Fenway Sports Group (FSG)

Właśnie się pojawiła plotka, że Jim Ratcliff czyli jeden z najbogatszych Brytyjczyków, złożył ofertę kupna Manchesteru United. Jeśli by doszło do tranzakcji to mocno im bym zazdrościł właściciela.

tak, tylko nasz cykl skończył się za wcześnie, można było wyciągnąć więcej gdyby właściciele nie patrzyli tyle w Excela … zdobyliśmy 1 mistrzostwo Anglii. tyle zdobyło też Leicester. za chwilę Arsenal, po latach posuchy, też pewnie zgarnie tytuł. trudno się oprzeć wrażeniu, że swój prime time w dużej mierze zmarnowaliśmy

9 polubień

Jest Brytolem czyli emocjonalnie będzie związany z klubem. I moralnie to jest lepszy właściciel niż Araby.

Sto procent racji z Klubami włoskimi. Pominąłem je niemal machinalnie ze względu na ogólny kryzys ligi. Borussia to niemal casus sytuacji z Liverpoolu. Właściciele zwyczajnie podjęli decyzje, że nie maja aspiracji na bycie gigantem tylko postawili na sprzedawanie drogo młodych talentów. United to akurat fatalny przykład. Wpompowali wielkie pieniądze w transfery które zwyczajnie nie niosły ze sobą oczekiwanego poziomu sportowego. Barcelona to tez kiepsko przykład a ostatnie okienko dobitnie to potwierdza. Tam się szasta kasą ale mało roztropnie.
Generalnie chodzi mi o kluby które nie włożyły w utrzymanie się na szczycie odpowiednich środków. Już dobra pal licho drogie transfery bo i to nie daje pewnego sukcesu. Ale gdzie jest nas scouting? Taki Bajcetic to zawsze niewiadoma bo chłopak jest młodziutki. Już na początku przygody Kloppa potrafiliśmy ściągać jakiś Grujiciów a teraz co? Mamy problem z środkiem pola wiec kompletnie go olewamy?

No i to właśnie są 2 DOSKONAŁE przykłady. Przykłady pokazujące, że samo szastanie forsą i wydawanie jej na prawo i lewo, tylko po to, żeby wydawać, nie gwarantuje absolutnie niczego. Ba - często to właśnie to wydawanie ponad stan jest przyczyną późniejszych wielkich kłopotów klubu vide. Juventus i transfer Ronaldo.

Niestety właśnie tego wielu użytkowników forum usilnie nie chce zaakceptować i zamyka oczy gdy przykłady ma przed oczami. Bo przecież największy zarzut jest taki, ze FSG nie robi transferów jak Juve, nie zadłuża się po uszy jak Barca. I nie kończy jak ona w Lidze Europy… :wink:

Nasz prime przypadł na prime nakokszonego MC. Mnie ciekawi ile na koniec sezonu punktów zdobędzie mistrzowska ekipa EPL.

4 polubienia

My za chwile skonczymy w lidze konferencji. Nie chodzi o szastanie pieniędzmi, a pozbycie sie niepotrzebnych pomocników, albo po prostu przełkniecie ich kontraktów a w to miejsce ściagniecie kogos sensownego.
Juz nie mówiąc własnie, że my chyba w ogole nie mamy skautingu, bo co daje sciaganie 16 latkow, trzeba sciagac 19-20 latkow. Taki Mcallister kosztowal 3 lata temu 8 baniej a Caicedo 2 lata temu 5 baniek.
My za to w ogole nie przeprowadzilismy transferow po mistrzostwie.

1 polubienie

W ogolnym rozrachunku z Toba mocno sie zgadzam, ale musze też swoje dodac a propo twojego wpisu. BVB to dojna krowa dla bogatych. Watzke zrobil z niej luksusową akademie pilkarska dla najzdolniejszych. Jednak Liverpool przy polityce FSG ma utrzymac najlepszych zawodnikow i wykrzesac z nich jak najwiecej nim odejda. My nie wyprzedajemy (jeszcze) kluczowych zawodnikow. Ale tez sie nie wzmacniamy gdy byl na to odpowiedni czas.

