Sprawy pozasportowe

Mówiąc MY masz na myśli zwykłych ludzi. Tak zwana elita ani myśli zmieniać swoich zachowań. Ekoterrorystyczna propaganda trwa w najlepsze a goje posłusznie kładą uszy po sobie.

1 polubienie

Czyli gdy sąsiad z ulicy pali śmieci to Ty też palisz?

I pewnie. Niech nikt nie daje przykładu i wszyscy razem doprowadźmy do scen z Mad Maxa (celowa hiberbola).
Pomijam już fakt, że przejście na takie czy inne rozwiązania “niespalinowe” przez chociażby samą Europę będzie miał także przełożenie na produkcję na innych rynkach, a następnie pozwoli na rozprzestrzenienie się danej technologii na inne, biedniejsze kraje. Bo niby w jaki sposób to sobie wyobrażasz? Że Europa, która drenowała w okresie boomu przemysłowego cały świat, teraz będzie ostatnia w kolecje? A pierwszy kto ma być? Chłop z Sudanu, który chodzi w klapach zrobionych ze starych opon?

Aha, i Chiny są obecnie największym producentem elektryków. Tak, wiem, są różne kontrowersję, ale produkują ich najwięcej.


Ale wiesz, że te dzieci mają też udział w baterii w Twoim telefonie? Chyba że telefonu, tabletów czy laptopa nie używasz, a wszystkie buty masz uszyte w Polsce i na żadnych nie ma made in china/India/pakistan?
Poza tym gdybyś śledził rozmowę, wiedziałbyś, że nie jestem zwolennikiem elektryków.


No ja śmieciami nie palę. Bez palenia śmieci da się żyć. bez telefonu nie. Natomiast jeżeli Ty palisz, polecam przestać :slight_smile:

1 polubienie

Pozdrawiam serdecznie wszystkich ekologów i wszystkich ludzi którzy wierzą w pier***e przez nich bzdury :heart:

https://twitter.com/KrocpokZboj/status/1728780232788758634

@up Bardzo się ciesze, ze produkują najwięcej samochodów elektrycznych! Świat dzięki temu z PEWNOŚCIĄ będzie czystszy. A i 8 letnie dzieci w kopalni litu gdzieś w Kongo będą mogły zarobić na chleb…

A jak twój sąsiad pali smieciami to ty też palisz? :astonished:

1 polubienie

Kolego gdybyś doczytał mój lekko przydługi post trochę wyżej to może byś zauważył tam dlaczego to My, a nie Hindusi powinniśmy zacząć od siebie. Może dlatego, że to Europa pochłania jakieś 40% światowej produkcji? Nie dość, że mamy duże emisje per capita to jeszcze znaczna część emisji takiego Wietnamu czy Indii idzie w produkcje koszulek i smartfonów dla białego człowieka. Reasumując dlaczego to Europa powinna dawać przykład?

  1. Bo to Europejczycy wzrośli na wyzysku innych i trudno, żeby jeszcze teraz tym wyzyskiwanym kazali się dostosować.
  2. Bo to Europa ma ogromne emisje per capita.
  3. Bo to przeciętny Europejczyk ma swój własny samochód, lata samolotami, kupuje 15 ciuchów rocznie, co roku zmienia elektronikę (tak to wszystko trzeba wyprodukować, naprawdę).
    PS Polski akurat punkt 1 nie tyczy się, ale 2 następne już jak najbardziej.

I te Chiny to już byście odpuścili sobie. Bo jeżeli chodzi o ruch w kierunku OZE czy elektryków są światowym liderem. W najbliższych latach najpewniej ich emisja będzie spadała pomimo dalszego wzrostu gospodarczego.

3 polubienia

Aha i mówisz, że to dlatego do centrum Warszawy nie wjedzie wkrótce volkswagen Lupo o spalaniu 4l/100km, ale wjedzie 3 tonowy Land Rover z silnikiem V8 i 500 koni mechanicznych, bo spełnia ustaloną przez ekologów i eurokratów w Parlamencie Europejskim normę?

