Puchar Narodów Afryki

Start turnieju przesunięty

Chyba raczej niemożliwe przesunięcie turnieju na miesiąc przed jego rozpoczęciem.

Poki co nie znalazlem potwierdzenia, mozliwe ze to fake news. Tematu nie usuwam, przyda się.

To bylby zly scenariusz dla nas.
Aktualnie jest tak,ze turniej startuje 9 stycznia a Senegal wraz z Gwinea zagraja 10 natomiast Egipt 11 stycznia po raz pierwszy.

Jezeli wiec Liverpool dogadalby sie z tymi federacjami aby Sadio,Naby oraz Mo mogli przyjechac na kadre dopiero po wystepie przeciw Chelsea(02.01) to byloby jeszcze ok.
Pozniej gramy w PL u siebie z Brendford(15.01) i na wyjedzie z CP(22.01) i tutaj na 99,9999% zabraknie calej trojki.Lecz wydaje mi sie,ze te 2 spotkania mozemy “obskoczyc” atakiem Diogo,Bobby,Origi/Mino.

Final PNA jest wedlug planu 6 lutego a my gramy z Leicester u siebie 9 wiec jest spora szansa aby nasze trio moglo przeciw nim wystapic.
Oczywiscie taki scenariusz zaklada brak kontuzji oraz jakis kwarantan ze wzgledu na COVID-19

Pomijam tutaj ewentualne polfinaly w PLA(1 i 2 tydzien stycznia) a takze wystep przeciwko Shrewsbury w FA Cup+w kolejnej rundzie na weekend 5-6 luty bo tam to juz po prostu musimy sobie radzic bez Afrykanczykow.

Tak na marginesie to nie rozumiem dlaczego FIFA godzi sie na ten turniej w rytmie 2-letnim i na dodatek w zimie czyli w pelni sezonu?
Wiem oczywiscie,ze te mistrzostwa organizuje niezaleznie afrykanska federacja ale przeciez wystarczyloby oglosic,ze albo cos sie zmieni w terminach albo nie bedzie obowiazku puszczac graczy jak na Igrzyska a wtedy “zmieklaby rura” tym z AFCON.

1 polubienie

Ciągle mam cichą nadzieję, że odwołają to gówno w ostatniej chwili ze względu na covida. Pier*** puchar sawanny. To skandal, ze w 2021 roku nadal to coś ma zezwolenie na odbywanie się co 2 lata. W 20% krajów niestabilna sytuacja wewnętrzna, w 20% głód, w kolejnych 20% jeden telewizor na 500 mieszkańców, w kolejnych 20% prolemy z przestrzeganiem praw człowieka, a w reszcie to już po prostu zwykła wojna domowa.

1 polubienie

podasz źródło tych ciekawych danych statystycznych?

@Sherwood97 nie mówię, że nie, :smiley:

1 polubienie

Myślę że radbug ma trochę racji, może nie obliczył to w 100% jako prawda, ale jest tam masę problemów z wojnami, głodem, ubóstwem czy chorobami zakaźnymi typu HIV i inne.

Źródło: wiedza ogólna, dostępna dla każdego wykształconego człowieka.

Chyba nie powiesz mi, że Afryka to poważny kontynent? Jedyny normalny kraj to mooooże RPA, które jeszcze w latach 90-tych rozdzielało ludność ze względu na kolor skóry. Północna część, która jeszcze 20 lat temu wyglądała na cywilizowaną lub do tej cywilizacji zmierzającą, teraz od jakichś 10 lat (przewrotu w Egipcie i arabskiej wiosny ludów) płonie. Najpierw Egipt, potem Syria, po niej w kolejce Libia i podobno Tunezja już też tylko na to czeka. Co mądrzejszy Afrykańczyk już jest w Europie i leży plackiem pobierając niemiecki zasiłek. Jak zadam pytanie “który kraj w Afryce jest w pełni państwem demokratycznym” to co ci przychodzi pierwsze na myśl? Bo mi nic. No ale zabawa trwa - “chleba i igrzysk”, a że ebola? Że covid? Że problem choćby HIV? Że zawodnik grający w poważnym klubie jak LFC, Keita, musiał uciekać z rodzimej Gwinei bo wojskowy zamach stanu w dniu meczu? Oj tam oj tam! Pacz! Puchar Narodów Afryki! O, nawet ta Gwinea sie zakwalifikowała?

Prawa człowieka? Nie znam. Nie słyszałem.

4 polubienia

Na wstepie podkresle,ze Afryka to wspanialy kontynent ktory gdyby byl odpowiednio zagospodarowany to znaczylby o wiele wiecej niz teraz.
Niestety wiekszosc krajow tam lezacych jest fatalnie zarzadzana choc pomijam juz fakt czy mamy doczynienia z demokracja(w jakims tam stopniu) czy tez dyktatura.

Najbardziej jaskrawym przykladem do czego moga doprowadzic rzady nieodpowiedzialnych ludzi jest Zimbabwe,ktore po tzw “reformie agrarnej” Mugabe czyli przepedzeniu bialych farmerow(rasizm w druga strone tutaj zadzialal) ze “spichlerza Afryki” przerodzilo sie w kraj importujacy zywnosc,w ktorym ludzie gloduja.

