Wojna na Ukrainie

W Rosji panuje reżim podobny do Białorusi. Nie zgadzasz się z władzą, władza Cię spaluje, aresztuje, nie wiele można zrobić. Wyjść na ulicę, ale wojsko i policja są w rękach Putina i nie ma mocnych.
Putin pewnie szykował się do tego ataku już jakiś czas. Mydlił oczy, że to odwet na reżim Ukrainy, że walczy o swoje ziemię, propaganda. Liczy się pewnie z sankcjami, ale te nie robią na nim wrażenia. Jeśli Europa mu nie da czegoś, dostanie to z Chin, Korei Północnej. Każdy kto jest przeciwny zachodowi, NATO, UE będzie jego wspólnikiem. Pierwszy Łukaszenka.
Sankcje w moim odczuciu nic nie dają. On ma to w dupie, wie, że świat już go skreślił więc nie ma nic do stracenia. Nie cofnie się pod wpływem zachodu, nie ma szans. Nie w formie papierowej, gospodarczej. Cofnie swój kraj 50 lat wstecz, byle tylko spełnić swoje chore ambicje.

Atak na Irak w 2003 roku miał charakter obronny? USA podobnie jak kilka dni temu Putin zrobiła propagandę, że na terenie Iraku jest broń masowego rażenia i rozpętała niepotrzebną wojnę. Oczywiście ja popieram NATO i uważam, że Polska musi być w tym pakcie. Nie lubię tylko robienia z NATO jakiś superbohaterów.

Chodzi mi głównie o satelity i przepływ informacji. Polecam trochę doczytać

Zdecydowanie nie. Tak jak pisałem wcześniej ponad 50% Rosjan popiera Putina. Na Białorusi 95% społeczeństwa nie popiera Łukaszenki. Putin ma legitymację władzy, Łukaszenka nie ma. Duża różnica

Uważasz, że wybory prezydenckie, władza totalna Putina jest uczciwa? Połowa jest za, połowa przeciw. Ale ta część przeciwna jest aresztowana, pałowana na ulicy jeśli jest przeciwko Putinowi. Czy to nie jest reżim?? W mniejszym stopniu niż na Białorusi czy w Korei, ale jednak.

3 polubienia

A gdzie ja napisałem, że wybory są uczciwe? Jest normalnie cenzura kandydatów i aresztowania. Nie zmienia to faktu, że Putin ma silną legitymację władzy w Rosji. Białoruś to inny świat

A co to jest ligitymacja władzy?? Wg Ciebie.

Niezły fikołek. Pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy, ze sam sobie właśnie przeczysz, prawda?

4 polubienia

@Radbug ???

Legitymacja oznacza poparcie społeczeństwa. Dotyczy ona tylko sfery mentalnej! Putina popiera większość Rosjan według niezależnych sondaży i to jest fakt. Nie ma żadnej sprzeczności w tym co napisałem.

2 polubienia

Ma silne poparcie OGLUPIONEGO społeczeństwa. To nie jest społeczeństwo świadome i zdrowe. To masa ludzka trzymana za mordę przez rosyjskich oligarchów.

Polecam poczytać na temat “zarządzania refleksyjnego”. To jest cała doktryna (nie) świadomości społeczeństwa rosyjskiego.

Sankcje na długo nie będą. Zachód jest uzależniony od Rosji, a Rosja od zachodu. Ruskie i tak cale życie żrą kaszę, im bez roznicy czy będą jedli gruz czy korę drzewną. Nie mają na to wpływu. A Putinowi i oligarchii kawioru nie zabraknie.

W przypadku długotrwałych sankcji (co i tak jesst prawie ze niemożliwe biorac pod uwage to jak uzależniona jest Europa energetycznie od Rosji) to Rosja pojdzie na układy import-sport z Chinami. To by było o tyle zle, że Chiny by od siebie uzależniły Rosję. Stałaby się ich Stefa wpływów a nie ma większego mocarstwa obecnie od Chin.

Rządzą byli funkcjonariusze KGB, więc nic dziwnego, że społeczeństwo jest ogłupione. Najważniejsze dla Putina jest to, że ma poparcie większości, więc nie musi się martwić o jakieś wielkie protesty. Może z wyjątkiem Petersburga, którego mentalność jest zbliżona do zachodu.