Ekologizm (nie mylić z ekologią) to stan umysłu…

Ty się możesz śmiać, a ja Ci powiem, że byłem ostatnio na sekcji osoby, która nigdy nie paliła papierosów, nie pracowała w kopalni - jedynie mieszkała w centrum dużego miasta i sporo czasu spędzała na zewnątrz. Tymczasem płuca czarne jak u zatwardziałego palacza.

I pewnie kilkadziesiąt la temu byś mówił tak samo, że jaka dziura ozonowa, po co rezygnować z freonów, ekologizm.

Ah, lubię te artykuły polskich dziennikarzy xD Niby wszystko się zgadza, ale niewygodne informacje już zostały przemilczane.

Tak, to prawda że ta fabryka którą buduje Panasonic w stanie Kansas, będzie zasilana początkowo przez elektrownię węglową. Szkoda że nikt już nie napisał że jest to rozwiązanie tymczasowe a sama elektrownia przechodzi transformację(niektóre bloki) w elektrownię gazową. Dodatkowo Panasonic zoobowiązał się do pokrycia częsci kosztów związanych z rozbudową i modernizacją istniejących już linii energetycznych.

Walton said Panasonic is committed to using renewable energy and reaching net-zero emissions by 2028. Panasonic is working to obtain renewable energy certificates that cover “our full operational load from day one,” he said. The certificates would effectively allow Panasonic to reduce the emissions associated with the plant’s energy use.

Kansas’ abundant wind resources, as well as the potential for additional renewable energy development, also provide a strong base for limiting the carbon footprint of the plant’s electricity consumption, he said. “These resources are one of the reasons we selected Kansas for our facility,” Walton said.

P.S Ten twój przykład z VW Lupo też jest trochę inwalidą

Do SCT nie wjadą samochody benzynowe niespełniające wymogów emisyjnych Euro 3 (auta wyprodukowane przed 2000 r.)

Ten przepis będzie obowiązywał od 1 lipca 2026 i uwaga, uwaga - VW Lupo spełnia normy euro 3. Mówimy o samochodzie który był produkowany do 2005 roku. Czyli jeśli od 2028 wprowadzą euro 4 to będziemy mówić o 23 letnim samochodzie - i to w najlepszym wypadku.

Nie chcę wnikać czy jest ułomny czy nie, nie mam o tym wyrobionego zdania. Ale już samo wsze porównywanie silnika z Lupo do V8 5000cm3 jest rzeczywiscie ułomne. Ale ok, użyjmy tego przykładu, bo został już tutaj użyty kilka razy i zagłębmy się w szczegóły.

Więc pierwsze co mnie intersuje to składniki spalin, bo przecież wiadomo że są tam różne trujące związki/pierwiastki, kilka minut w googlu:

Substancje szkodliwe dla zdrowia organizmów żywych , występujące w spalinach silników w stosunkowo dużych stężeniach, to przede wszystkim: tlenek węgla CO, węglowodory HC, tlenek azotu (tlenek i dwutlenek)

Wśród substancji nieszkodliwych bezpośrednio dla zdrowia organizmów żywych lub występujących w spalinach w niewielkich stężeniach są substancje szkodliwe dla środowiska. Sprzyjają one w szczególności powstawaniu zjawiska cieplarnianego w atmosferze. Należą do nich głównie: dwutlenek węgla CO2

Jedna i druga grupa zawiera więcej związków ale wybrałem te najbardziej znaczące. Co robię dalej? Porównam sobie dwa silniki(starałem się wybrać te o największej pojemnosci), mianowicie:

Land Rover 5.0 V8 Petrol 525PS 4999cm3 vs. VW Lupo 1390 cc i teraz sobie sprawdzamy jakie emisją mają te silniki(Land Rover vs Lupo):

CO2: 337 g/km vs. 175 g/km
Tlenek węgla: 0.398 g/km vs. 0.088 g/km
węglowodory HC: 0.019 g/km vs. 0.074 g/km
tlenek azotu: 0.01 g/km vs. 0.053 g/km

Z tych 4 związków najgrożnieszy dla ludzkiego zdrowia jest tlenek azotu i okazuje się ze ten duży i zły Land Rover emituje go mniej niż niegroźny i przyjazny VW Lupo.

Nie mam zamiaru tutaj stawać po jednej lub drugiej stronie, ale jasno widać że używanie wiedzy z demotywatorów raczej nie jest wskazane.