Skauting dziala dobrze co by nie mowic. Jednak potrafilismy wylapac Elliotta, Carvalho, Gomeza, Doaka, Bajceticia, Gordona etc. Czesc z tych graczy albo juz wypalila albo zdąży to zrobić, a to nie są byle zawodnicy tylko spore talenty, czesc moze na top. Jednak pragne zauwazyc, ze nasz skauting nie dziala globalnie, jedynie regionalnie. Ok, wyspy opanowane. Ktos sie wyroznia w irlandzkiej ekstraklasie zalozmy albo w rezerwach Celtiku to juz go widzimy na radarze. Ale pytanie dlaczego nie robimy tego w Ameryce Poludniowej? Dlaczego ci wszyscy wyrozniajacy sie zawodnicy ida pozniej do Benfiki czy Porto i po sezonie beda za nich wolac 100 milionow? Wtedy ich kupujemy gdy sa drodzy i medialni. Wlasciwie takie United: sciagneli sobie Pellestriego z Penarolu, Garnacho, Oni beda przyszloscia tej ich kadry, a przeciez nie oszukujmy sie ale najwiecej talentow jest w krajach latynoskich. Z takich grajkow Jurgen by pewnie nieraz korzystal, co ktorys by odpalil ale przede wszystkim w rezerwach szybciej by sie zbierali mlodzi zawodnicy ktorzy byliby naturalnymi nastepcami seniorow. Mamy zdecydowanie maly wybor w nizszych druzynach i dosyc cienki trzeba to powiedziec. Brazole czy Argentynczycy sa inaczej pilkarsko chowani. Sa bardziej przebojowi, bezczelni w swojej grze i blyskotliwi. Nie graja zbyt “statycznie” jak wlasnie Anglicy, dzieki temu tez szybciej wchodza na ten pilkarski szczyt.

Tak tak, pozwolenie na prace, prawo brytyjskie itp etc. Ale jakos nie bylo problemow z nadaniem ich takiemu Garnacho. Martinellemu czy teraz niedawno Marquinhosowi z Arsenalu. Swiezy nabytek i juz cos pokazuje. My w ogole nie sciagamy zadnych wyrozniajacych sie brazoli z tamtego kontynentu. No trzeba powiedziec ze ten nasz skauting nie jest globalny, slabiutko jak na taki klub.

1 polubienie

Chciałbym trochę podsumować tą naszą dyskusję. Chyba nikt nie uważa, że powinniśmy wydawać dużo kasy bez sensu jak to robiło United przez ostatnie lata. Chodzi o to, że my nie potrafimy korygować działań. Zapłaciliśmy dużo za Keite. Ale już 2,5 roku temu było wiadomo, że gość to szklanka i nic z niego nie będzie. Ale my uparcie liczyliśmy, że jednak wróci do zdrowia i formy bo skoro tyle zapłaciliśmy to nie ma innego wyjścia. Inny klub po prostu by go wypchnął, byle tylko zwróciła się część kosztów. I kupił kogoś innego. My nie. Z Oxem podobnie. Właśnie przez takie błędy i zaniedbania mamy teraz problemy. Moim zdaniem z FSG u steru nasza przyszłość rysuje się blado i dla obu stron korzystne będzie rozstanie. Amerykanie kupią sobie klub w NBA a my (miejmy nadzieję) dostaniemy właściciela który będzie wydawał mądrze ale więcej niż Amerykanie to robili

