Wszelakie pytania

Jest tu jakiś spec od telefonów?

Chce kupić siostrzeńcowi, chrześniakowi właściwie, telefon. Wpadły mi w oka dwa średniaki, z parametrów wydają się dobre.

Motorola Moto G82 i Moto G72 Dual SIM. Ktoś może się orientuję czy różnica między nimi jest spora? Kosztowo to 100 zł różnicy, ziomek z pracy polecał G72, ale widzę, że ten smartfon nie obsługuję 5G, a G82 tak. Dawno nie używałem 4G, różnica między nią a 5G jest gigantyczna?

Z góry dzięki za odpowiedź !

Specem nie jestem, ale coś tam się znam :smiley: .Motorola g82 ma procesor Snapdragona połączony z Adreno, a g72 jest na MediaTek’u. Co za tym idzie będzie na pewno wydajniejsza i pewnie trochę mniej prądożerna. Do tego dochodzi jeszcze 5G, więc moim zdaniem przy takiej nie dużej różnicy w cenie warto dołożyć.

1 polubienie

A co myślisz o G84, to już trochę wyższa półka cenowa, ale znowu też nie różnica w tysiącach? A jaki telefon do ~1500 polecił?

Sam mam Motorole i raczej bym nie polecił. Kusi w zasadzie tylko ceną i na papierze dobrymi specyfikacjami. Ale no właśnie - na papierze. Specem nie jestem, Swoją Neo30 mam od lutego i jest to mój pierwszy telefon tej firmy. Przesiadłem się po wielu latach korzystania tylko z marki Sony. Różnica w nazwijmy to “kulturze pracy” jest ogromna na niekorzysć Moto. Duzo nerwów kosztowało mnie te pare miesiecy, do tego stopnia, że nie kupię wiecej tej marki. Tyle zawieszeń, ścinek i mniejszych i większych problemów nie miałem przez lata pracy z Sony co miesiące z Motorolą. Ogólnie wiec nie polecam marki.

Jednocześnie mniej więcej w tym samym momencie kupiłem rodzicom po OnePlusie na rocznicę ślubu i są bardzo zadowoleni. Sam czasem korzystam i też wydaje się ok. Cenowo to ta sama niska półka co Motorola. Nie wiem czy pomoże ci przy wyborze, ale dorzucam swoja opinie. :wink:

Od siebie polecam Realme. Mam 7pro od premiery to już prawie 3 lata i złego słowa nie mogę powiedzieć.

Sprawdź sobie POCO X5 PRO, za cenę 1500 zł ma super procesor Snapdragon 778g, ma 8gb ramu, 256gb pamięci oraz sieć 5G. Za tą kwotę sprawa rozsądna. Sama marka to jest po prostu Xiaomi.

Jeszcze wyświetlacz amoledowy. Z tego co wiem, to też można rozwinąć pamięć ram do 13 gb. Także w tej cenie naprawdę bardzo fajny zestaw. Ten sam procesor mają telefony o wartości po 2500-3000 np. Oppo Reno 10 pro za 3k

Ogólnie telefony Xiaomi czy Realme są bardzo polecane. Jedyny minus to jest taki, że w porównaniu do Samsungów czy Apple mają krótsze wsparcie systemowe. Tak to jakościowo i wydajnościowo świetna sprawa.

A co do samej sieci 5G to ponoć w polskich warunkach jest jeszcze zbyt mało rozwinięta by z niej tak naprawdę skorzystać. Więc w większości jak nawet jest mowa o 5G w telefonach, to pewnie w większości przypadków korzystamy dalej z 4G. Ale nie będę w to wchodził bo też nie wiem jak do końca jest.

Osobiście posiadam Realme 9 Pro i szczerze mam go dość. W dodatku niedawno trochę “stłukłem” wyświetlacz i jego wymiana to praktycznie połowa wartości telefonu, może to mnie tak do niego zniechęciło xD.

Słyszałem dużo pochlebstw o nim i też o nim myślę, ale to dla mnie, bo tak jak wspomniałem wyżej - szukam telefonu dla chrześniaka.

Jakieś konkretne modele?

Chyba z serii Nord 2. Jest odrobinkę droższy niż twoja proponowana cena 1999 zł (na ceneo), ale może coś znajdziesz w jakiejś promocji. No i wkrótce czarny piątek więc pewnie będzie tańszy. Zależy na kiedy chcesz kupić temu chrześniakowi.

Wymiana amoledowych wyświetlaczy jest w pyte droga. Brat miał też jakiegoś Realme z amoledem kupiony 2 lata temu za 1200 zł, a gdy go stłukł parę miesięcy temu to zażyczyli sobie 700 zł z robocizną. Dlatego dziś ma nowy…Realme 9 Pro XD

Osobiście mam od tygodnia POCO F5 i jestem póki co zadowolony

Podoba mi się też bardzo Realme 11 pro +. Ma kozacki aparat i się zastanawiam nad nim dla swojej mamy w prezencie kupić.

