Saudi Professional League

Ale skala, przed po szejkami. Zobaczymy, co się wydarzy, ale jak dużo nazwisk ciekawych tam trafi i jeszcze coś wymyśla by urozmaicic( może zmiany zasad, zmiany lotne, kij wie) to ludzie z ciekawości zaczną oglądać. Jak jeszcze spodoba im się to będą wracać.

Może prędzej czy później wkupią się do LM. Będą mieli ze 2-3 ekipy.
UEFA jakoś ładnie to uzasadni itp. Gruba kasa pójdzie pod stołem… lub częściowo oficjalnie na cele sponsorskie.

Stadiony w Europie zawsze można wynająć, szczególnie u kolegów…

Ludzie myślą, że to upadnie jak liga chińska, ale to zupełnie inna sytuacja. Transfery do ligi chińskiej celowo ograniczył rząd chiński, który nie aprobował przepływu tak dużych pieniędzy z Chin do klubów europejskich.

W sprawie transferów do Arabii to władze niedość, że nie mają nic przeciwko to jeszcze sami w tym uczestniczą. Musiałaby się zmienić władza w Arabii, żeby to zatrzymać, ale się nie zanosi na rewolucję arabską.

Oczywiście dalej ta liga będzie bez podjazdu do najlepszych, ale do top 5 pewnie kiedyś wejdzie. Jestem ciekaw czy będą w stanie stworzyć odpowiednie struktury juniorskie, żeby samemu produkować przynamniej średnich (na poziomie ligi mistrzów) piłkarzy.

Mendy oficjalnie.

Kolejny zakończył poważną karierę.

Szok, napisałem kiedyś jedno zdanie o tym, ale nie sądziłem, że to będzie szło w tym kierunku z prędkością światła, szkoda, bo ja naprawdę do tej pory lubiłem tą piłkę kopaną i Liverpoolek, a nie wykluczone, że za chwilę będzie trzeba sobie znaleźć nowe hobby.

5 polubień


Kolejne duże nazwisko w sile wieku prawdopodobnie powędruje do Saudów…

on zaraz będzie miec 31 lat, to chyba średnio w sile wieku. Jak zaczną kupować 28 latkow to będzie mozna tak mówić. Ja bym nie chciał , żebysmy my kupowali takich zawodnikow w sile wieku.

W sensie jeszcze teoretycznie kilka lat prime ma. Patrząc, że to środkowy pomocnik chorwacki to może i z 5😂

No coz, nie do konca nadal wierze w ten projekt (SPL), glownie ze wzgledu na to, ze finansowane sa bodaj tylko 4 zespoly, w dodatku przez ten sam podmiot, dlatego fundamentalnie ta “rywalizacja” jest zepsuta. Pozostale kluby nie maja tyle hajsu i mozliwosci, a i pomiedzy tymi 4 klubami nie bedzie sprawiedliwej rywalizacji skoro wlasciciel jest notabene ten sam. Nawet jezeli sciagna tam mnostwo pilkarzy to liga po prostu nie bedzie ciekawa. Oczywiscie - ogladalnosc wzrosnie bo zawsze ciekawie popatrzyc na nazwiska, ale to nie to samo co EPL czy La Liga.

Jedyna obawa jest taka, ze SPL kupi sobie po prostu wszystkich najlepszych, doslownie. Maja do tego srodki. Samo Aramco, ktore jest jedynie czescia portfela PIF zrobilo w 2022 roku 161.1 miliarda $ zysku netto: Gdyby tylko chcieli mogliby wydac 100 miliardow na sprowadzenie najlepszych zawodnikow w jedno okienko.

The Saudi Arabian Oil Company (“Aramco” or “the Company”) today announced its full-year 2022 financial results, reporting a record net income of $161.1 billion — its highest annual profits as a listed company. Aramco also declared a fourth quarter dividend of $19.5 billion, to be paid in the first quarter of 2023.

Nie wspominajac o innych spolkach. Dlatego kupili juz sobie Golf, kupili Formule 1 (jeszcze teoretycznie w rekach USA, ale juz niedlugo), teraz kupuja Pilke Nozna i gaming.
Maja praktycznie nieograniczone zasoby i na ta chwile niewiele wskazuje na to, ze cos sie zmieni. Dlaczego? Dlatego, ze ropa naftowa jest nadal kluczowa w transprocie.