Niestety, ale w Polsce społeczeństwo jest w gorszym stanie, ponieważ nie dość, że ludzie są ogłupieni to jeszcze są skłóceni między sobą, a państwo jest dysfunkcje

W Rosji jest system autorytarny. Demokracja jest tam dla picu. Opozycja jets praktycznie likwidowana od korzeni. Także tak, Putin ma wladze absolutną. System semi-prezydencki w Rosji to jest taka zasłona. Rosja jest współczesnym Imperium Mongolskim. Tam nie ma wolnego świata. A wladza Puiina jest właściwie absolutna. Nikt nie ma na niego wpływu, każdy szef, każdy minister tańczą jak Putin im zagra.

Nie ma możliwości by wygral tam ktoś inny niż ugrupowanie Putinowskie. Monopol władzy.

Także tak, w Rosji jest współczesny absolutyzm. Nie interesuje nie terminologią historyczna. Wladza absolutna jest tam od XVII wieku. A spoleczenstwo tak samo w większości popiera Putina tak jak popierało Carów Romanowów - ślepo bo spoleczenstwo rosyjskie nie zna wolności, oni lubią być trzymani za mordy, wystarczy posłuchać co mówi przecietny Rosjanin na temat działań Rosji w stosunku do Gruzji, Czeczenii, Estonii, Ukrainy czy nawet Polski. Każdy jest zły - Rosja dobra.

EDIT

KGB nie było wcześniej, ale spoleczenstwo dalej było tak samo glupie jak dziś. Niestety spoleczenstwo rosyjskie jest niereformowalne. TO MONGOŁY Europy.

Jezeli dla Ciebie spoleczenstwo polskie jest gorsze bo nie jest jednolite i jest większa dysproporcja w światopoglądach niz rosyjskie w którym 90% społeczeństwa jest tępe i godzi się na życie pod pręgierzem i butem służb i oligarchii to współczuję. Wolę tkwić w tym skłóconym spoleczenstwie które ma różne poglady i różne racje, pokazując że rząd nie do końca jest w stanie na nas wpłynąć i możemy myśleć racjonalistycznie, cynicznie itp itd niż być biednym Iwanem, godzącym się na złe warunki do życia, nie mającym wpływu na żadne działanie państwa, mogącym jedynie dogorywać na jakimś zadupiu i myśląc tylko o tym czy będzie miał co jeść i przeżyć.

Przypominam że Rosjanom tak samo pasowały rządy Stalina gdy był straszny głód w Rosji i terror tak jak dziś rządy Putina. To tylko dowodzi ze rosyjskie spoleczenstwo to są ludzie dobrowolnie godzący się na psie warunki. To parobki władzy. Rzuć im ochłap a jeszcze ci rączki ucałują. Dziki wschód.

Ukraińcy poznawali przez wiele lat czym jest zachód i z czym to się je. Są zadowoleni. Chcą kapitalizmu, chca godnego życia. Chcą do zachodu. Rosjanie tez by chcieli, ale go nie znają. A ci co znają to raczej nie wracają albo są właśnie w tłamszonej opozycji.

5 polubień

“Udzielenie legitymizacji opiera się na kryterium dobrowolności, a więc wyklucza przemoc i strach jako źródło podporządkowania.”

Mam nadzieję, że przed napisaniem rozłożyłeś na podłodze materac, bo po takich fikołkach spotkanie z ziemią może być dla Ciebie dosyć groźne. To, że sobie jakiś dyktator podbije inne państwo ABSOLUTNIE NIE OZNACZA, ze ma on jakiekolwiek prawa do rządzenia tam i jego władza jest prawomocna. Putina nazywamy dyktatorem, NATO interweniowało kilka razy na bliskim wschodzie, właśnie dlatego, że te zasady legitymizacji były przez rządzących danym krajem łamane. Legitymizacja = prawomocność władzy. Jak wyobrażasz sobie prawomocność władzy w Rosji, skoro demokratyczne procedury są tam łamane na porządku dziennym i przy każdych wyborach? Sam to przecież napisałeś. Więc albo nie wiesz co znaczy definicja legitymizacji władzy, albo sam sobie zaprzeczasz.