Jak tak patrzę, to oprócz procesora, to nie ma jakichś wielkich różnić między POCO X5 PRO a np. G84. Wyświetlacz P-OLED, które mają te motorole, to też technologia AMOLED przecież. Niektórzy nawet twierdzą, że P-OLED to lepszy wyświetlacz niż AMOLED. Motorola ma ten plus, że ma praktycznie czysty android.

Realme 9 pro nie ma AMOLEDa. To też jest powód dlaczego ten telefon mnie wku*wia. Kupiłem go na szybko, za 1300 chyba, bo poprzedni (Galaxy A50) już mi powoli zamulał, teraz żałuję, że się pośpieszyłem.

Słyszałem, że najlepszy smartfon do 3k. Sorry, do 2300~, pomyliłem z F5 Pro.

Mi coś w tych realme nie gra, nie mogę się przekonać.

Nie pchaj się w takie marki.

W świecie smartfonów wybór jest teraz bardzo prosty.

Jak ios to iPhone i wybierasz jaka półka cenowa ciebie interesuje.

Jak android to tylko Pixel.

Jak dla siostrzeńca i nie chcesz płacić dużo pieniędzy to weź Pixela 6a, nie wiem jak w Polsce, ale u mnie można na promkach znaleźć za 300 euro.

A gwarantuje, że na takim pixelu system chodzi sprawniej niż na Samsungach czy o jakiś Xiaomi, Poco itd nie wspominając.

Żona ma Samsunga ultra 23s i zawsze jak mam coś zrobić na jej telefonie to mnie wkurwia jak wolny on jest.

Wsparcie systemu będzie chyba jeszcze parę lat dla 6a, więc też pozytyw.

@LiverpoolJestCzerwony ja też nigdy nie jeździłem ferrari i wydaje mi się , że Audi S7 to szybki samochód.

I tu wygrywa Pixel nad chińczykami, bo system nie zwalnia w takim stopniu jak te produkty.
Wiadomo, że google będzie optymalizował system pod swoje telefony.

Po prostu tańsze Pixele to ta sama półka cenowa, a można mieć lepszy produkt bez dopłacania.

Pewnie, że tak. Każdy telefon da się zamulić.
Tylko byś musiał w iPhone czy pixelu się o to naprawdę postarać, a na koniec i tak chodziłby jak telefony innych marek po wyciągnięciu z pudełka :stuck_out_tongue:

Plus właśnie Pixele mają już Androida 14, gdzie średniaki innych marek często jeszcze siedzą na 12 czy 13 i pewnie nigdy się wsparcia nie doczekają.

No patrz, ludzie mają latami te xiaomi, huaweie i są bardzo zadowoleni z ich wydajności xd

Ile ludzi, tyle opinii. Ja po opiniach swoich znajomych wybrałem POCO bo bardzo sobie chwalą Xiaomi i mają je po 3-4 lata i te telefony śmigają. Kwestia nie tylko żywotności samego sprzętu, ale i użytkownika. Jak masz telefon zapchany aplikacjami, zdjęciami i filmami to nic dziwnego że zwalnia.

Zapchasz Pixela to będzie zamulał tak jak inne. Z Iphonami też to przerabiano.

1 polubienie

@Edum kwestia budżetu. Od siebie polecę POCO X3 NFC 6/128 GB. W tej specyfikacji mieścisz się w 1000 zł i masz telefon na procesorze Snapdragona, 6GB RAMu, baterię 5000 mAh litowo-polimerową z opcją quick charge (w 15 minut ładuje 50% baterii) czy USB-C. Użytkuję ten telefon od prawie 3 lat i autentycznie nie mam się do czego przyczepić. Fakt, nie ma amoleda, jednak ekran wyświetla obraz w bardzo wysokiej jakości, dlatego że stworzony jest również pod gry mobilne. Ekran działa w 60Hz i przechodzi w płynność 120Hz, gdy uruchamia się gra. No i ma głośniki po obu stronach telefonu przez co dźwięk jest stereo, świetnie brzmi (bez efektu brzęczenia), a spora bateria pozwala na dużo.

Nie wiem na jakie telefony ludzie trafiali, że piszą o mniejszej sprawności systemu, ale ten POCO nigdy się nie zaciął, nie zawiesił, nie wyłączył samoczynnie itp. Aktualizacje wpadają regularnie, a na telefonie mam dokładnie 51 aplikacji - specjalnie policzyłem na tę okoliczność.

