Rozważania transferowe (dyskusja)

Pytanie co z tą kasa by zrobili. Jeżeli te ewentualne 200 mln poszłoby na dwa/trzy duże wzmocnienia to w perspektywie dalszych 5-6 lat mogłoby być korzystne. Nie rozpatrywał bym tego transferu tylko w kontekście tego jednego sezonu.

Tylko mocno wątpliwe, że cała kasa pójdzie na wzmocnienia.

No i osobny temat, ewentualne straty bez kolejnego sezonu w LM, a bez Salaha większa szansa, że nie będzie nas w top4.

Grać na poziomie Salaha…

Wiadome jest, że jeżeli Salah odejdzie to będzie bardzo bardzo ciężko i to jest wręcz niemożliwe, żeby znaleźć zastępstwo na tym samym poziomie.

Nikt nie wejdzie z miejsca w buty Egipcjanina i każdy powinien to dobrze wiedzieć.

No chyba, że plotki o mitycznym Mbappe w Liverpoolu okazały by się prawda… Ale z tymi właścicielami no to wiadomo co i wiadomo gdzie…

Proszę, zrobione.

Plusy:
-pozbycie się ekipy szpitalnej
-konkretne wzmocnienie środka pola
-utrzymanie Salaha, Alissona i reszty ważnych graczy
-niezamknięcie drzwi do 1 składu młodym graczom(Jones, Elliot, Doak, Bajcetic, Clark, Quansah, Bradley) jakimś głupim transferem
-udało się utrzymać stabilność projektu Kloppa. Pomoc będzie wymagała zgrania, ale reszta to nadal stary, dobry Liverpool. To ważne, bo patrząc na United czy Chelsea, tam wciąż nie ma koncepcji, a trenerzy zmieniają się co sezon.

Minusy:
-brak transferu ŚO. Mocno liczę na Quansaha, ale mimo wszystko przydałby się obrońca z większym doświadczeniem. Liczę, że w zimę uzupełnimy ten brak. Matip nie dojeżdża na mecze, a Joe i Ibu lubią szpitalne jedzenie
-odejście Fabsa. Łysy mógłby być wartościowym zmiennikiem
-odejście Milnera. Lider, kapitan, człowiek od zadań specjalnych. Mógł jeszcze zostać sezon
-odejście Bobbego. Oj, będziemy tęsknić za Si Señor

Neutralne:
-brak kupna DM. W większości meczy Liverpool będzie stroną dominująca i rzadko będziemy korzystać z klasycznej 6, stawiam na dwie 8 w pivocie(Mac+Ryan). Niemniej, w meczach gdzie będziemy niżej bronić taki typowy przecinak jednak by się przydał. Zobaczymy co pokaże Wataru i Stefan.

@Lfc1990 w poprzednim sezonie w środku pola biegał Hendo i wypalony Fabs. Teraz mamy kreatywną siłę w środku pola. To będzie coś zupełnie innego, niż klasyczny Kloppowy beton.

2 polubienia

Poprzedni sezon pokazał, że nawet fulham potrawiło nas zdominować. Różnie może być, już w tym sezonie helsea mocno nas gniotła i tylko ich słaby atak nas uratował. Z newcastle też przez większość meczu mieliśmy problemy.

1 polubienie

Nie, u nas od ofensywy i defensywy maja być wszyscy. Dlatego bierzemy pracowitych w pressingu napastników oraz defensorów z dobrym wyprowadzeniem piłki. Chłop się jeszcze dwa lata temu tułał po wypożyczeniach w lidze portugalskiej a teraz trzeba byłoby wyłożyć na niego 65 mln. Nonsens. Jeśli już to można było spróbować z Sangare.

Jeden z największych plusów okienka. A w ich miejsce zawodnicy którzy jak dotąd trzymają się w całkiem dobrym zdrowiu. To też kupno Manu Kone byłoby błędem. Bo to byłoby proszenie się powtórkę z rozrywki.

3 polubienia

Na wypożyczeniu w Bradze był 5 lat temu nie dwa, ale nawet jeśli to mnie interesuje poprzedni sezon który miał wyśmienity w najlepszej lidze świata. Zresztą wg. mnie na pewno wygląda lepiej w ofensywie niż Gravenberch w defensywie, to tak apropo wszechstronności. Zresztą u nas na obronie gra chłopak który nie umie bronić, napastnik za prawie sto baniek biega po skrzydle, jeden z najlepszych pomocników w lidze pozoruje defensywnego chociaż nigdy nim nie będzie także w sumie Holender znajdzie miejsce dla siebie. Jeszcze apropo pozbycia się szpitala to został Konate, czyli drugim stoperem trzeba traktować Matipa więc że tak powiem średnio to widzę

tylko,że my ponad godzine gralismy w 10, tak chciałem przypomnieć.

