 4ech klasowych napastników z kontraktami na co najmniej najbliższe 3 lata. Jak to jeden podpis potrafi zmienić diametralnie sytuacje :smiley: Oczywiście przesytu czy problemu bogactwa to tu na pewno nie ma. Nie wiadomo jak odpali Nunez oraz czy Diaz nie straci impetu. Natomiast no wygląda to wszystko obecnie na komfortowe.
Diaz-Nunez-Salah na papierze nasza njamnocniejsza opcja. Plus Fiormino i Jota. Młodych nie liczę bo nie wiadomo co tam Kloppo z nimi planuje. Niemniej przyszły sezon w wykonaniu Elliotta i Carvalho jest w pewnym sensie ekscytującą zagadką.
Ciekawe, czy ktoś jeszcze przyjdzie do ofensywy. Czysto matematycznie mamy 3ch out Mane Origi i Minamino oraz 2 in Nunez Carvalho. Chociaż w zawodnikach ‘wagi ciężkiej’ jest po jeden.

Podsumujmy naszą sytuację w linii pomocy:

Fabinho - nasz podstawowy pomocnik defensywny. Wiekowo idealny, 28 lat. Obecnie pod formą, ale można śmiało przypuszczać, że wejdzie na wysoki poziom i będzie silnym punktem zespołu w tej kampanii.

Jones - wychowanek, 21 lat. Miewa przebłyski, ale ciężko oczekiwać, aby miał stać się kimś więcej, niż rezerwowym na ławce oraz zawodnikiem na puchary krajowe.

Keita - pomimo 4 lat w zespole, wciąż nie odpalił. Gwinejczyk ma 27 lat i powinien wchodzić w szczytowy moment swojej kariery, sytuacja wygląda jednak zgoła inaczej i Naby jest częstym gościem gabinetów lekarskich.

Thiago - absolutny top class, problem polega na tym, że jest dostępny przez 30% czasu.

Ox - pozwolę sobie pominąć ocenę tego gracza, umieściłem go tutaj tylko z obowiązku statystycznego.

Henderson - kapitan zespołu, 32 lata. Kontrakt do 2025 roku, w ostatnim sezonie będzie miał więc 35 lat. Niestety, ale bardzo przypomina Gerrarda w analogicznym momencie kariery, kiedy to Steven coraz częściej zaczynał być balastem dla drużyny. Przykro się na to patrzy, biorąc pod uwagę, że Hendo poprowadził ten klub do wygrania absolutnie wszystkiego, co tylko było do wygrania. Jego czas jednak powoli nadchodzi i obawiam się, że będzie dla nas niczym kotwica jeszcze przez TRZY lata…

Milner - szanuję jego rolę w szatni, ale to w zasadzie wszystko. 36 lat to już trochę za dużo, aby stanowić o sile Liverpoolu. Gdyby grał u boku de Bruyne i Bernardo Silvy, to miałoby to jeszcze sens. Niestety, jeśli taki zawodnik wybiega w towarzystwie Hendersona, to nie mamy o czym mówić.

Carvalho - na koniec w zasadzie jedyny pozytyw. Bardzo fajny transfer i w zasadzie jedyny kreatywny zawodnik, który nie jest szklany, póki co. Trochę to groteskowe, aby za kreatywność w środku pola miał odpowiadać 19latek, który dopiero co przyszedł tutaj z Fulham, ale takie są realia proszę Państwa.

Jesteśmy trochę więźniem własnej sytuacji. Mamy bardzo dużo zawodników w pomocy, ale prawie żaden z nich nie nadaje się do gry! Z wymienionych nazwisk ciężko jest złożyć optymalny wyjściowy skład i człowiek życzyłby sobie zestawienia Thiago/Fabinho/Carvalho, ale problem jest taki, że jeden z nich nie jest zdolny do gry przez częste problemy zdrowotne, a drugi jest pod formą. Klopp ratuje się przesuwaniem do środka pola Elliota, co oczywiście jest dobrym pomysłem. Cała reszta nazwisk nadaje się tylko i wyłącznie do opuszczenia tego klubu, ze względu czy to na wiek, czy na niekończące się kontuzje.