PS. jak mawiają - każda kura swoje jajka chwali ;D

1 polubienie

Mam POCO x3 pro za śmieszne 1400 zł i jestem bardzo zadowolony. Zero zmuleń, zacięć, dziwnych akcji, jak w Mototolach, Samsungach, Sony itd. Tu wszystko zależy od ramu, procka, jak masz jakieś niskie wartości, to każdy telefon zamuli. Ja mam 8gb, bateria 5000, snapdragon, 256 gb pamięci wewnętrznej.Zdjęcia też robi dobre, za tę cenę, jestem bardzo zadowolony. Tu się po prostu nie przepłaca za jakość. A byłem kiedyś przeciw chinolom bardzo.

No dobra, ale jak nie dbasz o Iphona albo Xiaomi to rezultat jest identyczny co jakbyś dbał.

Standardowo większość marek ma wsparcie na 5 lat, 2 lub 3 lata na androida i 2 lata przedłużone do wsparcia technicznego. Twój Pixel może ma ten rok więcej max, więc nie nie jest to jakaś rewelacja.

I btw każdy smartfon z przyzwoitej półki który miał premierę w 2022-2023 ma dziś dostep do Androida 14. To żadna rewelacja mieć Android 14 xD.

No właśnie, nie działają tak samo.
Płynność, brak mini przycięć przy animacjach.
Zoptymalizowane telefony działają lepiej, po czasie to już w ogóle się jeszcze bardziej uwydatnia.

Pixel 8 wychodzi z pudełka z androidem 14 i ma wsparcie 7 lat.

Chińczyki nawet flagowce w dniu premiery są system do tyłu, nie mówię o numerze ich nakładki, plus dostają max aktualizacje systemu raz albo dwa.
W średniakach to jest w ogóle przepaść, bo tam wsparcie nie istnieje.

Moja żona ma Samsunga flagowca i nadal siedzi na 13.

Edum spytał o opinie to mu po prostu doradzam.
Jak ktoś jest zadowolony “chińskich” marek (wiadomo wszystkie smartfony są tam produkowane)to ja nie mam z tym problemu.
Ale ich tania cena nie bierze się z niczego.
Dla osób mniej znanych łatwo ich przyciągnąć cyferkami gdzie w świecie technologii jest jak w motoryzacji.
Możesz mieć 500 konnego Mustanga który przegrywa na torze z 300 konnym Porshe, o wykonaniu wnętrza itd nie wspominając.
Są osoby które będą jeździły V8 z bananem na ustach i to też jest ok. Po to jest taki wybór żeby każdy kupił co lubi😛

Po prostu na rynku smartfonów najlepsze smartfony Out of box na ten moment to

  • ios = iPhone i tu wybierasz półkę cenową która Ciebie interesuje

  • Android= Pixel I tu wybierasz półkę cenową która Ciebie interesuje

Z tym, że ios ma minus ceny nie proporcjonalnej do możliwości.

W Pixelach już jest lepiej, bo na promocjach można wyrwać dosyć tanio i wtedy ostatni argument ceny też w sumie do mnie nie trafi.

Ciężko mnie by było przekonać dlaczego miałbym wybrać inne marki.

• Aparaty w swoich półkach cenowych gorsze.
• Działanie systemu w półkach cenowych gorsze.
( bebechy być może na papierze lepsze, ale zupełnie nie przekłada na komfort użytkowania i płynność)
• Wsparcie też.
• Wykonanie smartfona również.
• działanie na baterii gorsze ( tu również kłania się optymalizacja)

W pojedynczych aspektach na Androidzie być może znalazł bym coś lepszego, jako całość nie.

Co do iPhona to już tam łatwo bym znalazł w cenie coś lepszego, ale go się kupuje jak ktoś ma Maca czy iPada żeby wszystko ładnie się synchronizowało.

Zakup samego telefonu bez reszty sprzętu też w tej cenie nie rozumiem.

@Lapaino @LiverpoolJestCzerwony

A co sądzicie o Galaxy A34?

Jak tam córka kijoraptora? Zdrowa i pozdrowiona?

Sam telefon jest mega średni, praktycznie do bólu średni, ale przynajmniej ma dość długie wsparcie, bo Samsungi mają jedne z dłuższych.

@LiverpoolJestCzerwony

Czyli X5 Pro lepszy?

W czym jest średni ten Galaxy? Ma Super AMOLEDA, w punkcie powiedzieli mi, że ma lepszy procesor od X5 Pro (może się mylili, nie znam jakoś mega xd), na minus brak ładowarki w zestawie i w ogóle ładowarka jest 25W, tylko z tego co słyszałem, szybkie ładowanie, jakie jest np. w POCO, psuję baterię.