1 polubienie

@CzerwonyBartek zgadzam się z tobą. Klopp ma swoją wizję i trzeba mu zaufać. Dostał materiał gotowy i taki do pracy wygląda na to że bardzo mu to odpowiada. Inna sprawa to pozbycie się bezwartościowych zawodników z klubu tutaj klub wykonał olbrzymia prace.
Osobiście brakuje mi obrońcy ale Klopp tłumaczył jakiego profilu szukali młody , wszechstronny , chętny do nauki i świadomy roli rezerwowego w pierwszym roku. Nie udało się. Ja oceniam okienko na 7/10 wysoko jak na FSG i Kloppa (dla mnie to jedno). Uważam że w osobie Węgra zyskaliśmy talent pokroju Belinghama. Mamy do tego bardzo bystrego Argentyńczyka który grałby w każdym wyjściowym składzie ekip z top 4. Mamy też dwóch ludzi z Niemiec. Made in Japan będzie pożytecznym piłkarzem świadomym swojej roli , a Rayan ma duży potencjał i trafił do bardzo przyjaznego środowiska wierzę że będzie rósł.Patrzę z optymizmem na ten sezon YNWA!!!

Do dopełnienia obrazu: Pearce informuje, że 1,5mln tygodniowo nie przekonało Salaha, a Liverpool z miejsca odrzuca oferty. Poza tym agent Salaha, to zdaje się że mieszka w UAE (a na pewno często tam bywa od dawna). Więc sobie sam odpowiedz.

3 polubienia

Tak patrząc na transfer Sangare za 35 euro ( nie wiem czy jakies bonusy wchodzą) to człowiek jak widzi 18-19mln za Endo mysli sobie WTF.
Mlodszy do tego “silny murzyn” na upartego to możnaby go gdzies jeszcze sprzedac drozej, albo przynajmniej za te 20mln za 4-5lat. A tak mamy umoczone 18mln i gracza na 4 lata, co juz zostanie tu do konca kontraktu i bedzie blokowac miejsce HG jak Adrian.
Okienko uważam, za średnio wlasnie przez transfer 30-latka - nic nie mam do niego,ale jest to transfer nieperspektywiczny. To juz mogl zostac jeden rok Milner ( w Brighton sobie radzi i to na boku obrony)

Pozbylismy sie słabnących graczy ( Fabs, Hendo) graczy co i tak nic nie wnosili (Ox, Keita)
Sprowadzilismy Maca i Szobo - co moim zdaniem jest świetnym ruchem. Gravenberch jesli zacznie grać na miarę potencjalu to też bedzie super pomocnik na lata( przychodzi do nas w takim samym wieku jak był Coutinho - może wystrzeli tak samo). No i tylko ten nieszczęsny DM- jak zacząłem - dlaczego chociaż nie ten Sangare a Endo.
Obrone warto byłoby wzmocnić, ale tego mało kto się spodziewał i w ogole dziwne, że aż 4 transfery zrobilismy.
Ogólnie to są głosy,że mamy wąską kadrę. Ale w sumie odeszło 7 a przyszło 4. z tych 7 to Ox,Keita, Carvalho prawie nie grali, więc mamy taką samą jak w zeszlym sezonie. Wtedy nie było głosów, że mamy wąską kadrę.
Okienko 5-6/10 - by przyszedl młodszy DM to 7.5. A jakby przyszedl jeszcze CB to możnaby powiedzieć, że ta przebudowa była całkiem udana.

Moim zdaniem to jak mamy spieniężać, to sprzedać Elliotta i w jego miejsce jakiegos lepszego z HG sprowadzić. On tutaj w ogole nie pasuje do koncepcji. Doak zaraz będzie miał 18 lat, jako skrzydłowy to juz powinien coś pokazywać ( dostarczać liczby), jeśli to jest naprawdę tak wielki talent. Na tej pozycji to doświadczenie nie jest tak potrzebne, a czasem młodzieńcza fantazja wiecej daje.

