Ajax - Liverpool

Środa , 26 października, godzina 21:00
Stadion: Johan Cruijff ArenA, Amsterdam

Sędzia główny: José María Sánchez (Hiszpania)
Asystenci: Raúl Cabañero (Hiszpania), Iñigo Prieto (Hiszpania)
Czwarty Asystent: Cesar Soto Grado ( Hiszpania)
VAR: Alejandro Hernández ( Hiszpania)
VAR Asystent: Fedayi San ( Szwajcaria),

Mecze pomiędzy klubami w lidze mistrzów:

Ostatnie 5 spotkań Ajaxu:

Ostatnie 5 spotkań Liverpoolu:

Ciekawostki:
• Liverpool ma dobre wyniki z Ajaxem i wygrał trzy z pięciu meczów rozegranych między tymi dwoma zespołami, 3 zwycięstwa w lidze mistrzów (od 1991/1992) oraz ( jedna porażka i remis w pucharze Europy, oba mecze rozegrane w 1966 roku)
• Liverpool wygrał swój poprzedni wyjazdowy mecz z Ajaxem w 2020 roku, ale przegrał z holenderskimi gigantami różnicą 5-1 podczas swojej wizyty w 1966 roku.
• Od czasu porażki 5:1 z Ajaxem w 1966 roku Liverpool jest niepokonany w ostatnich siedmiu meczach europejskich na wyjeździe z holenderskimi rywalami.
• Ajax stracił w tym sezonie cztery gole głową w Lidze Mistrzów UEFA - więcej niż jakakolwiek inna drużyna w rozgrywkach.
• Ajax wygrał tylko jedno z ostatnich ośmiu spotkań w Europie przeciwko angielskim drużynom (1 remis, 6 porażki). Jedyne zwycięstwo odnieśli w październiku 2012 roku przeciwko Manchesterowi City.
• Ajax przegrał trzy ostatnie mecze UEFA Champions League przeciwko Liverpoolowi. Amsterdamczycy przegrali tylko 4 mecze z rzędu z dwoma drużynami w Pucharze Europy/Lidze Mistrzów: cztery z Juventusem (1997 - 2004) i siedem z Realem Madryt (2010 - 2019).
• Remis lub zwycięstwo Liverpoolu w tym meczu sprawi, że awansują do fazy pucharowej UEFA Champions League w tym sezonie. Oznaczałoby to, że awansowali ze swojej grupy we wszystkich sześciu kampaniach w rozgrywkach pod wodzą Jürgena Kloppa i byłaby to ich najdłuższa w historii passa kolejnych takich kwalifikacji.
• Ajax zdobył w tym sezonie cztery bramki po główkach w Lidze Mistrzów UEFA - najwięcej ze wszystkich drużyn w pierwszych czterech dniach meczu. W sumie tylko Viktoria Pilzno (16) i Rangersi (16) zdobyli więcej bramek niż Holendrzy (12) w czterech pierwszych meczach.
• To będzie 150. mecz Liverpoolu w Lidze Mistrzów UEFA, co czyni go 10. klubem, który osiągnął taki wynik i czwartym z Anglii (także Arsenal, Chelsea, Man Utd). 62 z tych 150 meczów odbędzie się pod wodzą Jürgena Kloppa, co jest najwyższym wynikiem w rozgrywkach dla the Reds i stawia Niemca na równi z Rafaelem Benítezem.
• Mo Salah z Liverpoolu zdobył 41 bramek w rozgrywkach UEFA Champions, co oznacza, że brakuje mu trzech do największej liczby bramek zdobytych przez afrykańskiego gracza w historii rozgrywek (Didier Drogba, 44). Egipcjanin zdobył pięć goli w swoich ostatnich trzech meczach w Lidze Mistrzów i może zdobyć bramkę w czterech kolejnych występach w rozgrywkach po raz zaledwie drugi, wcześniej robiąc to tylko w kwietniu 2021 roku.

Kontuzje i zawieszenia:

Thiago opuścił porażkę z Nottingham Forest z infekcją ucha, ale nadzieja wśród obozu Liverpoolu jest taka, że wpływowy pomocnik będzie sprawny na Ajax.

Podobnie jest z Darwinem Nunezem, który opuścił sobotni mecz z drobnym urazem ścięgna. Ponownie, oczekuje się, że będzie on w kadrze na środowe starcie.

