Sadio Mané

2 polubienia

Czy możemy uznać to za mocny argument, żeby kontynuować strategie budowania akcji, a nie próbowac strzelać z dystansu (zza 16stki)?

Dlaczego mielibyśmy nie probowac z dystansu?
Im więcej opcji ofensywnych tym trudniej rywalom ustawiać obronę, trzeba mieć również warianty na autobus.
Odchodzi Mane, ale pozostają zawodnicy lubiący grę kombinacyjną, więc system się jakoś zasadniczo nie zmieni, ważne żeby nie trzymać sie tylko schematu wjezdzania z piłką do bramki.

1 polubienie

Ale nikt nie mówi żeby każdy strzał był zza 16-nastki.
Chodzi o to gdy drużyna przeciwna broni głęboko we własnym polu karnym i nam nie wychodzi atak pozycyjny (a wychodzi nam średnio gdy drużyna naprawdę umiejętnie broni (West Ham, Tottenham)), by spróbować takiego strzału. Nikt normalny nie chce by napieprzali każdy strzał z daleka gdy jest okazja. Nie o to chodzi. W szczególności gdy mamy dobrze ustawionych własnych zawodników w szesnastce. Chodzi o to by takie próby choć podejmować bo wtedy rywalowi jest trudniej bronić gdy nie wie tak naprawdę czego się po nas spodziewać. Tak np. strzeliliśmy gola z Tottenhamem ostatnio (Diaz) i tak NIE strzeliliśmy gola z Tottenhamem gdzie Salah napieprzał z daleka gdy miał dobrze ustawionych kolegów. Po prostu trzeba to dobrze zbalansować. A gdy nam nie idzie można takiego strzału spróbować, może jakiś rykoszet czy coś jak strzał Diaza z Tottkami i mamy gola. A nie bicie głową w mur i dziwienie że nic nie wpada, albo 1000 bezsensownych wrzutek na nikogo bo nam się czas gry kończy…
A że nasza taktyka jest trochę jednowymiarowa to chyba najlepiej obrazuje ostatni mecz z Realem o którym wole nie pamiętać. Jak u nas atak nie ma dnia, a do tego zejdzie się to z dniem konia dla bramkarza rywali to kwiczymy…
Choć trzeba przyznać że mimo wszystko dużo strzałów nam blokują rywale i piłka nawet nie trafia w światło bramki by bramkarz mógł się wykazać… Przynajmniej ja mam takie odczucia.
Trochę mały offtop, sorry ale musiałem się ustosunkować.
Fajnie stadion podświetlili dla Mane :slight_smile:

W Niemczech trwa dyskusja czy transfer Sadio do balerow to przejscie najwiekszej gwiazdy z innej ligi do Bundesligi w historii?
Jak widac Schalke ma na ten temat inne zdanie :grin:

2021 - Gole łącznie - 116, gole zza 16stki - 10

  1. TAA vs AV
  2. Thiago vs Soton
  3. Salah vs WBA
  4. Hendo vs Milan
    5 Keita vs CP
  5. Firmino vs Porto
  6. Salah vs ATM
  7. Keita vs ATM
  8. Thiago vs Porto
  9. Taa vs NUFC

Czy poza ATM, któraś z tych drużyn może zostać uznana za “autobus”? Moim zdaniem nie. Nie rozumiem w ogóle skąd wzięło się to przekonanie, że uderzenie z dystansu to jakaś skuteczna taktyka na “autobus” - czy w ogóle można to jakoś potwierdzić, czy to jest teza powtarzana bezrefleksyjnie jak “gole na bliższy słupek to zawsze wina bramkarza”? Te gole z dystansu, które zdobywamy to zazwyczaj gole po nieskutecznie wykonanych stałych fragmentach gry. I to rzeczywiście ma sens, bo albo wjedzie w bramkę, albo poleci gdzieś za linie i obrońcy będą mieli czas na powrót w wlasne pole karne. Patrząc jak grają najlepsze drużyny z przestrzeni ostatnich lat z glęboko broniącymi rywalami nie moge oprzeć się wrażeniu, że najskuteczniejszą metodą gry przeciwko takim zespołom jest atak pozycyjny i myślę, że to własnie w tym obszarze powinniśmy się rozwijać jako drużyna, a nie w obszarze strzałów rozpaczy

1 polubienie

Nie chodzi tylko o samo zdobywanie goli z 20-25 metrow, ale o warianty gry stosowane przez Liverpool.
My gramy w zasadzie tak, że akcje kończone są z bliska, więc rywale mogą się bronić nisko, zagęszczając 10-16 metr przed bramką.
Gdybyśmy z założenia grali tak, ze kończymy akcje albo z bliska, albo z dystansu to wówczas rywale musieliby rozciągać obronę i automatycznie bliżej pola karnego byłoby więcej miejsca.
Nie mamy zawodnika umiejącego strzelać z 20-25 metrów, oczywiście czasami takie gole padają, ale są to raczej wyjątkowe sytuacje, a nie zaplanowana strategia rozgrywania akcji.
Drugą bolączką jest brak piłkarza który umiałby wykorzystać rzut wolny z 20-25 m (jak np. Ward-Prowse). Oczywiście Trent strzelił takiego gola z wolnego po krótkim rozegraniu, ale tak naprawdę bardziej się nam opłaca taki rzut wolny rozprowadzić w akcję, niż strzelić.

Co do głównego bohatera tego wątku - od lat do BL nie przeszedł nikt o takim statusie w swiecie futbolu jak Mane i o takich osiągnięciach drużynowych i indywidualnych, być może nawet top3 ZP.

1 polubienie

Pełny, ostatni wywiad z Sadio.

Będzie go brakować, świetny gość.

2 polubienia

Mój szwagier pracuje niedaleko Monachium i mówi mi dziś, jak gadał z moją siostrą, a Jego żoną, że w Bawarii jest taki hype na Mane, że nawet ogłosili Go największą gwiazdą, jaka została sprowadzona do Bundesligi.

XD

Sadio już z golem w Bundeslidze :smiley: 29 minut wystarczyło.
Szybko poszło, ale to raczej spodziewane i myślę że nastuka tam coś około 25 goli, a 20 to na pewno :slight_smile:

Nie trudno mu będzie strzelać tam bramki.

Ten temat powinien być zamknięty. A powyższe komentarze przeniesione do “Byli zawodnicy w nowych klubach”.

3 polubienia