Sorry za off-top ale cala ta sytuacja w Afryce jest po prostu smutna historia,naznaczona ludzkimi tragediami.

1 polubienie

Przypomnę delikatnie, że zima, to jest tu na półkuli północnej. W RPA w sierpniu są przymrozki.

2 polubienia

Bardzo dobrze,ze Kolega o tym wspomina bo to jest kolejny paradoks rozgrywania tego turnieju w styczniu/lutym kiedy przecietna temperatura w Kamerunie to 32-33 stopnie podczas gdy w czerwcu/lipcu tylko 27-28.

Jeszcze jeden bezsens zwiazany z PNA!

1 polubienie

Z Mundialem podobnie. Na takie turnieje czas jest tylko latem, gdy sezon klubowy się skończył i każdy może się zająć reprezentacją.

Niestety tutaj Kolega popelnil gafe.

Rozegranie MS w lecie bylo od samego poczatku kompletnym nieporozumieniem a wrecz utopia ze wzgledu na srednia temperatura w czerwcu/lipcu wynoszaca 41-42 stopnie!.
Nawet wytrenowane organizmy pilkarzy odnioslyby wtedy prawdopodobnie duzy uszczerbek na zdrowiu.
Za to w listopadzie/grudniu jest juz tylko 30-24.

Tajemnica poliszynela jest,ze bez odpowiednio rozdysponowanych srodkow finansowych(lagodne okreslenie) nikt przy zdrowych zmyslach nie przyznalby Katarczykom organizacji tych mistrzostw.

Ja nie oceniam tego kiedy powinien być mundial, tylko jak zazwyczaj jest z imprezami międzynarodowymi - wiekszosc jest realizowana latem tylko oczywiście PNA musza się wyróżniać. Jednak rozgrywki klubowe stawiam na pierwszym miejscu niz reprezentacje, które są wciskane trochę na sile. Wg. mnie rozgrywki klubowe z międzynarodowymi nie powinny ze sobą w ogóle kolidować. Jak można odbierać kluczowych zawodników klubowi w momencie gdy toczy walke o lige czy puchary.

Arabski mundial będzie chyba pierwszym w historii organizowanym nie w porze letniej. Powinni dobierać odpowiednio kraje i pory dni do bezpiecznego rozgrywania meczow. Wieczorami latem 30-35 stopni w Europie to raczej górna granica. A jeżeli tak jak ktoś pisał - w Afryce jest chłodniej porą letnią niż zimą czy wczesną wiosną to tym bardziej jest to absurdalna decyzja.

Mogą też na rok rozgrywania takiej imprezy jak MŚ czy Euro jakoś skorygować organizacje i harmonogramy lig oraz pucharów klubowych. Może przykładowo zwiększyć ilość meczów (tj. I tak teraz gramy co 3 dni) juz od wczesnej pory jesiennej czy przedłużyć rozgrywki ligowe do samego końca maja czy początku czerwca, żeby można było dać zawodnikom czas powiedzmy te 2-3 tygodnie na spokojne rozegranie meczow w reprezentacji. Można też do tego wreszcie umożliwić wszystkim ligom dokonania tych 5-6 zmian by bardziej oszczędzać zdrowie zawodnikow w trakcie bardzo intensywnych rozgrywek, jakieś limity wystąpień jednego zawodnika w miesiącu specjalnie na takie ewentualności jak trofea międzynarodowe. Kilka pomysłów na pewno można by było wdrożyć by to miało “ręce i nogi”. Ale oczywiście zdrowie jest na pierwszym miejscu.

Tak czy siak organizowanie takich turniejów w środku klubowego sezonu za bardzo ze sobą koliduje.

Zgadzam się z Tobą. Tylko jeśli podajesz dane procentowe, powinny być dokładne. Jeśli nie masz takich danych, użyj sformułowań “w dużej cześci”, “w większości krajów”. Pozdro

Jurij odpuść Arthurowi :grinning_face_with_smiling_eyes: Jeśli świat jest jego wyobrażeniem to musi być pewien swoich danych statystycznych :smiley:

1 polubienie

No tak, bo rzeczywiście dane procentowe z dokładnością do 0,00001% po przecinku są najważniejsze w tej mojej wypowiedzi…

Są tak ważne, ze mogłoby w zasadzie tych “20%” w ogóle tam nie być, bo to jest jedyne zwrócenie uwagi na problemy trawiące cały kontynent i sens rozgrywania pucharu sawanny w aktualnej formie. Jak tak kogoś to boli to niech sobie zamieni każde “20%” w moim komentarzu na bardziej dokładne i potwierdzone matematycznymi źródłami, słowa “w ch*j” i przeczyta go ponownie.

Pozdrawiam. :sunglasses:

Puchar Narodów Afryki zostanie odwołany? Trwają rozmowy - Zzapołowy | O futbolu w najlepszym wydaniu (zzapolowy.com)

1 polubienie

A z kolei w newsach na LFC.pl było info, że rozważa powrót do kadry.