2 polubienia

Czyżby?

https://edgar.jrc.ec.europa.eu/report_2023?vis=ghgpop#emissions_table

Kraje europejskie nie są w czołowce emisji per capita zarówno w przypadku samego CO2 jak i ogólnie gazów cieplarnianych

Bo Amerykanin, Kanadyjczyk, Japończyk, Koreańczyk z południa czy Australijczyk chodzi w tych samych podartych ciuchach od 15 lat i dojeżdża do pracy rowerem, a samolot widział tylko w TV.

Wprowadzać nowe technologie, czystsze, tańsze, czy bardziej eko jak najbardziej. Problem polega na tym, że to co proponuje UE to jest poderżnięcie gardła europejskiej gospodarce. Zmiany będą zbyt znaczne i wprowadzone zbyt szybko. Przemysł europejski stanie się dużo mniej konkurencyjny w stosunku do zewnętrznych produktów ze względu na gigantyczne dodatkowe koszta nakładane na producentów. Efektem będzie jeszcze większa migracja zakładów produkcyjnych europejskich firm poza UE, bo nie oszukujmy się, ale dużo zakładów mających odpowiedni kapitał pójdzie w takim kierunku. Natomiast konsumenci odczują to w postaci drastycznych podwyżek towarów, a sama UE w obronie rodzimej produkcji zapewne zwiększy drastycznie cła na import towarów

Zakładam, że świat nawet nie odczuje obniżenia emisji przez UE o 55%. Po pierwsze emisja UE to około 10% globalnej emisji, a po drugie zakładam, że część firm przeniesie produkcje poza Europę i zwiększy się ilość zamówień towarów na rynek europejski poza granicami UE, powodując wzrost emisji na innych kontynentach, więc globalnie nie odczujemy zmiany. Lokalnie może i tak, ale w skali ocieplania klimatu poświęcenie Europy nic nie da jesli nie pójda za tym główni truciciele na pozostałych kontynentach. Powinna nastąpić rewizja celów klimatycznych, która powinna być znacząco obniżona. Wg mnie do 2035 powinniśmy myśleć o redukcji emisji o 15-25% a nie o szalone 55%

Co nie zmienia faktu, że przepis o SCT jest ułomny. Czynnikiem decydującym nie powinien być wiek auta tylko realna emisja spalin. Mały pierdzik mający 30 lat z malutkim silnikiem będzie emitował zdecydowanie mniej spalin niż nowoczesny wóz z wielolitrazową jednostką pod maską, a mimo to, to ten pierwszy zostanie uznany za nieekologiczny

E: i oba są nieekologiczne, bo za to ogromny LR emituje nieporównywalnie więcej tlenków węgla, ktore też są toksyczne dla organizmu. Dlatego powinno się oba modele wyeliminować z ruchu w centrum jesli chcemy dbac o ekologię i zdrowie mieszkańców skoro wprowadzają SCT. Niestety to znów przybiuera forme taka, że bogaty będzie sobie zasuwac dowolna bryką, a biedny (bo przecież większość użytkowników starych samochodów nie jeździ nimi z pasji, tylko z racji braku środków na zakup nowszego auta) dostanie zakaz. Dlatego mwłaśnie ograniczenie po realnym poziomie emisji jest wg mnie właściwsze.

4 polubienia

Otóż to. Niestety ci ludzie nie rozumieją, że ochrona przyrody w “ekologii” jest na ostatnim miejscu, a tutaj chodzi tylko i wyłącznie o biznes i miliardy euro kasy z europejskiego skarbca. Wprowadzi się nowe, ekologiczne przepisy, to jakaś firma zbankrutuje i zyska na tym konkurencja. Zakaże się produkcji samochodów spalinowych? Skorzystają Chiny które produkują najwięcej elektryków. BMW i Volkswagen już się dławią na etapie budowy nowoczesnego silnika elektrycznego i pod względem jakości i wydajności jest on niemal nie do odróżnienia od chińskich tandet. Nie wspominajac o tym, że na wyprodukowanie 1 baterii samochodu elektrycznego (Tesla model S) potrzeba wydobyć

  • 12 ton skał dla pozyskania litu
  • 5 ton skał dla pozyskania kobaltu
  • 3 tony skał dla pozyskania niklu
  • 12 ton skał dla pozyskania miedzi

Wszystko przenoszone taka śliczną, spalinową ładowarką Caterpillar 994K jak na zdjęciu niżej, że spalaniem 1000 litrów na 12h pracy…

No ale potem można chwalić się jak to się “ratuje planetę” w swoim nowym, zielonym, bezemisyjnym samochodziku elektrycznym, napędzanym energią z takiego Turowa…

Ha tfu na ten wasz ekologizm hipokryci!