Chciałbym transferów i to bardzo, chociaż jednego. Obawiam się jednak, że włodarze klubu nie będą skłonni wydać pieniędzy na nowego gracza do pomocy, skoro lista płac jest tutaj mocno obsadzona przez takie tuzy jak Chamberlain czy Keita. O Hendersonie z kontraktem do 2025 nie wspominając. Zła wiadomość jest taka, że nawet jeśli dołączy do nas Bellingham, to wcale nie rozwiąże naszych problemów, bo będzie to zaledwie jeden nowy pomocnik, a czarno na białym mamy sytuację, gdzie powinniśmy dorzucić jeszcze jakieś nazwisko.

Milnerowi należy grzecznie podziękować i nie przedłużać już kontraktu o kolejny rok. Umowa Keity również wygasa z końcem tego sezonu i trzeba trzymać kciuki, żeby Ward nie wpadł na jakiś szatański pomysł, aby ją przedłużać. Całe szczęście, że pożegnamy się również z Oxem. Tak więc jesteśmy na dobrej drodze, aby chociaż częściowo odświeżyć linię pomocy przed sezonem 23/24. Zakładam, że jeden z ubytków wypełni już w pełni wkomponowany w zespół Carvalho i to jest okej. Potrzeba będzie zatem dwóch nowych nazwisk. A czy to będzie Bellingham, czy ktoś inny, to się okaże.

2 polubienia

Kto dał Hendersonowi kontrakt do 35 roku życia? Czy ten człowiek jest już w więzieniu?

4 polubienia

Jedyne sensowne ustawienie na sobotni mecz, kazdy inny sklad z Milnerem i Hendersonem, albo Firmino to jawny sabotaż

2 polubienia

Idealny skład, żeby jeszcze zgarnąć na łeb od kolejnego beniaminka.

2 polubienia

No w sumie to nie jest taki głupi pomysł, ale zamiast młodego B dałbym Hendersona.

Salah na 9 i znowu jakieś kombinowanie z 4-2-3-1.
Przypominają się tylko mecze Covidowe w których wyglądaliśmy jeszcze gorzej przy takim kombinowaniu :joy: a presja na Kloppa tez była podobna, że jesteśmy przewidywalni i trzeba natychmiast coś zmienić.

Nie pomogło.

Milner z Hendersonem przegrali wczoraj środek pola grając na McTominaya, gorzej sie już na prawde nie da zagrać

Ja się pokuszę o zestawienie Naszego obecnego składu. Każdemu dopiszę ocenę umiejętność (oczywiście subiektywną) w skali 1-5, gdzie
5 - klasa światowa
4 - podstawowy gracz czołówki (ale nie gwiazda)
3 - gracz na poziomie ligowego średniaka
2 - gracz na poziomie dołu tabeli
1 - gracz za słaby na PL

BRAMKA

  • Allison (5)
  • Kelleher (3)
  • Adrian (1)
    Bramka jak widać obsadzona bardzo dobrze i na lata.

PRAWA OBRONA

  • Alexander-Arnold (5) można się czepiać jego gry w obronie i tego, że jest pod formą, ale odpowiednio wykorzystany jest topowym PO, a wraz z powrotem do formy i gra obronną pewnie u TAA ulegnie poprawie bo tak źle jak w tym sezonie to on chyba w tym aspekcie nigdy nie grał.
  • Van Den Berg (2) celowo umieszczam go na PO bo tak grał w Championship i to on może być zmiennikiem TAA, a nie Ramsey.
  • Ramsey (1?)

W gruncie rzeczy nie ma co się bardzo czepiać bo TAA to topowy gracz na lata, a od biedy będzie tam grał solidny w obronie Gomez. A póki w klubie jest Sepp to i on może dostać szansę. Nie da się mieć dwóch takich samych XI więc głębię na PO oceniam na 3+.

ŚRODEK OBRONY

  • Van Dijk (5)
  • Matip (4)
  • Konate (4)
  • Gomez (3)
  • Phillips (2)

Jest jakość, jest i głębia. Powoli trzeba zacząć rozglądać się za zastępstwami na przyszłość za VVD i Matipa, ale nic pilnego. Głębię oceniam na 5.

LEWA OBRONA

  • Robertson (5) forma jak i u TAA kiepska, ale wszyscy wiemy jak Andy grać potrafi. Martwi mnie tylko kiepska współpraca z Działem, ale liczę, że z czasem się dotrą. Na pewno Andy powinien być częściej dotowany, tym bardziej, że ma solidnego zmiennika.
  • Tsimikas (3+) - bardzo dobrze pokazywał się w zeszłym sezonie. Wyjątkowo przydatny zmiennik.