Awiacja, transport kolejowy i transport drogowy to okolo 55-60% swiatowego zuzycia ropy naftowej:

Te dane sa akurat z roku 2020 wiec jest tutaj spory szum ze wzgledu na COViD i zatrzymanie gospodarek na kilka miesiecy.

Dopoki to sie nie zmieni, dopoty Arabia Saudyjska bedzie generowac potezne zyski. To natomiast nie zmienia sie wystarczajaco szybko - propaganda anty-EV idzie pelna para, a przyklaksuje jej spora czesc spoleczenstwa, pozytecznych glupkow. Sama technologia nie jest tez wystarczajaco dobra bo o ile w zastosowaniach prywatnych sprawdza sie genialnie, tak w dalekosieznym transporcie towarow wydaje sie na ta chwile byc niemozliwa w zastosowaniu - glownie przez problemy zwiazane z obciazeniem przy ladowaniu ciezarowek. Tymczasem tylko uniezaleznienie sie od Arabskiej ropy moze podratowac sytuacje krajow, ktore tej ropy nie maja. Mowa oczywiscie nie tylko o Europie i jej bajkach o ekologicznych samochodach sprzedawanych Kowalskiemu, ale tak samo np. Chiny walcza z zapotrzebowaniem na rope i wstepny plan zaklada, ze od 2030 roku zapotrzebowanie bedzie juz tylko spadac.

Niestety, ale proces wydaje sie zbyt wolny - w najlepszym razie jakiekolwiek wyhamowanie zapotrzebowania na dzisiejsze “czarne złoto” w ujeciu swiatowym moze pojawic sie najwczesniej za 15-20 lat, a przy podsycanej propagandzie, braku zdecydowania politykow i niedoskonalosci technologii nawet i dluzej. To zwiastuje finansowa hegemonie Arabii Saudyjskiej (i pozostalych krajow posiadajacych rope), a w wezszym ujeciu dalsze zakusy na najlepszych pilkarzy i innych sportowcow. Wydaje sie, ze jedynie ludzie (spoleczenstwa) jako masa, calosc maja mozliwosc wyhamowania tego procesu. Czy to za sprawa przyspieszenia elektryfikacji transportu i naciskania na budowe elektrowni atomowych, czy to odwracajac sie od ogladania rozgrywek i turniejow organizowanych przez Szejkow. Pierwsza opcje mozna juz teraz odrzucic, w drugiej jest jakas nadzieja. Ratunkiem dla Pilki Noznej moga byc kluby, ale tutaj potrzebne byloby zjednoczenie i albo “embargo” na transfery do SPL, albo windowanie cen do absurdalnych poziomow. Gdyby za Nevesa przyszloby zaplacic 500 milionow, a nie 50 to Szejkowie pewnie by sobie odpuscili. Ta opcja tez odpada bo wlasciciele wiekszosci klubow chca po prostu zysku i nikt nie bedzie zwracal sobie glowy szerszym spojrzeniem.

Koulibaly odchodzi do Arabii za 25mln€

Nie kupią wszystkich, nawet Saudowie wpisali sobie limit obcokrajowców na zespół i mogą zarejestrować po ośmiu w każdym klubie z tego nowego rządowego programu - zakup i kontrakty z “wybrańcami” negocjuje rząd :smiley:


Bobby blisko Saudów :confused:

Trochę żałuję, że araby nie interesują się piłkarzami Liverpoolu.
Tak sobie myślałem, że kto jak kto to oni mogliby nam za Fabinho czy Thiago dać te 30mln za każdego, a wtedy być może byśmy przyspieszyli działania na rynku bez targowania się o te 5 Mln.

1 polubienie


Brozovic zostaje kolega z drużyny Ronaldo :sweat_smile:

Kolejny dobry grajek w trakcie przenosin, Jota z Celticu. Podobno odrzucil Tottenham.

No to Bobby też u Arabów.

Trochę jestem zaskoczony, że Firmino kończy już z poważną piłką i reprezentacją. Myślę, że mógłby jeszcze grać w Europie przez jakiś czas, ale może zdrowie już nie pozwala i czas na piłkarską emeryturę.