2 polubienia

Też widziałem tego newsa, oby Glazerom się odwidziało i nie sprzedawali klubu, bo niedość że ten Ratcliff ma(z tego co mi mignęło) ok. 25 mld $ to jeszcze jest po prostu kibicem tego klubu więc zrobi pewnie co może, aby ich odpowiednio prowadzić zarówno finansowo jak i strukturalnie. Pisaliśmy tu kiedyś, że idealnie by było jakby nas przejął jakiś bogaty Brytol, kibic klubu, no to właśnie diabełki mają tą idealną sytuację.
Ogólnie pisałem już swoje zdanie co do FSG, szejków itd., więc nie będę się powtarzał, ale mam wrażenie, że niektórzy tu myślą, że tylko jakiś szejk może “uratować” sytuację Liverpoolu. Otóż nie, jak widać po chelsea nie tylko szejki mogą sypać pieniędzmi, ja ciągle mam nadzieję, jako że jestem średniowiecznym betonem, że żaden Katar nas nie przejmie. Nie ma co też ukrywać, że jesteśmy wystawieni do pełnej sprzedaży więc liczę że kupi nas bogaty Pan Hindus o którym kiedyś były plotki :slight_smile: a jak już musi być ten szejk to niech to będzie chociaż ten o którym tu pisaliście kiedyś-kibic Liverpoolu nie pamiętam jak mu było, ale przynajmniej będzie wtedy jakaś gwarancja, że zależy mu na klubie.

Jak to nie? Przecież to jest sztandarowy i jedyny argument przeciwników FSG wałkowany od lat. Że kupujemy za mało i za tanio. Bo do czego innego się macie niby przyczepić?

Do ilości? No nie, zazwyczaj ilu graczy sprzedajemy tylu też kupujemy +/-2. Nie pamiętam okienka w którym sprzedaliśmy 10 ważnych graczy a kupiliśmy powiedzmy 1 albo 2.

Do jakości się chcecie przyczepić? No sory, ale też nie, bo za Edwardsa nasze transfery są jednymi z najbardziej trafionych i najlepszych na świecie: Allison, Van Dijk, Robertson, Matip, Gomez, Thiago, Salah, Diaz, Jota, Mane, Firmino…

Do samej wysokosci transferów? No nie, to za FSG pobiliśmy (wielokrotnie) swoje transferowe rekordy. Taki Van Dijk czy Nunez tani nie byli. Alisson czy choćby Salah i Jota tez nie przychodzili za czapkę gruszek.

Zostaje tylko za mała cena i za małe waszym zdaniem wydawane kwoty. Gdyby Elliot i Carvalho kosztowali po 40 milionów, to pialibyście z zachwytu i nic dziś nie mówili.

Wydawanie kasy z sensem (cokolwiek to dla was znaczy)? O tutaj to przepraszam. To za to są odpowiedzialni właściciele z Henrym na czele? Na przykładzie Gakpo widać, ze pewna kwota na zimowe wydatki była. Można było kupić 2 pomocników typu Tielemans + Amrabat zamiast Holendra? No można było. Ktoś jednak podjął decyzję że kupujemy właśnie Cody’ego. Gwarantuję wam, że nie podjął jej Henry ani nikt z władz FSG.

W tej dyskusji przewinał sie wątek Bayernu, jaki to niby super klub. A zobaczcie sobie na ich transfery. Wydają bardzo podobnie do nas. Niemal identyczne sumy netto wychodzą co okienko po w okolicach -30 mln. Oni super, my nie…

Jak mówiłem, zostaje więc tylko zarzut, że za mało i za tanio kupujemy. Słaby, ale jedyny.

Nie masz racji i przeznaczasz. Napisałem, że grzechem właścicieli jest to, że kupujemy zawodników z opóźnieniem i też nie pozbywamy się piłkarza który się nie sprawdził tylko trzymamy do końca kontaktu z nadzieją na cud. A argument z Bayernem jest słaby - po pierwsze Bayern nie ma w Niemczech konkurencji. Po drugie - kiedy trzeba to (najczęściej) pieniądze wydają. Chociaż ich polityka też się średnio sprawdza bo w Europie, poza zwycięstwem w LM w tym “covidowym” sezonie to raczej nie błyszczą. Ostatnia porażka z Villarealem powodem do chwały nie była

Ja generalnie uważam, że FSG to konsekwentnie jedni z lepszych właścicieli w lidze, aczkolwiek widzę poważną rysę na ich zbroi- a mianowicie, zbyt duża reaktywność. Czasem trzeba “wyprzedać” pewne wydarzenia :v Ja szczerze w lato myślałem, że dokonane transfery są absolutnie wystarczające i myślę, że gdyby nie jakiś błąd w przygotowaniu/kontuzje etc. to drużyna kręciłaby się z tym składem gdzieś w okolicach czołówki- jak to zawsze było.