Ibrahima Konate również może wrócić, ale Joel Matip, Luis Diaz i Diogo Jota są dłużej nieobecni.

Dla Ajaxu:
pomocnicy Mohamed Ihattaren i Kenneth Taylor pozostają nieobecni.

Przewidywane składy:
ajax: (4-3-3): Pasveer; Sanchez, Timber, Blind, Bassey; Klaassen, Alvarez, Berghuis; Bergwijn, Brobbey, Tadic

Liverpool: (4-3-3): Alisson; Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson; Henderson, Fabinho, Elliot; Carvalho, Salah, Firmino( Nunez),

Ciężko ogólnie przewidzieć skład przy tylu kontuzjach i powrotach?
Co do meczu to fajnie by było wygrać , żeby zapewnić sobie awans. Z Napoli będzie ciężko ugrać pozytywny wynik, więc dobrze już w środę zapewnić sobie awans

Wynik : rozum 2:2 , serce 1:2 dla nas

Czy wrócimy po spotkaniu z kolejną kontuzją? (Taki żarcik)
  • Tak
  • Nie

0 głosujących

1 polubienie

mamy tak komfortową sytuację, że możemy sobie pozwolić na przegraną. Musimy wyciągnąć 1 punkt w dwóch meczach. Tego to nawet obecny Liverpool nie jest w stanie zepsuć.

No wiesz biorąc pod uwagę, że teraz gramy na wyjeździe, a w drugim meczu czeka na nas mocne Napoli to ten plan może się nawet nie udać. Z napoli może być różnie, ale sądzę, że na Ajax damy radę i ich ogramy, oby!

Fajnie, że się pojawił wątek meczu z Ajaksem, można się skupic na konkretnym celu.
Ajaks w meczach z Napoli i z nami zanotował 3 porażki, byli w stanie wygrać tylko z Rangers, więc są do ogrania nawet przez chimeryczny Liverpool. Tym bardziej, że wracają Ibu i Darwin, mam nadzieję, że również Thiago.

Chciałbym zobaczyć Bajceticia za Fabinho. Dajcie mi Bajceticia za Fabinho w tym meczu.

Liverpool potrzebuje jednego punktu żeby zapewnić sobie awans. W teorii możliwe jest zgarnięcie też pierwszego miejsca przy potknięciach Napoli. Zacząłem się zastanawiać, czy Liverpool czasem nie powinien wyjść drugim składem, ale po chwili sobie uświadomiłem…

Z naszą obecną formą, i z naszą formą wyjazdową to trudno to powiedzieć, ale dla mnie Ajax jest faworytem tego spotkania. Dobrze grają u siebie, może w LM nie grają za wybitnie ale mimo wszystko solidnie się prezentują w tym sezonie. Napoli było poza zasięgiem drużyny z Amsterdamu, w sumie dla nas również Włosi są poza zasięgiem, a w meczu z nami stracili bramkę w ostatnich minutach spotkania. Cudów nie oczekuje, gramy w tym sezonie słabo, nie ma kto grać, ale w sumie trzeba jakoś przemęczyć ten sezon. Co do składu, to liczę na to że Darwin i Thiago zaczną od początku, wtedy jakieś szanse mamy na korzystny rezultat, innym razem czarno to widzę.

Ja proponuje taki skład:

Alisson - TAA - VVD - Gomez - Tsimikas - Thiago - Henderson - Jones - Salah - Firmino - Darwin

Rozum mi mówi 3-1 dla Ajaxu, serce 1-2 dla The Reds.

A na obrazku wyżej bilans 0-0-3.

@Lapaino : no to brakuje informacji że dotyczy to LM, jest tylko napisane “Mecze pomiędzy klubami” co sugeruje że są to wszystkie mecze a nie te w LM czy ostatnie 3.

W lidze mistrzów, wcześniej była inna nazwa i traktowane jest to osobno .
Ten bilans 0-0-3 jest liczony od 1991/1992 kiedy zmieniono na system z grupami.
Przynajmniej ja to tak rozumiem.

@adamne poprawione :wink:, dzięki za zwrócenie uwagi na mój błąd

1 polubienie

Osobiście nie mam wielkich oczekiwań względem tego meczu. Nie, jeśli zagramy podobnym składem, co z Forest. Jeśli Thiago i Darwin będą nadal pauzować, to nawet remis może być trudny do ugrania. Czyżby to ‘pokaz siły’ z Forest tak mnie zdołował?