1 polubienie

Radbug ty robisz fikołki myśląc, że definicja legitymizacji władzy jest jedna. Ja użyłem koncepcji Maxa Webera, a dokładniej legitymizacji charyzmatycznej. Moim zdaniem ona najlepiej pasuje do tej sytuacji.

O, to fajnie, że w końcu zerknąłeś do wikipedii, by w ogóle zapoznać się ze słowami, których (nad)używasz. A skoro już tam jesteś to doczytaj sobie do końca do jakiś postaci się ta wybrana przez ciebie “definicja”, odnosi. :slight_smile:

P.S. Definicja jest akurat jedna. Różne są co najwyżej źródła i kryteria jej postrzegania. Ale wszystkie mówią o tym samym, jednym pojęciu. Tego akurat w wiki nie doczytasz.

Mam wrażenie kuczq, że propaganda putinowska daje Ci się we znaki. Wmawia się ludziom żyjącym w Rosji, że wszystko co robi Putin jest ok, prawe i jedyne słuszne.

Dla mnie temat jest prosty. Rosja jest do likwidacji. Dla dobra świata. Zagłodzić ich trzeba i calkowicie odizolować tak jak Koreę Północna. Niech się tam głodzą i biją o wladze. Dopuki nie zacznie wygrywać tam demokratyczno-liberalna opcja polityczna.

Ale obawiam się, że nie dojdzie do najcięższych sankcji. Powinniśmy calkowicie zarekwirowac ich rezerwy zlota, odebrac majątki i aktywa. Calkowicie odebrać im zdolność do importu i eksportu, zakazac wjazdu i wyjazdu. Zbierac ochotników i najemników do pomocy Ukrainie - a co? Ruskie zabierają sobie Grupę Wagnera, to inni też mogą.

Ostatecznie? Finansować dazenia niepodległościowe, terroryzm. Czeczeni i masa innych mniejszości etnicznych na pewno chciałaby odzyskać niepodległość.

Wojny im wypowiedzieć nie można. To wiadome. Wojna jądrowa i te sprawy. Ale można zabić ich gospodarkę, zdestabilizować wewnętrznie. Pucz wojskowy taki tez by się przydał.

2 polubienia

Myślisz, że ja sprawdzam wikipedie? Swego czasu miałem Webbera na studiach i czytałem duże opracowania o jego koncepcji. Coś tam jeszcze pamiętam. Ta definicja na wikipedii jest bardzo okrojona. Rozumiem, że sugerujesz, że Putin nie jest charyzmatycznym przywódcą? Odważna teza

Nie ma jednej definicji do legitymizacji czy praworządności. To są pojęcia, które były przez dziesiątki wybitnych ludzi różnie tłumaczone przez wiele wieków.

Eeee, że niby ja tak uważam, skoro to ty się sam z tym wkopałeś? Rozmawiamy o Putinie, o legalności władzy w Rosji, a ty wyskakujesz z:

E: hmm chyba nie do końca cię za pierwszym razem zrozumiałem. Owszem Putin jest “charyzmatyczny” (nie w pozytywnym znaczeniu oczywiście). Charyzmatyczny jak dawni Carowie z… władzą absolutna (profesjonalne historyczne określenie samodzierżawie), czego nie chcesz z nieznanych mi powodów uznać. Niby z kim się Putin według ciebie dzieli tą władzą w Rosji?

Tylko Stany mogą to zrobić. Nikt z Europy tego nie zrobi. To jest naruszenie integralności terrytorialnej Rosji, dostarczenie casus belli Rosji do wypowiedzenia legalnej wojny.

Mimo wszystko. Nie znamy pokoju za wszelką cenę. USA uważa się za szeryfa Świata? Niech to wreszcie pokażą.

A kto powiedział że ma być to jawne? Ruskie się wypierdaja wszelkich działań. Inni też mogą. Ruskie nie zaatakują NATO bo nie wiedzą jaka będzie reakcja USA i innych. Możemy na pewno więcej niż Rosjanie.

1 polubienie