Niemniej przy tak wyglądającej sytuacji- należałoby oczekiwać, że jednak dojdzie do wyłożenia dodatkowych środków na pomocnika w tym okienku. Niezależnie kto by to nie był, trudno mi sobie w tym zakresie wyobrazić, że byłby słabszy od Hendo, Keity czy Flaco.

Do tego co moim zdaniem jest tutaj kluczowe to fakt, że ten wydatek i tak trzeba będzie ponieść w lato, więc czemu nie zaryzykować teraz, skoro widmo braku gry w LM zaczyna być co raz bardziej wyraźne.

1 polubienie

To właściciele odpowiadają za kupno albo pozbycie się konkretnego zawodnika? Aha, nie wiedziałem.

Myśle, ze pewna osoba, której imię zaczyna się na J a kończy na urgen Klopp tez ma w tej sprawie trochę do powiedzenia…

Były już czasy gdy kupywaliśmy piłkarzy, których trener nie chciał, albo wprost wbrew trenerowi (słynny komitet). Nie skończyło się to dla nas dobrze i to sam Jurgen nalegał, by z tego systemu zrezygnować.

@AquerdationLFC Czemu nie zaryzykowac teraz? To proste i wielokrotnie powtarzane - zawodnicy, których klub chce nie są dostepni. Chyba kazdy zdaje sobie sprawę, że żaden poważny klub nie wypuści poważnego zawodnika w środku sezonu. Albo nie wypuści go tanio, a szejki jeszcze do nas nie przyszli…

3 polubienia

No i tutaj jest właśnie ten aspekt, o którym mowa- czyli tego podjęcia ryzyka. Ja nie mam pojęcia jacy zawodnicy są w naszym obrębie zainteresowania, bo zasadniczo oprócz Jude- nie pojawia się żadnen inny, a trzeba liczyć, że w lato musi przyjść min. 2, więc ciężko oceniać o jakich kwotach, które mogą zostać zażądane wgl “mowa”.

Niemniej, niedostanie się do ligi mistrzów czyli strata praw telewizyjnych i z dnia meczowego, może przy zakładaniu nawet średniego scenariusz, w którym wygrywamy zaledwie 3 mecze i nie wychodzimy z grupy: kosztować klub około 30 mln brutto. [grubo ciosane obliczenia- dostanie się do LM-15 mln, 3 wygrane x 2.7mln plus 3 x dzień meczowy na poziomie około 2mln (z tego co patrzyłem to udaje się nam zarobić około 80 mln na dniu meczowym co sezon, czyli gdzieś w okolicach ponad dwóch milionów za jeden mecz)].

A tez już wchodząc w mniej istotne sprawy jak oczekiwania kibiców itd. Skończenie na 5-8 miejscu, będzie raczej mało pożądane :v aczkolwiek tak jak mówię, jest to kwestia mniej istotna w tej dyskusji.

Ty udajesz czy naprawdę nie wiesz czemu Klopp trzyma Keite i Oxa w klubie? Bo nie dostał kasy na zastępstwo. Gdyby 2 czy 2,5 roku temu powiedziano mu - masz X kasy na transfery, sprzedajmy niepotrzebnych graczy i kupmy nowych - to myślisz, że by nie skorzystał z takiej okazji?

2 polubienia

Nie dyskutujcie z tym idiota Radbugiem. Jak chcecie to możecie mnie zablokować. Od czytania tych wywodów się niedobrze robi. Jeśli Katarczycy nas nie kupią to mamy przejebane, a ten kretyn dalej za FSG. Usuńcie go z forum.

2 polubienia

akurat @Radbug to jedna z osób, które wypowiadają się z rozsądkiem i bez emocjonowania się chwilą. Bardzo wyważone komentarze.

7 polubień

Każdy ma prawo do swojego zdania, nie widzę powodu usuwania kogokolwiek z forum tylko dlatego, że komuś się jego poglądy nie podobają. Raczej Ciebie można byłoby usunąć za obrażanie innych użytkowników.

11 polubień