Pozycję LO także mamy zabezpieczoną na lata. Podobnie jak na ŚO jest i jakość i głębia - 5.

DEFENSYWNY POMOCNIK

  • Fabinho (4) tu mamy niestety problem bo to jedyna opcja na pozycję DP. Zmiana na Hendo to znaczny spadek na jakości. Podobnie z Thiago, ale tu jeszcze obniżamy potencjał samemu Hiszpanowi, a co za tym idzie całej drużynie.
  • Bajcetic (?) - junior bez występów na poziomie seniorskim więc w zasadzie niewiadoma.

Fab ma przed sobą jeszcze pewnie parę lat gry na poziomie, ale brak mu zmiennika. Więc powinniśmy, ale sprowadzić na dziś kogoś kto ma potencjał wygryźć go ze składu albo zabezpieczyć się jakimś solidnym wyrobnikiem na teraz. Głębia to max. 2.

ŚRODEK POMOCY

  • Thiago (5) - niestety dostępny jest tylko na 60% sezonu.
  • Elliott (3+) - na ten moment to 3+ jest trochę życzeniowe bo Harveya potencjał ma ogromny, ale jeszcze nie wiele Nam udowodnił.
  • Henderson (3) - na minus działa u niego wiek i regres jaki notuje.
  • Keita (3) - może i ma mityczne umiejętności, ale przez 4 lata poza przebłyskami nie udowodnił nic poza tym, że nie można na niego liczyć.
  • Jones (3-) ma potencjał, ale póki co w ogóle nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Choć ja osobiście wierzę, że będzie chociaż bardzo solidnym zadaniowcem na lata.
  • Milner (2) - cenię za mental, ale wieku nie oszuka. Choć w tym sezonie to nie wiem czy nie wygląda lepiej od Jordana H.
  • Oxlade (2) - w zeszłym sezonie często był fatalny nawet na tle słabszych rywali, do tego ciężko na niego liczyć jeśli chodzi o zdrowie. Na dzień dzisiejszy byłby wzmocnieniem chyba tylko dla ekip walczących o utrzymanie.

Środek pomocy to już dość zaawansowany wiekowo, klasowy i poddany na kontuzje Thiago. Starzy i coraz słabsi Hendo i Millie, młodzi którzy mogą wypalić albo nie Jones i Elliott oraz wiecznie nie dostępni Keita i Ox. Niestety jest tak jak pisali forumowicze jest głębia, ale pozbawiona jakości i do tego dość zaawansowana wiekowo. Iza, Keite i Milnera należałoby pożegnać i zastąpić trzy ćwierć środki dwoma poważnymi graczami. Głębia w pomocy to jak dla mnie na ten moment ocena 2+.

LEWE SKRZYDŁO

  • Diaz (4) - świetnie wszedł do drużyny, ale ten sezon rozpoczął bardzo chaotycznie. Jest potencjał, ale jeszcze wiele do udowodnienia.
  • Jota (4) - zakładam, że to będzie jego pozycja po transferze Nuneza. Tak zresztą grywa w kadrze narodowej.
  • Carvalho (2+?) - zagrał świetny sezon w Championship. Materiał na świetnego grajka. Na ten moment z pewnością gracz na Premier League. Tylko na drużynę jakiego kalibru. Dla mnie to na ten moment zagadka. Zagadką jest zresztą też pozycja na jakiej widzi go Klopp. W preseasonie najczęściej grywał na LS więc tu go ustawiam.

Pozycja LS jest zabezpieczona na lata. Oceniam na 5.

ŚRODKOWY NAPASTNIK

  • Nunez (4) - może czwórka na wyrost, ale sądzę, że zarówno Chelsea jak i ManU z chęcią by widziały go w swoich XI.
  • Firmino (3-) - trójka z minusem bo o ile umiejętności na poziomie PL ma z pewnością to jednak podobnie jak Hendo zalicza strasznie szybko regres.