1 polubienie

Bazujesz na masie uproszczeń, niedopowiedzeń, mitów, jakichś przekłamań czy przede wszystkim myślenia życzeniowego.

Bierzesz zdjęcie koparki, wklejasz i myślisz, że proces myślowy kończy się na tym, że koparka spala paliwo- więc jak jest używana do wydobywania materiałów potrzebnych do produkcji - to nagle cały proces staje się w pełni nieekologiczny xD

Ja naprawdę podziwiam czasami takich myślicieli, którzy uważają, że pozjadali wszystkie rozumy- a swoje ideologiczne fundamenty budują na chłopskim rozumie.

Jak Chińczyk zarobi na samochodzie elektrycznym- bad.

Jak Rosja i większość autorytarnych/totalitarnych kurwidolkow zarabia na ropie czy innych węglowodorach, które radykalnie przyczyniają się do wzrostu temperatury- good.

Ja już naprawdę wolę tych Korwinowcow czy innych wariatow co opowiadają, że oni się globciem nie przejmują bo lubią ciepło i będziemy sadzić pomarańcze, aniżeli te walki z tymi „myślicielami”, którym trzeba wykładać absolutne podstawy- i kopać się z nim w zakresie nawet takich rzeczy jak spalanie paliwa przez koparkę xD

5 polubień

Akurat Bubek555 to jednak zwykły troll. Też się nabrałem :slight_smile:

Bo na tym dokładnie polega w większości przypadków słynne „samodzielne myślenie”. Kolega Bubek przeczytał jednego mema i podany dalej komentarz na twitterze/x, następnie przeprowadził proces myślowy polegający na aprobacie twitta. I to w dzisiejszych czasach nazywamy pełnoprawnym researchem. Tak to już jest, że zdecydowana większość ludzi kłóci się o kwestie, na których w ogóle się nie zna.

Czekaj, czekaj, bo coś mi się tutaj nie klei. Pomijam już na wstępie fakt przekopiowania treści mema/tweeta. Jak już podajesz dane, powołaj się na źródło, a nie link do zdjęcia. Jak wrócisz ze źródłem to wrócimy do tematu.
Natomiast co mnie najbardziej intryguje to fragment, że na elektrykach zyskają Chiny, a BMW i VW już się dławią. Zaraz, zaraz… to Unią rządzą przecież Niemcy, które same zarzynają swoją gospodarkę? Czy Unią rządzą Chiny? A może Unią rządzą Niemcy opłacani przez Chiny? Pytam serio, bo już się pogubiłem.

Przeczytałem mema? Chłopski rozum? Ja się nie znam, ale za to dla odmiany wy się wszyscy znacie?

Przecież to wy się spłakaliście w tym wątku i dokonaliście defekacji w majtki, że wam ktoś “ekologie obraża”.

Pokazuje jedynie waszą i wszystkich “zielonych” hipokryzję. Nie byłoby w tym nic złego, każdy może być hipokrytą, wy również. Niestety najgorsze jest to, że wy chcecie swoja zielona ideologię narzucać innym jako obowiązujące prawo i to już mnie mierzi. Ja mam w dupie to czy elektryczny samochód wyprodukuje w Chinach, Rosji czy Indiach. Wy chcecie przekonać świat, ze to ZBAWIENIE DLA PLANETY i coś absolutnie dobrego i niepodważalnego.

Gdzieś skłamałem? Nie jest prawdą, że kobalt do tych waszych elektrycznych zabaweczek drogowych wydobywają afrykańskie dzieci za dolara dziennie? To jest dobre czy niedobre? Ale ekologiczne!

