Sędziowanie w Anglii

Nic, nie którym nie przetłumaczysz i będą uparcie stać przy swoim zdaniu. Dla mnie karnego nie bylo, dla innego był i tyle.

To jest źle zadane pytanie. Prawidłowe pytanie brzmiałoby - zobacz odległość między Shawem a Varanem, dlaczego przez cały ten czas, kiedy dokładnie widział piłkę i dokładnie widział, w którym miejscu się ona odbije, nie był w stanie przewidzieć co się dalej stanie i nie zagrać piłki ręką?

Nie napisałem, że to było zagranie celowe, tylko że to nie był przypadek. Przypadek byłby wtedy, gdy nie byłby w stanie tego uniknąć. Tutaj był w stanie, tylko przez własny błąd, braki w skupieniu/koordynacji albo przez zmęczenie, nie uniknął zagrania ręką, co powinien był zrobić.

Rozumiem, że jakieś poczucie niesprawiedliwości w tym przypadku by było może i uzasadnione, bo przecież to zagranie “niechcący”, ale karny się należał. Poza tym, kiedy mamy zagrania ręką w polu karnym “chcący”? Jedno na sto? Jedno na tysiąc? Jedyne co mi przychodzi w tym momencie do głowy to zagranie ręką Oxa z Chelsea i Suareza z Ghaną. A karnych za niecelowe zagrania ręką było od groma.

To się tyczy obu stron dyskusji :slight_smile: nie ma o co kruszyć kopii, generalnie moim zdaniem rzuty karne powinny zostać całkowicie zlikwidowane - w przeważającej liczbie przypadków zbyt duża korzyść dla jednego w stosunku do winy drugiego. Nie może być tak, jak było wielokrotnie, że mamy mecz na remis i nagle któraś drużyna dostaje karnego za lekkie smyrnięcie na skraju pola karnego, i ma praktycznie darmowego gola i zwycięstwo. To jest patologia tego sportu i jedna z pierwszych rzeczy, które należy zmienić, jak tylko obecna klika przestanie rządzić futbolem. A już to, w jakiej formie to funkcjonuje obecnie, gdzie przepisy odnośnie rąk są tak absurdalne że nie ogarnia ich nie tylko przeciętny kibic ale i przeciętny arbiter (bo konsekwencji w tym nie ma żadnej), to jest kompletna parodia. To po prostu psuje sport, jak zmiany belek w skokach narciarskich.

Dla mnie sytuacja jest prosta.
Oglądając ten mecz po zobaczeniu powtórki miałem tego nie da się nie podyktować.

Byłem serio zaskoczony, że nie dali nam jedynastki…
I szczerze ok niech tak będzie, ale do końca sezonu będę bacznie się przyglądał takim sytuacją czy magicznie reguły się nie zmienią.

Jak się trafi taka sytuacja w naszym polu karnym w innym meczu liczę , że również wtedy oleją karnego.

Bo same reguły jak będą dla wszystkich drużyn takie same są do zaakceptowania.

Ale później w praktyce mamy Edersona który za oczywiste czerwo dostaje żółtko, a my za delikatniejsze faule bijemy rekord czerwonych w jednym sezonie.

To samo z wybijaniem piłek, czasami ktoś dostaje kartkę czasami nie, dyskusja z sędziami taka sama historia.

To albo od początku do końca sezonu konsekwentnie trzymany się ustalonych zasad, albo stosujemy je wybiórczo ( co mamy na obecną chwilę)

1 polubienie

Dodałbym do tego kartki za odkopnięcia piłki, utrudnianie wznowienia gry czy za symulki - zero konsekwencji. Jedyne, czego się trzymają konsekwentnie to chyba tylko żółte za zdejmowanie koszulek, co akurat nie jest nikomu potrzebne i nie wpływa w żaden sposób na większą sprawiedliwość czy upłynnienie gry.

Zagranie reka ewidetnie umozliwilo zawodnikowi przyjecie i wybicie pilki, z duchem sportu dla mnie to oczywisty karny. Pozostaje pytanie co mowia przepisy, jesli w ich swietle faktycznie karnego nie powinno byc to powinno sie zmienic ten przepis.

1 polubienie

Piłka i tak najpierw uderzyła w but Shawa i potem w rękę. Zauważyli to nawet komentatorzy wczoraj, na jednej z powtórek też to dobrze widać. Dlatego nie było karnego i żadnej kontrowersji.

Miał obliczyć trajektorię odbicia piłki? XD

No, na moje nie był, musiałby mieć refleks kosmity.

Tak. Tak jak robią to piłkarze w każdej akcji, przy każdym pojedynku główkowym, przy każdym woleju. Nie wiem co w tym dziwnego

Odróżniaj trajektorie lotu od trajektorii odbicia lol

Trochę łatwiej obliczyć lot piłki niż jej odbicie od murawy/stopy xd

Zadajesz pytanie co miał zrobić z tą ręką? A może to co robią obrońcy w polu karnym, czyli chowają je za siebie. Najgorsza wymówka to gadanie “co miał zrobić”. Nosz kurde, jest obrońcą, powinien mieć z tyłu głowy, że w gąszczu zagrać piłkę ręką nie jest trudno, nawet przypadkowo. Nie ma dla mnie tłumaczenia, że ktoś nie zrobił tego celowo, umyślnie, specjalnie. Kto się przyzna, że specjalnie zagrał piłkę ręką w polu karnym niech się ujawni. Tak jak pisałem wcześniej, zatrzymał piłkę, miał nad nią kontrolę przez sekundę, może dwie i skasował akcje. W środku boiska była by oczywista ręka i zatrzymanie gry. W polu karnym można więcej ?