Obsady ataku też nie ma co się bardzo czepiać. Jest młody zdolny Nunez, jest młody Jota, backup w postaci pogarszającego się Firo. Głębia na takie 4+

PRAWE SKRZYDŁO

  • Salah (5) - światowa czołówka i do tego końskie zdrowie. Boli jednak brak jakiegokolwiek zmiennika. Z konieczności pewnie będzie tam w razie czego upychamy Jota, ale on tam bardzo traci na jakości. I ewentualnie Elliott dla którego to może i naturalna pozycja, ale biorąc pod uwagę jakość pomocy to jest on potrzebny gdzie indziej.

Biorąc pod uwagę potrzebę gry w pomocy Elliotta. To w zasadzie nie ma na PS realnego backupa. Pozostaje latanie albo osłabianie środka pola wyciągając zeń Harveya. Pociesza jedynie żelazne zdrowie Momo. Głębia na takie 2-.

Reasumując mamy naprawdę jakościowy i dosyć szeroki skład. Może jest w nim nieco za dużo kruchych piłkarzy. Naszym największym mankamentem jest niestety linia pomocy.

Jakość/ głębia (czyli ilość, jakość i dostępność zmienników)
BR: 5/5
PO: 5/3+
ŚO: 5/5
LO: 5/5
DP: 4/2
ŚP: 3+/2
LS: 4/5
ŚN: 4/4+
PS: 5/2-

Zapraszam do dyskusji.

2 polubienia

No to dosyć szeroka ocena składu i jednocześnie subiektywna. Każdy może mieć inne zdanie, ale gołym okiem widać, że w środku pomocy są trzy nazwiska, z którymi powinniśmy się pożegnać, ale nie koniecznie uda się w tym sezonie tylko przyszłym - Milner, ox oraz keita. Elliott, hendo i Jones - gracze na ławkę na ten moment. Fabinho i thiago to gracze na podstawę składu. Elliott i carvalho wciąż zbierają szliwy. Potrzeba na ten moment dwóch pomocników klasy 4-5. Kogoś do gry z thiago i fabinho oraz kogoś za thiago gdy nie gra. Możliwy jeszcze backup za fabsa. Reszta jest w miarę ok, chociaż ja osobiście wolałem mane na lewej stronie i jotę, który mógłby występować i na lewej stronie jak i na środku ataku mogąc zastąpić nuneza, który uczy się ligi i mógłby być wdrażany stopniowo.

Ogólnie pomysł z 4-2-3-1 brzmi rozsądnie ale chciałbym chociaż raz, po powrocie kontuzjowanych zobaczyć Liverpool w 3-4-3.

Takie ustawienie dałoby więcej swobody naszym bocznym obrońcom i pozwoliło by przykryć ich mankamenty w defensywie (zwłaszcza Trenta).

W dodatku nie musielibyśmy się zastanawiać kto ma zagrać w pomocy obok Thiago i Faba.

Problemem w tym ustawianiu byłby natomiast brak lewonożnego stopera i to że Elliot i Carvalho dostawaliby zapewne mniej szans.

Musia mieć do takiego grania minimum 5 solidnych obrońców, a de facto 6.

W twoim ustawieniu Robertson jest bez sensu. Zamiast właśnie Carvalho.

Czemu niby jest bez sensu? Carvalho jest przyzwyczajony do grania za napastnikiem albo na skrzydle, nie na wahadle. Śmiem twierdzić że w ustawieniu które podałeś dublowalby się z Diazem. Robbo za to mógłby chodzić Diazowi na obieg i wrzucać piłkę (tak wiem, ostatnimi czasy słabo mu wychodzą te wrzutki).

Nasz optymalny skład przeważnie jest zależny od tego, jacy zawodnicy są na dany mecz dostępni. Na chwilę obecną, kiedy zawodnicy są mocno pod formą wydaje mi się, że zmiana taktyki na grę 3 obrońcami mogłaby być dosyć ryzykowna i nieopłacalna. W ogóle, to nie widzę nas grających w systemie 3-4-3 nawet w sytuacji, kiedy wszyscy byliby zdrowi. Bardziej skłaniam się ku 4-5-1 lub dokładniej 4-2-3-1.

Jednak na najbliższy mecz możemy spokojnie zagrać 4-3-3, jak niżej:

LFC Experimental Lineup

Może i ryzykownie w pomocy z Elliottem i Carvalho, jednak najważniejsze jest to, aby Klopp wyciągnął wnioski i nie podwajał ryzyka poprzez wystawianie Hendersona z Milnerem grających w tym samym czasie w środku pola i tworzących jedną wielką czarną dziurę w tej części boiska, jak na zdj poniżej.