Nie jest prawdą, że takie turbiny wiatraków nie nadają się do recyklingu? Ale zielone cymbały mówią “oj tam oj tam”, stawiać, STAWIAĆ JAK NAJWIĘCEJ!!! WSZĘDZIE! Potem co najwyżej się zobaczy.

Może nie jest prawdą, ze wy ekogłupki protestujecie przeciwko faktycznie ekologicznemu rozwiązaniu i stawianiu elektrowni atomowych (i w Polsce i na świecie)?

@AustralianMagic ironizuj sobie dalej. Może masz nam coś do powiedzenia o ile zmniejszył się ślad węglowych tych Niemiec po genialnym ruchu zamknięcia wszystkich swoich elektrowni atomowych na życzenie zielonych kołków? Co? To z pewnością był przemyślany i dobry ruch, tak samo jak z nakazem produkcji elektryków. Na pewno wszystko mieli wyliczone i te Chiny też przewidzieli…

Nie mam zamiaru się z wami więcej kłócić, to wy nie podajecie danych i źródeł, a waszym jedynym argumentem jest: “chj kuwa, EKOLOGIA DOBRA CYMBALE, a jak myślisz inaczej, to znaczy, że się nie znasz”.

Idę ulepić sobie bałwana od tego globalnego ocieplenia tyle śniegu napadało. Może jeszcze zdążę przed końcem świata. Bez odbioru panowie “top climate scientiści”

2 polubienia

Mocne słowa jak na faktycznego trolla

Ale czego innego się można po ekogłupkach spodziewać?

Jakis slepy jestem. Albo ja to sie na innych stroboskopach wychowalem. Nic na tym filmiku ciekawego nie widzd

1 polubienie

Bubek jesteś jedną z tych osób, która wierzy, że II wojnę światową wywołały wielkie korporacje, a Adolf to był tylko ich pionek?

Korwin ma akurat wywalone, bo wie że tego nie dożyje. Gdybym miał +60 lat to miałbym identyczne podejście.

Chyba pierwszy raz się z Tobą zgadzam, ekologia ostatnie co ma na celu to walka o klimat

1 polubienie

A na jakiej podstawie z moich wypowiedzi to wywnioskowałeś? Na podstawie tego, że dzieci w Kongo pracują w kopalniach kobaltu jak donosi Polsat? Na podstawie tego, że Niemcy zamknęły swoje elektrownie atomowe w ramach ekologii i otwierają te węglowe bo im brakuje prądu, na podstawie tego, że ekoaktywiści blokują budowy elektrowni atomowych, a może na podstawie tego, że plastikowe turbiny wiatraków nie nadają się do recyklingu? Musisz być bardziej precyzyjny.

A nie, sory zapomniałem, ze ty jesteś przecież jedną z tych osób od “ch^j ku^wa, ekologia dobra, a kto przeciwko mnie ten foliarz i wyznawca teorii spiskowych!!!” :person_shrugging:

Jak mnie nie słuchasz, to posłuchaj jednego z twoich, “naczelego” ekologa III RP Jakuba Wiecha…

P.S. przeprosiłeś już te wszystkie osoby, które wyzywałeś 2 lata temu gdy toczyła się dyskusja o szczepionkach i które mówiły, że sa niesprawdzone i mogą pojawić się efekty uboczne? Dziś wiemy, zę to faktycznie prawda i takie sytuacje się zdarzały, a Pfizer leci na łeb na szyję na giełdzie.
Czy nadal są zbanowani, po tym jak tradycyjnie domagałeś się wtedy och pobanowania, bo głosili “prawdy inne niż twoje”?

1 polubienie

Jak mogła toczyć się dyskusja o szczepionkach dwa lata temu skoro wtedy nie było tego wątku (ani żadnego innego gdzie ten temat mógł być dyskutowany) :joy:? Swoją drogą podoba mi się to myślenie antyszczepionkowców, że mieli rację odnośnie szczepień, bo tego nie zrobili, a żyją :smiling_face_with_tear:

Ja tutaj nawet nie wyrażam swoich poglądów, bo uważam, że nie warto. Czasami tylko skomentuję czyjeś, ale swoich nie przedstawię. Oczywiście na podstawie moich komentarzy można coś wywnioskować, ale to mylne.

2 polubienia