Wśród młodych zawodników brakuje nam naturalnego lidera. Carvalho miewa przebłyski dobrej gry. Jest obiecującym talentem, ale to jeszcze nie materiał na regularną grę w pierwszym składzie. Jones dopiero wrócił po kontuzji. Nie jest to jakiś game-changer, a co najwyżej solidne wzmocnienie szerokiego składu. Praktycznie nie mam względem niego wielkich oczekiwań. Jeden bardzo dobry występ na kilka(naście) spotkań, to wciąż mało. Większe nadzieje wiążę z Fabio i Harveyem. Elliott pokazuje zaangażowanie i chęci do gry, ale nie zawsze jest to równoznaczne z jakością i efektywnością.

W połączeniu z doświadczonymi zawodnikami, którzy swoją formą nie grzeszą na mocną ekipę w Amsterdamie możemy wyglądać tylko na grafice z wyjściową jedenastką.

Nie ma też niczego bardziej ograniczającego możliwości ofensywne Liverpoolu, niż niedostatek kreatywności w środku pola. Mam wrażenie, że bez Thiago w ustawieniu 4-3-3 tracimy resztki nieprzewidywalności i elementu zaskoczenia w tym obszarze.

W obliczu wielu problemów zespół będzie musiał zrobić wszystko, żeby nie przegrać i zapewnić sobie awans do fazy pucharowej.

Wszystko też wskazuje na to, że nasza kolejna wygrana na wyjeździe zapowiada się dopiero po MŚ.

Po sobotnim meczu remis biorę w ciemno. Jeśli się uda to wyjdziemy z drugiego miejsca, ale jeśli cudownie nie otrzeźwiejemy na przyszła rundę to szybko zgarniemy w pape od rywala z pierwszego koszyka i LM zobaczymy najwcześniej w 2024 roku.

1 polubienie

Wielkich oczekiwań nie mam. Pierwsze miejsce w grupie już przepadło, jeżeli mamy dzisiaj przegrać to oby jednym golem różnicy. Wtedy wyjdziemy z grupy na bank (mamy znacznie lepszy bilans bramek niż Ajax). Jeżeli przegramy dwoma golami różnicy to będą nerwy z Napoli

Po wielkiej wtopie na ogół gramy świetne mecze, w dodatku Ajax nie zabetonuje się w polu karnym jak Forest, spodziewam się w miarę łatwego zwycięstwa, problem w tym że ono i tak nam już w zasadzie nic nie daje, bo Napoli raczej nie wyłozy się na Rangersach, a i nie pokonamy ich 4:0 u siebie, więc trzeba szykować się na silnego rywala w 1/8 Real, PSG, Bayern a szczęściarz wylosuje Klub Bruhe/Klab Brisz, innych opcji raczej nie będzie, bo reszte 1 miejsc zgarną anglicy.

Tottenham jeszcze nie może być niczego pewny, nawet wyjścia z grupy.

PSG jeszcze może być drugie. Remis we Włoszech jest całkiem realną opcja

Skoro oficjalnie przeszliśmy na 4-4-2 to widziałbym takie coś dzisiaj:

Alisson

Trent - Konate- VVD - Robertson

Elliott - Bajcetić - Fabinho - Carvalho

Salah - Nunez

Tzw. radosny futbol. Klopp kiedyś powiedział, że “nie ma problemu, żeby wystawić trzech kidsów naraz”. To niech wystawi.

A jednak inaczej xD

https://twitter.com/IanDoyleSport/status/1585325592052133889?s=20&t=U3TGsf7k2fQ0vtVER1el4Q

Podoba mi się obecność Darwina w pierwszym składzie. Czuję, że on coś dzisiaj strzeli.

Firmino pewnie zagra na pozycji SS, czyli podwieszonego napastnika. Elliott i Salah głębiej na skrzydłach z Hendo i Fabsem w pomocy.

Gdyby mógł zagrać Thiago zamiast Fabinho, to moje nadzieje na wygraną byłyby większe.

Zobaczymy, czy pozytywne nastawienie Kloppa do meczu znajdzie odzwierciedlenie w naszej grze. Oby tak było.

No to dzisiaj Ajax rozniesiony w pył tylko po to aby przegrać z Leeds w sobotę.

Juz prawie przegrywalismy xd

no to zapowiada się porażka nie ma co oglądać