Nie wiem nawet jak komentować takie idiotyzmy… piszesz, że trzeba bylo sprzedać Salaha za te 150-200 mln (wczoraj?) i co dalej?
Wyjaśnij, co by nam dała sprzedaż Salaha?

Podsumowując minione okienko, nie pokuszę się o ŻADNE oceny, bo te oceny w odpowiednim czasie wystawi trwający obecnie sezon.

Chciałbym, jednak, spojrzeć na pewne decyzje transferowe nieco szerzej i spróbować odczytać, jakimi przesłankami mógł kierować się Jürgen Klopp.

Mam wrażenie, że zdecydowanie się na zakup Wataru Endō i jednoczesny brak kupna DM-a z najwyższej półki, należy odczytywać jako ogromny kredyt zaufania dla Stefana Bajčetića po minionym, bardzo dobrym, dla Hiszpana sezonie. Jak dobrze wiemy, transfer “pełnoprawnego” DM-a do pierwszej jedenastki mógłby zahamować rozwój Bajčetića, czego, być może, Klopp chciał uniknąć. Kupując Endō, Jürgen wprowadza doświadczonego zawodnika, który, z jednej strony odciąży wciąż młodziutkiego Bajčetića, a z drugiej strony nie będzie się obrażał na brak regularnej gry w pierwszym składzie.

Co do Ryana Gravenbercha, chcieliśmy go kupić rok temu, kiedy na fali kapitalnej gry w Eredivisie, trafił do Bayernu. Przypomnę, że wówczas był on zawodnikiem rozchwytywanym przez europejskie potęgi i traktowano go jak jeden z talentów pokoleniowych. Dziś pojawiła się okazja, by go z Niemiec wyciągnąć, na co Liverpool się zdecydował. To jest typowy przykład zawodnika, po którego lubi sięgać Klopp, a więc piłkarz stojący w przededniu wielkiej kariery, w dodatku ze straconym sezonem, któremu trzeba pomóc się odbudować. To nie jest pierwsza tego typu historia, dlatego patrząc na to przez ten pryzmat, nie dziwi mnie, że finalnie to jego Klopp chciał pozyskać.

Nad transferami Mac Allistera i Szoboszlaia nie będę się rozpisywał, ponieważ mam wrażenie, że zostało już o nich napisane wszystko. Obydwaj są genialnymi ruchami z naszej strony, którzy wyniosą naszą drugą linię na wyższy poziom, niż ten, który obserwowaliśmy w ostatnich kilku latach.

Teraz krótko o zastępstwach. Wśród wielu kibiców (sam do nich należę) pojawia się taka maniera, że jak odchodzi zawodnik, np. DM, to trzeba zastąpić go w skali 1:1. Czy tak jest naprawdę?

  • W 2011 sprzedaliśmy Fernando Torresa - czy któryś z dwójki: Luis Suárez i Andy Carroll przypominał w sposobie poruszania się i stylem gry Hiszpana? Myślę, że nie do końca.

  • W 2014 roku sprzedaliśmy Luisa Suáreza - czy któregoś z dwójki: Mario Balotelli i Adam Lallana można nazwać “pełnoprawnym” zastępstwem Urugwajczyka?

  • Czy w 2015 roku sprowadziliśmy kogoś w skali 1:1 za Raheema Sterlinga? Nie wydaje mi się, no chyba, że Roberto Firmino, Christian Benteke, Danny Ings i James Milner są stylowo podobni do filigranowego Anglika.

  • Pamiętam też styczeń 2018 roku, gdy sprzedawaliśmy Philippe Coutinho - wtedy też była ogromna presja, by zastąpić go kimś w skali 1:1, czego wówczas nie zrobiliśmy i to przez wiele kolejnych lat. Czy źle na tym wyszliśmy, wydając pozyskane środki na Alissona i Virgila van Dijka? Oczywiście było to pytanie retoryczne :wink:

Do czego zmierzam? Klub na przestrzeni lat/dekad ewoluuje pod względem trenerskiej wizji, stylu gry, a także kadrowych potrzeb i często nie stosuje się transferowych zastępstw w skali 1:1 - to nie FM, ani FIFA!
Równie dobrze, zbiorowym zastępstwem za Fabinho może stać się NOWA FORMUŁA, którą będzie wdrażał Jürgen Klopp, dysponując OBECNYM składem. Z kolei, docelowo, tak jak wspomniałem, może nim być Stefan Bajčetić, oczywiście pod warunkiem, że młody Hiszpan wykorzysta swoją szansę, bo przed nim jeszcze daleka droga.