A już wystawianie tej dwójki bez wsparcia Fabinho, to w ogóle mija się z celem, bo wówczas presja i ciężar rozgrywania piłki oraz ogarniania linii pomocy spada w większości na 3 pomocnika. Przecież Henderson zwykle ucieka na boki, jak przychodzi poprowadzić akcję do przodu lub oddaje piłkę do TAA/VVD (kogokolwiek innego), a Milner nie ma takiego przeglądu pola, umiejętności rozegrania i wyprowadzenia piłki oraz przejścia przeciwnika, jak Thiago, Fabinho, czy nawet Matip.

Uprzedzam to może być chaotyczny post.
Myślę, że głównym naszym problemem teraz jest głowa u zawodników, mam wrażenie że ciągle nie wyszliśmy z poprzedniego sezonu, praktycznie każdy z naszych czołowych zawodników jest pod formą+ kontuzje, które uniemożliwiają nam uporządkowanie gry i złapanie jakiegoś zgrania wśród podstawowej 11stki. Apropo podstawowego składu, nie rozumiem głosów, które psioczą na Jurgena za to, że wystawia Milnera/Hendo w tym sezonie w 1 składzie, kogo ma tam dać? Zastanówcie się, czy chcielibyście ryzykować z Thiago/Arthurem którzy dopiero zaczęli trenować, wczoraj Milner był jedyną opcją do Elliotta i Fabinho. Jak zagrał Milner? Źle, ale po prostu nikt inny nie mógł grać, przy zdrowym Keicie, Jonesie, Thiago czy Hendo to na pewno nie Milner wyszedłby w pomocy.

Jeszcze co do Jurgena to wszelki głosy o jego zwalnianiu powinny być wyśmiewane i ignorowane, po 1 ze wględu na to, że to jeden z najlepszych jak nie najlepszy trener na świecie, a po 2 po tym jak wyciągnął nas z marazmu to jego pierwszy, powtórze, PIERWSZY tak słaby początek sezonu, a niektórzy chcą go wyrzucać, niezłe “never walk alone”. Jeszcze nawet nie wiemy jak ten sezon się zakończy, ta przerwa na reprezentacje może być dla nas zbawienna, Jurgen jak nikt inny zasłużył na czas, żeby to wszystko poukładać, co zapewne zrobi bo w zarządzie na szczęście nie pracują idioci.

Zastanawiam się też, czy to może zmęczenie nas dopadło po tamtym sezonie? Na tą chwilę myślę, że to zmęczenie psychiczne bardziej niż fizyczne. Nasza gra to intensywność, szybko przejmujemy piłkę, doskakujemy do rywali, ale przecież bardzo często to my prowadzimy grę, więc wydaje mi się, że wbrew pozorom w poprzednich sezonach nie biegaliśmy aż tyle(mogę się mylić nie znam statystyk). Poprzedni sezon jednak był długi, przez co krótszy okres przygotowawczy, ale na pewno intensywny, ale myślę że to niemożliwe, żebyśmy byli aż tak zmęczeni, żeby niektórzy człapali po boisku, brak skoków pressingowych, Jurgen po konferencji powiedział, że dopiero po wejściu Thiago widział doskok do rywala, musimy nad tym popracować. Brak zaangażowania, walczenia o wynik, jesteśmy jakby zrezygnowani. Wczoraj widziałem urywek meczu Bayern-Inter i taki Kimmich po przechwycie piłki krzyczy jak głupi widać ten mental, który u nas gdzieś zniknął a bardzo go potrzebujemy.

Jeszcze nie czas żeby oceniać ten sezon, ja ciągle wierzę że możemy powalczyć o mistrza, gdy będziemy znowu sobą. Do podstawy wróci Matip/Konate, Thiago, Jota, zmiennicy do rotacji typu Jones, Naby. Salah, Trent i Fabinho też odzyskają formę to za dobrzy zawodnicy, żeby tyle dołować, kwestia tylko kiedy to się stanie i o co jeszcze będziemy wtedy walczyć.

Zobaczcie na te leniwe łajzy. Oni wyglądają na 40 latków