Teraz płacz o karnego, ale jak Van Dijk dotknął ręką, ale pierwsze odbiła się od uda parę kolejek temu, to było spoko, bo “przypadek”, “bo od uda” xd Tak VVD rąk za siebie nie chował :wink: to chyba z City było nawet, o ile się nie mylę.

1 polubienie

Zasadniczo 99% zagran reka jest przypadkowych, jedyne celowe zagranie jakie przychodzi mi do glowy to Suareza na pewnych mistrzostwach :grinning:

Nie rozumiem tez dlaczego tak kluczowe jest ze sie odbila, jakby to nadawalo +10 do przypadkowosci, a jak ktos kopnie i poprostu trafi Ci w reke to mniej przypadkowosci.

Abstrakcja dla mnie.

1 polubienie

Jakie to słabe. Kontrargument na argument. Może jeszcze przytoczysz jakąś sytuację z 2017 roku ?? Ja rozważam konkretną sytuację, nie posiłkuje się przeszłością.

A to co teraz napisałeś nie jest słabe? Ja przytoczyłem sytuacje sprzed 3/4 kolejek nie sprzed roku… Jak robi to piłkarz LFC to nie ma karnego, ale jak United i jeszcze przeciwko LFC to musi być karny. Bądź poważny. Nie ma tu mowy o rzucie karnym.

2 polubienia

pomyłka ,bla b;la bla,

Słabe to jest porównywanie sytuacji nieporównywalnych. Wyjaśniłem Ci dokładnie dlaczego powinien być rzut karny. Nawet jeśli założyć, że faktycznie odbiła się w którymś momencie od jego nogi (nie widzę tego, ale trajektoria lotu faktycznie na to wskazuje), to:

  1. Piłka nie jest dla Shawa żadnym zaskoczeniem. To nie jest zagranie z kilku cm, na wideo widać, że patrzył na piłkę i dokładnie wiedział jak się odbije. To że piłka odbiła mu się od ręki to jego błąd i powinny być za to konsekwencje.
  2. Dzięki temu zagraniu (które przypominam, że nie było nie-do-przewidzenia z jego perespektywy) udaremnił kluczową szansę na gola.
  3. Piłka odbija mu się od ręki kilkukrotnie. Brakowało tylko, żeby wziął ją pod pachę i wyszedł z nią poza pole karne, przecież najpierw piłka odbiła się od nogi więc luz. Chłop mógł wcześniej tę rękę cofnąć (po pierwszym odbiciu), ale wtedy by jej nie opanował i nie wybił - to, że to zrobił, bo możliwe tylko i wyłącznie dzięki temu, że przytrzymał sobie piłkę ręką jeszcze raz.

Ty te okoliczności zignorowałeś, kompletnie się do nich nie odniosłeś.

1 polubienie

Głównie zwracana jest uwaga na brak konasekwencji sędziowskich, że raz jedna sytuacja skutkuje interwencją arbitra a innym razem już nie. Jak widać u kibiców jest tak samo, bo niemalże identyczna sytuacja jak dotyczy naszego zawodnika i ewentualnego karnego przeciw nam jest tłumaczona na tysiąc sposobów, że przypadek, że rykoszet, że za mało czasu na reakcję, że naturalnie ułożona reka, etc… i wtedy jest ok. Kiedy sytuacja jest w drugą stronę to nagle obrońca powinien przewidzieć, nie ma znaczenia, że piłka odbita, itp. i ogólnie błąd sędziego/sędzia nas okradł.

Zgadzam się, że przepisy w wielu kwestiach są skonstruowane tak, że wiele zależy od intepretacji sędziego i to jest problem. W takich sytuacjach nie da się uniknąć różnych decyzji za podobne sytuacje przez różnych arbitrów (a czasami nawet tych samych). Jednocześnie, aby jakoś ujednolicić decyzje arbitrów należałoby wrócić do przepisów, że piłka odbita od ręki, która nie przylega do ciala to karny i koniec.

Piłka odbijająca się od nogi piłkarza w koziol i przez to zmieniająca trajektorię lotu jest zaskoczeniem i jest to zagranie około pół metra, może metr od ręki. Nigdy nie ma pewności jak odbije się piłka przypadkowo trafiająca w nogę i na dodatek później w ziemię

VvD też być może udaremnił, ale właśnie- po rykoszecie czego sędziowie nie traktują jako rękę ze względu na zbyt mała ilość czasu na reakcję

https://youtube.com/clip/Ugkx74ko_CEscMo6IzgaB0waU3CC9MoPCOwS?si=_hEdbJUZtBK7TS_d
ja tam widzę jeden kontakt piłki z ręką, a nawet jesli w tym ułamku sekundy były dwa kontakty to i tak nie miał czasu żeby ją cofnąć

1 polubienie

Do tego VAR reaguje tylko w sytuacjach jednoznacznie błędnych, wiec gdyby sędzia gwizdnął karnego Shawa to pewnie VAR by tego nie zmienił.
Idiotyzm, przepisy mogą być durne, ale w każdym przypadku muszą być jednakowo interpreowane.

tylko jak z Brighton Van Dijk dostał w rękę to nikt nie miał pretensji, że nie podyktowali karnego, a to bardziej zablokowało piłkę niż Shaw

1 polubienie

https://dubz.co/v/vs2xdc
Ostatnie ujęcie. Niech popracuje nad refleksem, a nie teraz będziecie go usprawiedliwiać do znudzenia że biedny nie miał czasu, nie wiedział jak piłka mu się od stopy odbije, ani jak od murawy, nie mógł wcześniej ręki cofnąć biedak bo nie zdążył, a może nie wiedział że piłka jest okrągła a bramki są dwie.

1 polubienie