Reasumując, nie chcę absolutnie usprawiedliwiać takich czy innych ruchów transferowych w tym okienku, bo to zweryfikuje boisko. Sam od samego początku byłem zwolennikiem sprowadzenia “pełnokrwistego” DM-a do pierwszego składu, ale po głębszym namyślę, zauważyłem, że nie tylko w tym okienku, przemyślenia kibiców najczęściej rozmijają się z przemyśleniami menedżera i sztabu. Cieszę się też, że w końcu możemy skupić się już tylko i wyłącznie na piłce, wiedząc w 100% na czym kadrowo stoimy :wink:

6 polubień

Patrząc na minuty to gość nawet 11 pełnych spotkań nie rozegrał. No nie da się mieć wg mnie bdb sezonu, grając tak mało (no i to nie zawsze grał jakoś super). Napisałbym bardziej o sezonie przełomowym / obiecującym i miejmy nadzieję, że zaliczy taki rozwój jak TAA w sezonie 17/18 :wink:

Czepiam się, ale wg mnie trochę za duży hype na forum panuje względem Hiszpana w zestawieniu do tego, co faktycznie chłopak zrobił na boisku :stuck_out_tongue:

To nie chodzi o sprowadzenie zawodnika, który porusza się tak samo, waży tyle samo i ma taką samą fryzurę. Chodzi o pozycję, na której gra. Brakuje nam defensywnego pomocnika, a dostajemy ofensywnych. Brakuje nam obrońców, a dostajemy pomocników. Jest różnica. Wyjątkiem był Cou i przyjście van Dijka i Alisona, ale tego wymagała sytuacja kadrowa. Tutaj transfery z goła chybione jeśli chodzi o zapotrzebowanie. Może nie chybione tylko za mało, bo nadal brakuje 2-3 graczy.

Argument, że okno się udało, bo pozbyliśmy się szpitala jak dla mnie bez sensu. Odeszli, bo kończyły im się kontrakty. Nic nie zarobiliśmy. Udane okno by było, jakby parę mln wpadło i zainwestowano je w brakujący graczy.

1 polubienie

*Suarez bardzo przypominał Torresa
*Po odejściu Suareza nie kupiliśmy nikogo w skali 1:1 co było błędem, z tego co pamiętam to takimi kandydatami byli Benzema i Higuain który poszedł do Napoli i miał sezon życia

  • Ogromny błąd że nie sprowadzono skrzydłowego na poziomie za Sterlinga
    *Z Coutinho racja
    Największe sukcesy w ostatnich latach, czyli wygranie ligi mistrzów i ligi angielskiej odnieśliśmy mając jednego z najlepszych wtedy ŚPD na świecie Fabinho i wydaje mi się że powinniśmy go zastąpić 1:1 kimś takim, nie wiem czemu Jurgenowi się odwidziało ale jego decyzja i jego konsekwencje

Te informacje o ofercie to latały już miesiąc temu, a nie w momencie pojawienia się artykułu od Ornsteina i innych, więc klub miał wystarczająco dużo czasu na reakcję. Wcześniej się nie przywiązywało do tego uwagi, bo wyglądało to na jedną z miliona takich informacji, ale jednak to była prawda. Gdyby Klopp nie miał tak dużo wpływu to Salah biegalby już w koszulce arabskiej. Normalnie mamy budować skład na nowo, więc to była dobra okazja. Kiedy będzie lepsza? Jak Liverpool będzie grał za rok w LM i będziemy wymieniać obronę, może DM i dodatkowo jeszcze Salaha? To ma być ten odpowiedni czas na wymiane? No to super. Kolejny raz Liverpool robi ruch o rok za późno.

Nieprawda. Nie chcieliśmy kupić Gravenbercha w zeszłym sezonie, a gdyby tak było to byłoby info mocne że składaliśmy oferty, były rozmowy ale nas olał i wybrał Bayern, a nie przypominam sobie takich informacji rok temu.

To był po prostu kolejny zawodnik którego “monitorowaliśmy”, ale nie był wtedy tym “right playerem”. Dziś nim jest pomimo słabego sezonu i zbyt wysokiej ceny bo paliła nam się dupa.

Trzeba mówić jak jest.

3 polubienia

Khepren💔

3 polubienia

Już chłopina do nas nie przyjdzie. Nie ma miejsca. A była szansa…

Może za rok wymiana za Łataru😂